JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›24. Marsz Żywych

24. Marsz Żywych

By aktivo
16 kwietnia 2015
1448
0
Share:

16 kwietnia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 24. Marsz Żywych. Kilka tysięcy osób, przede wszystkim młodych Żydów z ponad 45 krajów, ale także duża grupa polskiej młodzieży, przeszło spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym obozie Auschwitz I na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie w pobliżu ruin komór gazowych i krematoriów odbyły się główne uroczystości.

Sygnałem do rozpoczęcia Marszu był dźwięk szofaru, baraniego rogu, który w żydowskiej tradycji nawołuje do pokuty.

W tym roku organizatorzy w szczególny sposób upamiętnili 70. rocznicę wyzwolenia wielu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady, w tym Auschwitz-Birkenau, a także 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej i Zagłady. Młodzi ludzie uczestniczący w Marszu mają być pokoleniem słuchającym opowieści ocalonych, ponieważ to właśnie oni będą odpowiedzialni za przekazywanie tamtych historii.

Główne uroczystości Marszu Żywych miały miejsce przy pomniku na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Zapłonęło tam sześć symbolicznych zniczy symbolizujących sześć milionów ofiar Holokaustu. Na zakończenie ceremonii wspólnie odmówiono kadisz – żydowską modlitwę za zmarłych.

W wielu miejscach na terenie byłego obozu uczestnicy Marszu zostawili drewniane tabliczki z nazwiskami pomordowanych, symbolizujące żydowskie nagrobki – macewy. Wiele z nich znalazło się na rampie, gdzie naziści dokonywali selekcji przywiezionych z całej Europy Żydów.

Marsz Żywych jest częścią międzynarodowego projektu edukacyjnego, który odbywa się w Polsce i Izraelu. Przez prawie tydzień grupy odwiedzają miejsca związane z tradycją żydowską oraz Zagładą. Druga część programu odbywa się w Izraelu.

Marsze Żywych organizowane są od 1988 r. w Dniu Pamięci o Zagładzie (Jom HaSzoa), którego data związana jest z powstaniem w getcie warszawskim. W pierwszym marszu wzięło udział około 1,5 tysiąca Żydów. Od 1996 r. odbywają się corocznie. Największy miał miejsce w 2005 r., w 60. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, kiedy uczestniczyło w nim około 20 tys. osób.

Holokaust stanowił bezprecedensową próbę masowego mordu przy użyciu metod przemysłowych, która nigdy wcześniej i później nie była przeprowadzona w takiej skali. W założeniach miał doprowadzić do „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli wymordowania całego narodu. W Auschwitz, największym ośrodku zagłady, Niemcy zgładzili ponad milion sto tysięcy ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i obywateli innych narodów.

Fot. Paweł Sawicki/PMA-B

Previous Article

Do Auschwitz przyjeżdżam od lat

Next Article

Szymon An-Ski i inscenizacje "Dybuka"

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wiadomości

    Europejscy Ombudsmani w Muzeum Auschwitz

    29 kwietnia 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Spotkanie dyr. Harrisa (AJC) z Prezydentem Dudą

    16 stycznia 2018
    By Tomek Jedrczak
  • AntysemityzmIzrael i światWiadomości

    Raport dotyczący doświadczeń społeczności żydowskiej z antysemityzmem, podsumowujący badania Agencji Praw Podstawowych UE.

    11 grudnia 2018
    By Redakcja
  • Wiadomości

    Raport roczny FODŻ

    30 czerwca 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Izraelczyk wśród ofiar

    25 marca 2015
    By aktivo
  • WiadomościWydarzenia

    Stary Sącz: Rocznica likwidacji żydowskiego gett

    17 sierpnia 2017
    By Redakcja

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Kultura

    Lag ba-Omer – Święto Uczonych

  • SpołecznośćWiadomości

    Dzień Dobrych Uczynków 2018 w Społeczności Żydowskiej

  • Wydarzenia

    "Dybuk" już 17 kwietnia

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.