JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›Oscar dla "Idy"

Oscar dla "Idy"

By aktivo
23 lutego 2015
2028
0
Share:

To największy sukces polskiego kina – mówi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego – dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej – została uhonorowana Oscarem w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. 87. gala rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej odbyła się 22 lutego w Los Angeles.

Nakręciłem czarno-biały film o potrzebie ciszy, wycofania się ze świata i kontemplacji, a teraz jestem tu – w epicentrum hałasu i uwagi świata. Życie jest pełne niespodzianek – mówił Paweł Pawlikowski, odbierając statuetkę.

To największy sukces polskiego kina i potwierdzenie naszego głębokiego przekonania, że „Ida” zasługuje na wszystkie możliwe nagrody świata. Zebrała ich już kilkadziesiąt na wielu festiwalach, a Oscar jest absolutnym zwieńczeniem tego wielkiego sukcesu. Paweł Pawlikowski udowodnił, że operując bardzo oszczędnymi środkami wyrazu, statyczną kamerą, biało-czarnym filmem, ograniczoną liczbą aktorów można opowiedzieć niezwykle intymną, kameralną historię o takiej sile uniwersalnego przekazu, że jest on czytelny dla ludzi pod każdą szerokością geograficzną. Ten film potrafi poruszyć ludzi różnych kultur i różnych cywilizacji. Wierzyłam bardzo mocno w zwycięstwo „Idy”, ponieważ to jest nie tylko bardzo dobry film, ale też zawiera jedną z najbardziej poruszających scen śmierci, która – jak myślę – przejdzie do historii kina. Jeszcze za sto lat uczniowie szkół filmowych będą się uczyć, jak kręcić sceny odchodzenia człowieka z tego świata w oparciu o scenę z filmu Pawlikowskiego. Ta scena to absolutne mistrzostwo świata w pokazaniu, że śmierć jest częścią życia. Bardzo prostymi technikami uzyskano efekt, który głęboko zapada w świadomość człowieka – powiedziała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

W rywalizacji o złotą statuetkę film Pawlikowskiego pokonał w swojej kategorii: rosyjskiego “Lewiatana” w reż. Andrieja Zwiagincewa, argentyńskie “Dzikie historie” w reż. Damiana Szifrona, mauretańskie “Timbuktu” w reż. Abderrahmane Sissako oraz estońsko-gruzińskie “Mandarynki” w reż. Zazy Urushadzego.

Operatorzy „Idy” – Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski – byli nominowani za najlepsze zdjęcia. Złotą statuetkę otrzymał pochodzący z Meksyku Emmanuel Lubezki, który został doceniony za zdjęcia do “Birdmana”.

“Ida”, do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.

Akcja filmu toczy się na początku lat 60. XX wieku. Anna, sierota wychowana w zakonie (w tej roli debiutująca Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny.

Oscar to kolejny zagraniczny sukces filmu Pawła Pawlikowskiego. W 2014 r. “Ida” zdobyła m.in. 5 Europejskich Nagród Filmowych ( w tym dla najlepszego filmu), Nagrodę Parlamentu Europejskiego LUX, nagrody amerykańskich krytyków filmowych, ASC Spotlight Award, Nagrodę Jury FIPRESCI w sekcji Special Presentations na 38. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Film wygrał festiwale filmowe w Londynie, Wiesbaden, Gijon, Mińsku. Zdobył również nagrody BAFTA i Goya.

W kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy nominowane były 2 polskie tytuły: “Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego i “Joanna” Anety Kopacz. Oscarem nagrodzono amerykański film “Crisis Hotline: Veterans Press 1” w reż. Ellen Goosenberg Kent.

“Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Etiuda szkolna zrealizowana w Warszawskiej Szkole Filmowej i współfinansowana przez PISF została doceniona na zagranicznych festiwalach. Film otrzymał nagrody m.in. na festiwalach w Lizbonie, Sheffield, Aspen, Monterrey, Olten i Londynie.

“Joanna” to portret dokumentalny Joanny Sałygi, młodej matki i autorki bloga Chustka, która walczy ze śmiertelną chorobą. Film Anety Kopacz został wyróżniony m.in. na: MFFD w Jihlavie, DOK.Leipzig, Los Angeles Movie Awards 2014, MFFD DocsBarcelona, Palm Springs International Shortfest czy Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych “Młodzi i Film”. Produkcja została zrealizowana przez Wajda Studio w ramach współfinansowanego przez PISF programu Dok Pro. Koproducentem jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

Nominację do Oscara w kategorii Najlepsze Kostiumy miała polska kostiumolog Anna Biedrzycka-Sheppard za film “Czarownica” w reż. Roberta Stromberga. Była to jej trzecia nominacja, wcześniej otrzymała je za filmy “Lista Schindlera” w reż. Stevena Spielberga (1994) i “Pianista” (2003) w reż. Romana Polańskiego. Nagrodę Akademii otrzymała Milena Canonero, która pracowała przy filmie “Grand Budapest Hotel”.

Lista wszystkich laureatów znajduje się na stronie: http://www.oscars.org/

Previous Article

Miejsce po – miejsce bez

Next Article

"Królestwo Wszechwanny"

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Izrael i światWiadomości

    Dwóch izraelskich żołnierzy zginęło na Zachodnim Brzegu

    14 grudnia 2018
    By Redakcja
  • Izrael i światWiadomości

    USA: w Kalifornii protesty przeciw rasizmowi po wydarzeniach w Charlottesville

    13 sierpnia 2017
    By Redakcja
  • Izrael i światWiadomościWydarzenia

    Prezydent Andrzej Duda przyjął Przewodniczącego Knesetu

    4 lipca 2017
    By Redakcja
  • WiadomościWydarzenia

    100-letnia mieszkanka Gdyni uhonorowana przez Yad Vashem

    20 października 2017
    By Tomek Jedrczak
  • KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

    Święta Pesach 5782-2022

    15 kwietnia 2022
    By Redakcja
  • Wiadomości

    Dewastacja na cmentarzu

    2 lutego 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Opinie

    Paraszat Tecawe

  • Wydarzenia

    Poszukiwanie żydowskich grobów

  • Wydarzenia

    Muzyczny Szabat

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.