Oświadczenie ws. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
W styczniu 1945 Niemcy przeprowadzili ewakuację kilkudziesięciu tysięcy więźniów obozu Auschwitz-Birkenau oraz próbowali zatrzeć ślady swojej zbrodniczej działalności. 27 stycznia obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną. Znajdowało się w nim wówczas kilka tysięcy chorych więźniów. Część z nich zmarła w ciągu następnych kilku dni. W całym obozie w trakcie jego funkcjonowania zostało brutalnie zamordowanych około miliona niewinnych ofiar.
Dziś, 70 lat po wyzwoleniu Auschwitz-Birkenau, po raz kolejny przekonujemy się, jak ważna jest pamięć o tamtych wydarzeniach. Bezprecedensowość Zagłady nie oznacza, że tak okrutne zbrodnie nie mogą się powtórzyć. Musimy razem walczyć z antysemityzmem, rasizmem i ksenofobią. Wszelkie uprzedzenia prowadzą do nienawiści, która może stać się początkiem kolejnej tragedii rozgrywającej się na naszych oczach.
27 stycznia jest również Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Pamiętamy o tym, co Niemcy zrobili sześciu milionom Żydów zamordowanych w komorach gazowych, podczas ciężkiej pracy w obozach, zagłodzonych w gettach i zamęczonych w marszach śmierci.
Pamiętamy i pamięć tę przekazujemy dalej. Dziś możemy jeszcze słuchać ocalonych. Możemy poznawać ich historie i odbierać od nich niezapomnianą lekcję życia. Kiedy ich zabraknie, tę wiedzę przekażemy w sposób godny następnym pokoleniom.
Dziś w sposób szczególny pamiętajmy o ofiarach Auschwitz-Birkenau i innych niemieckich obozów. Pamiętajmy, bo bez tej pamięci historia może się powtórzyć.
Lesław Piszewski, Przewodniczący ZGWŻ