JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Opinie
Home›Opinie›Stolperstein dla Sprawiedliwych

Stolperstein dla Sprawiedliwych

By aktivo
4 lutego 2015
1910
0
Share:

Powinienem chyba zacząć od Babci.

Zawsze tak Ją nazywałem – nawet wtedy, gdy już wiedziałem, że nie jest moją biologiczną babcią a Sprawiedliwą (to przyszło później), która uratowała z Zagłady moją Matkę.

Nie ma co wspominać całej historii (kawał czasu oczekiwania w Żydowskim Instytucie Historycznym – lata 80-te, wreszcie awantury zrobionej w Jad Waszem przez Jurka / Itamara – kolejnego uratowanego przez Babcię) dość że wreszcie, w jednej z warszawskich szkół podstawowych odbyła się ceremonia i Babcia dostała medal.

Potem uczestniczyłem w kolejnych takich ceremoniach, podczas wielu z nich przemawiałem.

Zawsze mówiłem mniej więcej to samo – do czego się zresztą na początku przemowy przyznawałem. Że cokolwiek my, Żydzi, nie zrobimy dla Sprawiedliwych – nie wystarczy.

No to robiliśmy – Jad Waszem przyznawało jakieś niezbyt wielkie renty, gmina warszawska wspierała funkcjonowanie Stowarzyszenia Sprawiedliwych – to pewnie niezbyt wiele, ale tyle mogliśmy.

Wreszcie pojawił się pomysł Pomnika Sprawiedliwym – były rozliczne projekty, lokalizacje, inicjatywa w Łodzi, Park Sprawiedliwych w Warszawie, ale wyraźnie odczuwano pewien niedosyt upamiętnień.

Przyznam, że jako osoba przyziemna i praktyczna uważałem, że szpital, przychodnia, system (niewielkich) emerytur, czy wreszcie współfinansowane miejsca w Domach Spokojnej Starości dla tych Sprawiedliwych, którzy nie mają rodzin, byłyby znacznie lepszym upamiętnieniem – ale wiemy – w Polsce pomnik to jednak pomnik.

Na dzień dzisiejszy ma ich powstać w warszawie dwa – jeden fundowany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wraz z miastem stołecznym Warszawa na Placu Grzybowskim – miejscu tak pięknie przywróconym spacerowiczom, a drugi opodal Muzeum Polin – dzieło Fundacji Ratującym – Ocaleni.

Nie będę rozwijał argumentacji odnośnie tworzenia getta żydowskich pomników w warszawskim getcie – ograniczę się jedynie do stwierdzenia, że stawianie pomnika Sprawiedliwym w miejscu, gdzie ich wysiłki spełzły na niczym jest dla mnie pomysłem niezrozumiałym.

No ale – ma nie być pomnika?

Kiedy interesowałem się różnymi formami upamiętnień Zagłady natrafiłem na Stolperstein (potykacz) – projekt, który mnie zafascynował. Niewielkie tabliczki z opisem wydarzeń i osób umieszczane na murach czy wkomponowane w bruk. Z pewnością niepozorna tabliczka z informacją, że „W tym domu Jan Kowalski ukrywał Icka, Sarę i małą Hawełe Blum” nie byłaby tak majestatyczna jak betonowy odlew, ale gdyby tych tabliczek były dziesiątki? A może tysiące? A gdyby stworzono dla lokalnych społeczności cały program edukacyjny oparty na takiej niepozornej tabliczce? Czy dla Muzeum Polin i Rzeczypospolitej nie byłoby to fantastyczne wyzwanie edukacyjne? Czy to nie lepsze od corocznego składania okolicznościowej wiązanki w Dniu Sprawiedliwych (wiem, jeszcze nie ma – ale po pomniku to kwestia czasu)?

Ale Potykacz (jak to sama nazwa wskazuje) ma również wady. Osoba, która się potknie, zobaczy świat z nieco innej perspektywy, a może i nabije sobie guza. Kiedy próbowałem zachwycić tym projektem pewnego urzędnika – usłyszałem „No, ale to musielibyśmy przy każdej tabliczce strażnika postawić”. Czy tak by rzeczywiście było- nie wiem, ale bez cienia wątpliwości bez jednoczesnego przemyślanego projektu edukacyjnego Potykacze nie miałyby sensu. Wiemy, że historia Ratujących i Ocalonych nie zawsze była jednoznaczna, że tak jak dziś nie wszyscy Sprawiedliwi chwalą się swoimi medalami, tak i wtedy ukrywanie Żyda zazwyczaj nie było powodem do dumy. Szmalcownicy, sąsiedzi, „granatowi” i „leśni” – takie były lęki powszednie Sprawiedliwych i o nie, badając przeszłość, będziemy się potykać. Żaden pomnik tego nie załatwi.

Nie mam złudzeń – ton komunikatów i medialnych doniesień, debata w Muzeum Polin, która ma przybrać formę „konsultacji społecznych”, czy zaangażowanie Pałacu Prezydenckiego w te projekty sprawią, że już niebawem miastu przybędzie kolejny pomnik. Czy posłuży on realnemu upamiętnieniu niezwykle odważnych ludzi, którzy działali w niezwykle wrogim otoczeniu – będzie bez znaczenia, jeżeli znajdzie się dostatecznie duża płyta, na której okresowo złożymy masywne wieńce – biało-czerwony i biało – niebieski.

Piotr Kadlčík

Tekst ukazał się pierwotnie na stronie piotrkadlcik.pl
Previous Article

Atak we Francji

Next Article

Helena Datner about Museum of the History ...

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Opinie

    Paraszat Truma

    20 lutego 2015
    By aktivo
  • Opinie

    Ilu żydowskich skrzypków ma Twoja orkiestra?

    18 marca 2015
    By aktivo
  • OpinieSpołecznośćWiadomości

    Oświadczenie w związku z artykułem w „Gazecie Finansowej” i fragmentami książki „Klincz”

    7 czerwca 2017
    By Redakcja
  • Opinie

    Do Auschwitz przyjeżdżam od lat

    16 kwietnia 2015
    By aktivo
  • Opinie

    Otwarta Rzeczpospolita o wypowiedziach Stanisława Michalkiewicza

    3 lipca 2015
    By aktivo
  • Opinie

    Paraszat Ekew

    7 sierpnia 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • OpinieSpołecznośćWiadomości

    Oświadczenie organizacji żydowskich do opinii publicznej/ Open statement of Polish Jewish organizations to the public opinion

  • Opinie

    Rabin Pash. Paraszat Pinchas

  • Wydarzenia

    "Miscellanea res Polonorum, Brittanorum ac Judaeorum illustrantia"

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.