Żydowski System Pomocy Społecznej
Żydowski System Pomocy Społecznej stworzony został w 2000 roku w wyniku wspólnej decyzji wszystkich funkcjonujących w tym czasie Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, kilku największych społecznych organizacji żydowskich o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowej organizacji The American Jewish Joint Distribution Committee (JDC), która wspólnie z Komisją Pomocy Społecznej (wyłonioną przez wspomniane gminy i organizacje żydowskie w 1999 r.) była głównym inicjatorem utworzenia tego Systemu.
Żydowski System Pomocy Społecznej składa się z Komisji Pomocy Społecznej, której członkami są zaufani przedstawiciele największych organizacji żydowskich (8 osób) oraz Działu Pomocy Społecznej, formalnie funkcjonującego w ramach Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP na podstawie ustawy z dnia 20 lutego 1997 r. o stosunku Państwa do Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
Misją Żydowskiego Systemu Pomocy Społecznej jest udzielanie pomocy tym osobom żydowskiego pochodzenia, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, a ich zasoby własne nie pozwalają na zaspokojenie podstawowych, ważnych potrzeb życiowych.
Żydowski System Pomocy Społecznej realizuje swoją misję poprzez:
1. pomoc finansową
2. pomoc rzeczową
3. pracę socjalną
4. poradnictwo i rzecznictwo interesów
5. pomoc wolontariuszy
6. propagowanie idei pomagania i samopomocy w społeczności
7. szkolenie personelu oraz wolontariuszy zaangażowanych w pomoc
8. tworzenie i wdrażanie projektów, programów i dobrych praktyk z zakresu pomocy społecznej, profilaktyki społecznej.
9. konsultowanie, opiniowanie, dofinansowanie działań pomocowych realizowanych przez gminy żydowskie i organizacje żydowskie.
Komisja Pomocy Społecznej
Komisja Pomocy Społecznej powstała w 1999 roku z inicjatywy JDC oraz największych organizacji żydowskich w Polsce. Stanowi ciało społeczne reprezentujące żydowską pomoc społeczną działającą na rzecz całej polskiej społeczności żydowskiej. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele Gmin Żydowskich oraz kilku świeckich organizacji żydowskich. Członkowie Komisji, to osoby obdarzone dużym zaufaniem społecznym, posiadające bardzo szerokie doświadczenie i wiedzę w zakresie pracy na rzecz innych. Wieloletnia, owocna praca Komisji dowiodła, że jest to ciało zintegrowane, sprawne, wpływowe, merytorycznie przygotowane do realizacji swoich zadań, doceniane przez profesjonalistów oraz największych sponsorów i partnerów.
Do zadań Komisji Pomocy Społecznej należy:
1. Ustalanie i promowanie kierunków rozwoju żydowskiej pomocy społecznej:
• wyznaczanie celów i priorytetów dla pomocy społecznej,
• inicjowanie, konsultowanie i opiniowanie zmian oraz nowych kierunków działań,
• zatwierdzanie rocznych planów finansowych i merytorycznych oraz zmian w tym zakresie,
• reprezentowanie systemu pomocy w społeczności żydowskiej i na zewnątrz,
• opracowanie i zatwierdzanie nowych procedur i strategii działania.
2. Pełnienie nadzoru nad działalnością pomocy społecznej:
• zatwierdzanie regulaminu ustalającego kryteria i tryb przyznawania pomocy,
• zatwierdzanie rocznych sprawozdań finansowych i merytorycznych z działalności pomocy społecznej,
• opiniowanie kandydatów do pracy na stanowisko pracownika socjalnego,
• przyjmowanie i badanie zasadności indywidualnych skarg i zażaleń dotyczących udzielania pomocy oraz pracy zatrudnionego personelu,
• monitorowanie skuteczności pomocy socjalnej w środowisku żydowskim,
• doradztwo oraz konsultowanie spraw trudnych.
Dział Pomocy Społecznej
Dział Pomocy Społecznej zatrudnia 15 osób w tym 7 pracowników socjalnych, którzy maja swoje siedziby w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Szczecinie.
Dyrektorem Działu Pomocy Społecznej jest Ewa Spaczyńska, która swoją funkcję sprawuje od 2000 roku.
Beneficjenci Żydowskiego Systemu Pomocy Społecznej
Beneficjentami ŻSPS są osoby pochodzenia żydowskiego, które potrzebują pomocy, aby zaspokoić ważne i podstawowe potrzeby życiowe, gdyż ich zasoby są bardzo ograniczone i na to nie pozwalają. Z uwagi na odmienne potrzeby, problemy oraz źródła finansowania zastosowano podział beneficjentów na 3 grupy:
1. Ofiary Holokaustu .
To osoby po przebytej traumie, schorowane, niepełnosprawne, często samotne, potrzebujące pomocy doraźnej głównie na leczenie, rehabilitację, leki, sprzęt medyczny, opał, transport, sprzęt domowy, remonty i dostosowanie domu dla potrzeb osoby niepełnosprawnej, pomocy domowej, opieki pielęgnacyjnej, towarzystwa wolontariusza.
Zakres pomocy dla OH jest bardzo duży z uwagi na różnorodność i złożoność potrzeb, ilość odbiorców pomocy.
2. Osoby z pokolenia powojennego i osoby nie posiadające statusu OH.
Są to osoby schorowane, bezrobotne, owdowiałe, niepełnosprawne, poszkodowane losowo; potrzebują pomocy doraźnej finansowej, rzeczowej.
3. Rodziny z dziećmi do 18 roku życia.
To rodziny z nieletnimi dziećmi, obarczone różnorodnymi problemami, bardzo niskim dochodem, występującymi chorobami i niepełnosprawnością rodzica lub dziecka, problemami wynikającymi z samotnego rodzicielstwa, przemocy domowej, zaburzeń psychicznych. Rodziny te potrzebują pomocy w zaspokojeniu ważnych, podstawowych potrzeb dzieci i rodziców (żywność, odzież, leki, opał, opłaty bieżące, transport, leczenie, wyposażenie szkolne, wypoczynek letni dla dzieci, itp.).
4. Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Od wielu lat Komisja współpracuje z Fundacją dla Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z Nowego Jorku ( JFR). Fundacja ta korzysta z pomocy Komisji w przekazywaniu pomocy finansowej swoim beneficjentom. Ponadto Komisja na prośbę Fundacji pomaga w załatwianiu różnorodnych drobnych spraw dotyczących obsługi programów dla Sprawiedliwych w Polsce. Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata są również beneficjentami programu „Quality First” finansowanego ze środków fundacji EVZ z Niemiec.
Sponsorzy
Programy Żydowskiej Pomocy Społecznej finansowane są przez następujących sponsorów:
• Conference on Jewish Material Claims Against Germany
• Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
• Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
• Fundacja EVZ
• JDC
• Prywatni sponsorzy
Wszystkim Sponsorom, dzięki którym możliwe jest wdrażanie serwisów oraz programów dla beneficjentów Żydowskiego Systemu Pomocy Społecznej serdecznie dziękujemy.
Kontakt
Informacje szczegółowe o żydowskiej pomocy społecznej można uzyskać kontaktując się z Działem Pomocy Społecznej :
Dział Pomocy Społecznej
00-105 Warszawa ul. Twarda 6
Tel: 22 652 28 01
22 624 31 10
kps@doar.jewish.org.pl