JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›Gala Szkoły Dialogu

Gala Szkoły Dialogu

By aktivo
14 stycznia 2015
1020
0
Share:

Ponad 1200 uczniów, nauczycieli, trenerów Forum oraz zaproszonych gości zebrało się  9 stycznia 2015  podczas Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, by poznać i  uhonorować osiągnięcia uczniów, którzy przywracają pamięć o polskich Żydach.

Honorowy patronat Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, ale także obecność przedstawicieli władz państwowych, korpusu dyplomatycznego, przedstawicieli społeczności żydowskiej w Polsce były jasnym przekazem: to, co robią uczniowie, jest ważne.

„Zajmowanie się historią Żydów polskich buduje zrozumienie dla innych kultur, religii, buduje tolerancję (…) To bardzo ważne, szczególnie w Polsce, która teraz narodowo jest homogeniczna” – Powiedział Marszałek Senatu RP, Bogdan Borusewicz.

Program Szkoła Dialogu jest realizowany w całej Polsce, w miejscach, w których przed wojną była duża społeczność żydowska. W Warszawie, podczas Gali, mamy okazję zapoznać się z projektami uczniowskimi, które imponują rozmachem i zaangażowaniem.

„Ten rodzaj szkoły, którą wspólnie ze swoimi nauczycielami stanowicie, jest niezwykłą wartością polskiej demokracji. Cieszę się, ze mogę gościć was dzisiaj w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.” – powiedział Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, który już drugi raz był partnerem Gali i udostępnił dla Szkoły Dialogu tę wspaniałą przestrzeń.

Cieszymy się, że na Gali byli obecni m.in:

Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Małgorzata Kidawa-Błońska, Sekretarz Stanu

Profesor Małgorzata Fuszara, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania

Ruth Cohen-Dar, Wiceambasador Izraela W Polsce

Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki

Włodzimierz  Paszyński, Zastępca Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy

Sebastian Rejak, Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Kontaktów z Diasporą Żydowską

Lesław Piszewski, Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce

Henryk Wujec, Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Zygmunt Stępiński, Wicedyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin

Przedstawiciele Głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – Anna Stupnicka-Bando, Alicja Schnepf

W czasie Gali mieliśmy okazję zaprezentować fantastyczne projekty uczniów, które sprawiły, że program Szkoła Dialogu poruszał całą społeczność, w której był organizowany. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem wszystkich zrealizowanych projektów: niezliczonych blogów, przewodników miejskich, koncertów, akcji porządkowania cmentarzy i wielu innych. „Jestem wzruszony, że mogę dziś patrzeć na tylu młodych ludzi, którzy byli, są i pewnie będą zaangażowani w ocalanie pamięci w małych miasteczkach, gdzie nie ma już społeczności żydowskiej. Gdzie często pamięć o współobywatelach została zapomniana. Dzięki wam ta pamięć odżywa na nowo.” mówił Lesław Piszewski, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

40 szkołom z 41 placówek gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczących w projekcie przyznano tytuł „Szkoły Dialogu”. Najlepsze projekty otrzymały nagrody rzeczowe, za najciekawsze w tym roku uznano działania podjęte przez uczniów ze Społecznego Gimnazjum “Wyspianum” w Mławie. Zrealizowali oni projekt “Nieobecni, ale obecni”, czyli szereg działań w przestrzeni publicznej, m.in. wycieczki po mieście śladami jego żydowskich mieszkańców, koncert, wystawy fotografii i wiele innych.

Cieszymy się, że wszyscy uczestnicy Szkoły Dialogu mieli okazję pogłębić swoją wiedzę dzięki wizycie w POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich, którą Muzeum ufundowało w ramach naszej stałej, wieloletniej współpracy.

„Łza się w oku kręci na widok radości młodzieży i ze szczęścia, że tak ważny program edukacyjny jest prowadzony od lat z tak wielką determinacją i dobrymi wynikami. Dla Muzeum Historii Żydów Polskich program Szkoły Dialogu jest przedsięwzięciem priorytetowym. Zachęcam tez wszystkich uczestników do odwiedzenia Muzeum, będziecie tam mile widzianymi gośćmi.” powiedział Zygmunt Stępiński, wicedyrektor Muzeum.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gościom, partnerom i sponsorom Gali oraz programu Szkoła Dialogu. Państwa obecność i wsparcie są dla nas motywacją do dalszej pracy!

Foto: Jarek Barański/Forum Dialogu/Facebook

Previous Article

Film z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Next Article

"Dla mnie bomba"

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wiadomości

    Potwierdzenie od Fundacji Rodziny Ruderman usnięcia filmu/ Confirmation of the removal of the film from Ruderman Family Foundation

    21 lutego 2018
    By Tomek Jedrczak
  • Izrael i światKulturaWiadomości

    Izraelskie publiczne radio Voice of Music przeprasza za nadanie utworu Wagnera

    3 września 2018
    By Redakcja
  • WiadomościWydarzenia

    X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

    15 stycznia 2018
    By Tomek Jedrczak
  • Wiadomości

    Na pograniczu – Shtetl Routes. Sztele w Polsce na Białorusi i Ukrainie. Nowa trasa wycieczkowa

    18 maja 2017
    By Redakcja
  • Wiadomości

    Nagroda im. Kapuścińskiego

    3 marca 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Medale dla twórców MHŻP

    30 czerwca 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wiadomości

    Putin popiera Palestynę

  • Wydarzenia

    Dzień Dziecka w MHŻP

  • Wydarzenia

    72. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Izrael i światKulturaWiadomości

Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

W wieku 79 lat  Błogosławionej Pamięci Amoz Oz przegrał walkę z rakiem. O jego śmierci poinformowała na Twiterze córka  Fania Oz-Salzberger. Podziękowała “tym, którzy go kochali”.   Amoz Oz (właśc. Amos ...
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018
  • Ukazał się zimowy numer “Chidusza”

    By Redakcja
    18 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.