Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego
“Żegnamy ostatniego uczestnika i świadka historii od czasów dwudziestolecia międzywojennego aż do dziś,” mówił podczas mszy żałobnej prof. Władysława Bartoszewskiego ks. kard. Kazimierz Nycz. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, prezydent Niemiec Joachim Gauck, premier Ewa Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, były minister spraw zagranicznych Izraela Mosze Arens, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek oraz tłumy warszawiaków.
Podczas uroczystości pogrzebowych naczelny rabin Polski Michael Schudrich odśpiewał fragment Psalmu 15. Na cmentarzu przemawiał Marian Turski, przewodniczący Rady MHŻP i przyjaciel Bartoszewskiego.”Mojżesz nigdy nie dotarł do ziemi obiecanej, a Władek dotarł. Dotarł do tego, za co cierpiał, za co walczył, za co siedział,” mówił.
“Żegnamy wspaniałego człowieka, który dla całych pokoleń Polaków jest, będzie przykładem,” podkreślał prezydent Bronisław Komorowski. “A nawet więcej, prawdziwym wzorcem postaw obywatelskich i patriotycznych. Całym swoim życiem świadczył o prawdziwości swoich słów, że patriotyzm polega nie na mówieniu, ale na służbie.”
“Jako Europejczycy żegnamy świadka ostatniego stulecia, który przeżył dwie dyktatury, ale nie poddał się. Wszyscy będziemy o nim pamiętać jako o człowieku, który z determinacją i zaangażowaniem walczył o to, co uważał za słuszne. Był niekwestionowanym autorytetem. Straciliśmy przyjaciela, osobę godną naśladowania i wspaniałego człowieka,” powiedział prezydent Joachim Gauck.
Władysław Bartoszewski, historyk, dziennikarz, więzień Auschwitz, żołnierz AK, współzałożyciel Żegoty, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata zmarł 24 kwietnia. Miał 93 lata.