JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wydarzenia
Home›Wydarzenia›Spotkanie z Gołdą Tencer

Spotkanie z Gołdą Tencer

By aktivo
10 marca 2015
1221
0
Share:

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (Warszawa, Jazdów 1) zaprasza na spotkanie z Gołdą Tencer 17 marca o godz. 19.

“Opowiem Wam swoją historię. O moim życiu na scenie i w kulisach. O ludziach, którzy mnie otaczali – moich mistrzach i przyjaciołach. O tym, co mnie ukształtowało i o tym, co zawsze było mi bliskie. Podzielę się z Wami moim życiowym doświadczeniem, nie skrywając się za żadną maską. To jest dzisiaj moja rola.”

GOŁDA TENCER urodziła się kilka lat po II wojnie światowej, w roku 1949, kiedy tliły się jeszcze zgliszcza zamordowanego żydowskiego świata. Jej rodzice – Szmul i Sonia – cudem przeżyli piekło Holocaustu, reszcie rodziny już się tak nie poszczęściło. Wychowywała się w Łodzi, w domu na wskroś żydowskim, ze wszechobecnym jidysz – językiem Żydów aszkenazyjskich, który z Polski niemal zniknął. Była też jedną z ostatnich, która chodziła do żydowskiej szkoły, noszącej imię Icchoka Lejba Pereca. Mając lat dwadzieścia, zjawiskowo piękna Gołda wyjechała do Warszawy, marzyła bowiem, by zostać aktorką. Zapukała do drzwi Teatru Żydowskiego, w którym kierownictwo przejął właśnie – po legendarnej i zmuszonej do wyjazdu z kraju Idzie Kamińskiej – Szymon Szurmiej. Skończyła prowadzone przez niego Studium Aktorskie i zaczęła pracę na scenie. Wtedy rozpoczął się także romans Gołdy ze starszym o grubo ponad czterdzieści lat Szymonem. Wielu nie dawało im szans, ich związek przetrwał jednak wiele lat. Byli małżeństwem do śmierci Szurmieja w zeszłym roku.

Publiczność filmowa pamięta ją głównie z ról Żydówek, perłą w koronie jest z pewnością Blanka w „Austerii” Jerzego Kawalerowicza. W teatrze aktorka zagrała kilkadziesiąt ról, z których najważniejszą jest najpewniej Lea w „Dybuku” Szymona An-skiego z 1973 roku w reżyserii Szymona Szurmieja. Ale nie był to jej pierwszy i jak się okazuje ostatni „Dybuk”. Wcześniej w inscenizacji Buzgana Chewela zagrała Gitlę (1970), a później ponownie u Szurmieja w kolejnym „Dybuku” – Sure Bas Tojwim. Dzisiaj Gołda Tencer wraca do wielkiego dzieła An-skiego, tym razem w inscenizacji Mai Kleczewskiej, którą artystka zaprosiła do Teatru Żydowskiego już jako jego szefowa. Premiera zaplanowana jest na 17 kwietnia.

Jej działalność artystyczna, a także społeczna wychodzi daleko poza teatr. Gołda Tencer kieruje założoną przez siebie Fundacją Shalom, Centrum Kultury Jidysz i Festiwalem Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Jest wręcz opętana ideą ocalenia tego, co tylko się da z zamordowanej kultury polskich Żydów. To jej życiowa misja, której jest wierna przez całe swoje życie. /Mike Urbaniak/

MOJA HISTORIA to cykl rozmów z najwybitniejszymi artystami teatru, ludźmi różnych specjalności i zawodów, których kuratorem i prowadzącym od stycznia 2015 roku jest Mike Urbaniak. Spotkania z aktywnym udziałem publiczności odbywają się raz w miesiącu. Biograficzna opowieść bohatera opatrzona zostanie materiałami ikonograficznymi, a także specjalnie nagranymi materiałami filmowymi. Do rozmowy zaproszeni zostaną również goście specjalni, których pytania i refleksje pozwolą skierować uwagę na szczególnie interesujące nas zagadnienia. Rozmowy będą nagrywane i prezentowane także na antenie „RDC” i na stronie internetowej Instytutu.

MIKE URBANIAK jest dziennikarzem kulturalnym, krytykiem teatralnym, autorem rozmów z wybitnymi postaciami polskiej kultury, głównie teatru. Współpracuje w wieloma tytułami prasowymi, na stałe pisze do “Wysokich Obcasów” i weekendowego magazynu Gazeta.pl, a w Polskim Radiu RDC prowadzi m.in. autorski program “Pan od kultury”. Jest członkiem Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Spotkanie z Gołdą Tencer będzie retransmitowane w poniedziałek 23 marca o godzinie 21.00 na antenie Polskiego Radia RDC, które jest patronem medialnym cyklu.

Partner: Comforty / comforty.pl

Rysunek: Arobal

Previous Article

Purimowe specjały

Next Article

1% na Stowarzyszenie ŻIH

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • SpołecznośćWydarzenia

    Szabaton w Łodzi

    21 listopada 2018
    By Redakcja
  • Wydarzenia

    "Dybuk"

    19 marca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    "Beneath the Helmet" w JCC Kraków

    9 czerwca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Warsztaty antydyskryminacyjne w Kielcach

    4 maja 2015
    By aktivo
  • KulturaWydarzenia

    Kameralny koncert noworoczny we wrocławskiej synagodze

    3 stycznia 2018
    By Tomek Jedrczak
  • Wydarzenia

    O sporcie żydowskim w MHŻP

    9 lipca 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wydarzenia

    "Ogrody Frau Hess"

  • Wydarzenia

    Wystawa fotografii Julii Pirotte

  • SpołecznośćWydarzenia

    Wykład Rabina Libera – Co to jest jidyszkajt ?

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.