"Courage mojej matki"
JCC Warszawa, Fundacja JDC oraz POLSKI OŚRODEK MIĘDZYNARODOWEGO INSTYTUTU TEATRALNEGO /PO ITI/ mają zaszczyt zaprosić na czytanie performatywne dramatu Georga Taboriego pt.: Courage mojej matki w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego. Będzie to kolejna odsłona cyklu BIMA – TEATRY ŚWIATA.
Czytanie odbędzie się 30 kwietnia o godzinie 19.00 w siedzibie JCC Warszawa przy ul. Chmielnej 9a.
Wstęp wolny, prosimy o zapisy: biuro@jccwarszawa.pl (z dopiskiem BIMA)
OBSADA:
Joanna Rzączyńska
Jakub Snochowski
PRZEKŁAD:
Grzegorz Matysik
Współpraca: Agencja Dramatu i Teatru ADiT
PRODUKCJA:
Agata Rakowiecka (JCC Warszawa), Ewa Łepecka (PO ITI), Joanna Rzączyńska (PO ITI)
Serdecznie zapraszamy!
COURAGE MOJEJ MATKI
To opowieść, która została zaczerpnięta z biografii autora. Akcja rozgrywa się w czasie II Wojny Światowej. Dramat opowiada o zdarzeniu, które miało miejsce w lecie 1944 roku.Matka autora, która wybrała się do siostry na partyjkę remika, zostaje złapana w czasie ulicznej łapanki i przewieziona do obozu przejściowego skąd wysyłano transporty do obozów koncentracyjnych. W opisie drogi pani Tabori do obozu, nie brakuje scen komicznych, a nawet szokujących. W tekstach Taboriego przerażenie miesza się ze śmiechem. Nie znajdziemy tu patetyzowania okrucieństw wojny, a raczej ich ośmieszenie. Żydzi w dramatach Taboriego nie przypominają znanych z literatury powszechnej figur męczenników. Demitologizacja cierpienia: oto naczelny postulat dramaturgii Taboriego (Edward Białek)
GEORGE TABORI
Urodzony w 1914 r. w Budapeszcie, dramatopisarz, reżyser, scenarzysta, aktor, dziennikarz. Pisał w językach angielskim i niemieckim dla teatru, radia, telewizji i filmu. Reżyserował na scenach amerykańskich, niemieckich, austriackich i holenderskich. Debiutował w 1945 r. powieścią Beneath the Stone. Od 1946 r. mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Jego pierwsze sztuki teatralne reżyserowali: Elia Kazan Flight into Egypt (Ucieczka do Egiptu) 1952, Harold Clurman The Emperor’s Clothes (Szaty cesarza) 1953 r., Peter Hall Brouhaha 1958 r. W tym okresie napisał cztery powieści i kilka scenariuszy filmowych, m.in. dla Hitchcocka (I Confess), dla Anthony Asquita (Young Lovers), dla Anatola Litvaka ( The Journey), dla Josepha Loseya (Secret Ceremony), dla Boba Siegala (Parades).Od 1969 r. pracował jako reżyser w Berlinie Zachodnim, Tybindze, Bonn, Rotterdamie. W latach 70. nawiązał stałą współpracę z teatrem w Bremie, gdzie prowadził studio eksperymentalne Theaterlabor oraz z teatrem Kammerspiele w Monachium. W 1986 r. przeniósł się do Wiednia, gdzie na deskach teatru Akademietheater reżyserował swoje dramaty m.in. Mein Kampf, Weisman i Czerwona Twarz, Wariacje Goldbergowskie , Balladę o Sznyclu wiedeńskim. Od 2001 r. mieszkał w Berlinie gdzie w Berliner Ensemble m.in. odbyła się prapremiera nowej sztuki Przedwczesna śmierć w jego reżyserii. Zmarł w 2007 r. w Berlinie.
KRZYSZTOF RZĄCZYŃSKI
Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał absolutorium na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, studiował również reżyserię w Northern Film School w Wielkiej Brytanii. Reżyser nagradzanych filmów dokumentalnych, krótkometrażowych filmów fabularnych oraz spotów reklamowych. Autor scenariuszy filmowych i esejów. W teatrze zrealizował: „Przestrzeń Shelly” ( Teatr Dramatyczny, Warszawa, 2006) oraz „Wyznanie” (Festiwal Singera, Warszawa, 2009).