JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Opinie
Home›Opinie›Przełamywanie barier

Przełamywanie barier

By aktivo
6 lipca 2015
1681
0
Share:

Przemówienie Manny’ego Bekiera podczas wczorajszych uroczystości związanych z rocznicą pogromu kieleckiego:

Jestem synem ocalałych z Holokaustu. Moja rodzina pochodziła z Kielc i mieszkała w tym mieście od pokoleń. Urodziłem się w obozie dla przesiedleńców w Niemczech, ponieważ nie byliśmy już dłużej mile widziani w Kielcach. A jednak dzisiaj, pokolenie później, przeszkadza mi ciągłe czytanie i słuchanie licznych spadkobierców żydowskich ocalonych z Holokaustu o nienawiści wobec Polski i Polaków.

Niech mi będzie wolno powiedzieć na początku, że rozumiem te emocje i uczucia. Zostałem wśród nich wychowany, słyszałem mnóstwo opowieści ocalonych o tym, jak okrutni byli Polacy wobec swoich żydowskich sąsiadów, zwłaszcza pod niemiecką okupacją. Podobnie jak moi rodzice, większość Żydów widziała Polskę jako ogromny, nieoznakowany cmentarz i zastrzegała się, że nigdy tu nie wróci.

Dialog między Żydami i Polakami, jaki obecnie obserwuję na Facebooku, niezasłużenie spycha jego polskich uczestników do defensywy. Nikt nie lubi, gdy jego naród widziany jest przez pryzmat stereotypów i osądzany przez innych głęboko potępiającymi określeniami. Wielu Żydów bez kłopotu ignoruje licznych Polaków, którzy cierpieli i umierali w obronie swojego narodu, a czasami narażali życie, ukrywając Żydów. Nie wierzę, że większość Polaków jest antysemitami albo większymi antysemitami niż inne narody europejskie. Myślę, że czasami ludzie czują się pozbawieni swoich praw, a wtedy kierują się ku patriotyzmowi jako metodzie na poprawienie swojego życia i odbudowę szacunku do samych siebie. Antysemityzm i obwinianie „outsiderów” zawsze było skutecznym sposobem na zjednoczenie ludzi, jak również na oskarżanie innych o własne nieszczęścia.

Choć w Kielcach byłem już dwa razy, jestem szczęśliwy, że mogłem teraz powrócić do tego miasta. Przyznam, że kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Kielc, odczuwałem pewien strach. W końcu Kielce były częścią moich koszmarów z okresu dorastania. Zamiast jednak mieć powody do strachu, moja żona, ja oraz niewielka grupa spadkobierców kieleckich Żydów zostaliśmy ciepło przyjęci przez prezydenta miasta i zaproszeni do rozmowy przy lekkim lunchu.

Zostaliśmy również zaproszeni do domu Bogdana Białka na obiad i mieliśmy możliwość poznać grupę wspaniałych kielczan. Dla tych, którzy nie znają Bogdana: to człowiek o ciepłym sercu, zdolny do głębokiego współodczuwania, którego motywuje obowiązek pamiętania i potwierdzania bujnej żydowskiej przeszłości, która jest integralną częścią historii tego miasta.

I na koniec: po 20 latach poszukiwań spotkałem się z rodziną człowieka z Kielc, który ocalił życie mojego ojca oraz życie czterech innych Żydów. Rok później, 4 lipca 2013 roku, powróciłem do Kielc z całą moją rodziną, aby uczcić poznanie tej wspaniałej rodziny wręczeniem jej w imieniu Państwa Izrael medalu „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Dla mnie Kielce nie są już miejscem starych, czarno-białych obrazów. Pamiętanie o naszej wspólnej przeszłości na zawsze pozostanie częścią naszego dziedzictwa. Teraz jednak potrafię zobaczyć Kielce w pełni jasnych kolorów. Pragnę to powiedzieć, ponieważ czuję, że nadszedł czas, abyśmy przestali patrzeć na siebie – Żydzi i Polacy, Polacy i Żydzi – tak jak się patrzy na najgorszych wrogów. To czas, abyśmy okazali sobie wzajemny szacunek. To czas, abyśmy wzajemnie słuchali swoich historii ze zrozumieniem i empatią. Nie potrafię mówić po polsku, ale potrafię przywitać się z uśmiechem. I to wystarczy, aby rozpocząć przełamywanie barier pomiędzy nami.

Previous Article

Flamenco w gdańskiej synagodze

Next Article

Muzyczny Szabat

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Opinie

    Paraszat Beszalach

    30 stycznia 2015
    By aktivo
  • Opinie

    "Córka rabina"

    29 maja 2015
    By aktivo
  • Opinie

    Spór o pomnik Sprawiedliwych

    20 stycznia 2015
    By aktivo
  • Opinie

    "Tańcząc z wrogiem"

    16 lutego 2015
    By aktivo
  • AntysemityzmOpinieSpołecznośćWiadomości

    Oświadczenie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce w sprawie wypowiedzi wicepremiera Piotra Glińskiego

    21 listopada 2018
    By Redakcja
  • Opinie

    Oświadczenie AJC ws. Marszu Niepodległości 2017

    14 listopada 2017
    By Tomek Jedrczak

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • KulturaWydarzenia

    Chagall dla najmłodszych w Centrum Kultury Jidysz

  • Wydarzenia

    Hajnt międzyreligijny w JCC Warszawa

  • Wydarzenia

    "W cieniu pamięci"

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.