JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›Renowacja zwojów Tory

Renowacja zwojów Tory

By aktivo
5 marca 2015
1293
0
Share:

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego otrzymała dofinansowanie od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce na renowację dwóch przedwojennych zwojów Tory, pochodzących z Zamościa i okolic. Renowacja zostanie przeprowadzona w Bibliotece Narodowej w Warszawie i w Zakładzie Konserwacji Papieru i Skóry Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zachowane fragmenty zwoju z Zamościa składają się z trzech odcinków o wymiarach 152 cm x 34 cm, 100 cm x 34 cm i 30 cm x 34 cm (około 95 dm kwadratowych). W ramach prac konserwacyjnych zwoje zostaną oczyszczone mechanicznie z zabrudzeń powierzchniowych, będą podklejone przedarcia pergaminu, oraz rozprostowane zagięcia. Zwój zostanie następnie wyeksponowany w gablocie w budynku Centrum Synagoga w Zamościu, zgodnie z życzeniem ofiarodawcy – mieszkańca Zamościa, który podarował je Fundacji. Fragmenty zwoju trafiły do jego rodziny po wojnie, ale ich dokładna historia jest nieznana. Wiadomo, że są to fragmenty tego samego egzemplarza.

Prace zostaną przeprowadzone w Zakładzie Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych Biblioteki Narodowej w Warszawie pod kierownictwem Janiny Wielowiejskiej. Koszt prac wyniesie około 5 tysięcy złotych.

Zwój ze Zwierzyńca (a właściwie z nieistniejącej wsi Bagno, obecnie stanowiącej część Zwierzyńca) jest znacznie większy i składa się z dwóch części o długości odpowiednio  12,95 m i 8,5 m i szerokości 65 cm. W ramach prac konserwacyjnych będzie oczyszczony i rozprostowany, i ponownie przymocowany do  zachowanych rolek. Zwój zostanie następnie wyeksponowany w gablocie w budynku synagogi w Łęcznej, gdzie Fundacja planuje docelowo urządzić muzeum żydowskie. Zwój jest unikalny, ponieważ zawiera charakterystyczny sposób pisania litery “pe”, który prawdopodobnie pozwala dość dokładnie określić lokalizację pochodzenia i datę powstania. Z tym zapytaniem Fundacja zwróciła się już do eksperta – sofera. Zwój został podarowany FODZ przez darczyńcę, który zastrzegł sobie anonimowość, któremu zależało na konserwacji obiektu.

Prace konserwatorsko-restauratorskie zostaną wykonane w Zakładzie Konserwacji Papieru i Skóry Uniwersytetu Mikołaja w Toruniu w ramach studenckiej pracy dyplomowej pod kierunkiem prof. dr hab. Elżbiety Jabłońskiej i dr Tomasza Kozielca.  Koszt prac wyniesie około 15 tysięcy złotych. Należy zaznaczyć, że jest to kwota, która pokryje koszty materiałów konserwatorskich i dokumentacji. Prace zostaną wykonane nieodpłatnie, w ramach działalności naukowej i dydaktycznej uczelni.

Partnerem projektu jest Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

“Jesteśmy bardzo wdzięczni Stowarzyszeniu ŻIH za wsparcie naszego projektu. Uważamy, że takie przedmioty należy pieczołowicie konserwować i udostępniać szerszej publiczności, ze względu na ich wartość edukacyjną. Ważne jest też to, że znajdą swoje docelowe miejsce w naturalnym otoczeniu – w synagogach. Żydzi polscy zostali wymordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej a przedmioty liturgiczne z premedytacją niszczono. Jest ich niewiele i każdy jest świadkiem historii Zagłady ich użytkowników. Choć wartość materialna tych obiektów nie jest znaczna, to jednak wartość historyczna – nieoceniona. Namawiamy wszystkich przypadkowych posiadaczy takich pamiątek do przekazania ich naszej Fundacji lub najbliższej gminie żydowskiej. Nie powinny być przedmiotem handlu, czy wywozu za granicę” – mówi Monika Krawczyk, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Previous Article

Dyskusja o Sprawiedliwych

Next Article

Wojna pamięci

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wiadomości

    Słowa Przewodniczącego EJC po akcie wandalizmu na ateńskim cmentarzu

    9 maja 2018
    By Tomek Jedrczak
  • AntysemityzmWiadomości

    Na wrocławskim rynku spalono kukłę symbolizującą Żyda

    19 grudnia 2015
    By Redakcja
  • WiadomościWydarzenia

    Sieradzki Dzień Judaizmu

    15 stycznia 2018
    By Tomek Jedrczak
  • Izrael i światWiadomości

    Izrael chce pozbyć się paliwowych samochodów. Od 2030 w salonach tylko elektryki

    12 października 2018
    By Redakcja
  • Wiadomości

    Potwierdzenie od Fundacji Rodziny Ruderman usnięcia filmu/ Confirmation of the removal of the film from Ruderman Family Foundation

    21 lutego 2018
    By Tomek Jedrczak
  • Wiadomości

    Dzień kultury żydowskiej w Żmichowskiej

    5 maja 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • AntysemityzmWiadomości

    Rabin Boaz Pash, były Naczelny Rabin Krakowa został zaatakowany nożem w Jerozolimie

  • AntysemityzmWiadomości

    Piotr Rybak (jednak) idzie do więzienia

  • Historia

    "Tańcząc z wrogiem"

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.