JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›Katalog zbiorów Muzeum Auschwitz

Katalog zbiorów Muzeum Auschwitz

By aktivo
26 stycznia 2015
1317
0
Share:

Po raz pierwszy w historii Miejsca Pamięci opublikowany został katalog Zbiorów, który w bardzo obszerny sposób prezentuje przechowywane w Muzeum autentyczne przedmioty związane z historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Są to zarówno tysiące osobistych pamiątek po ofiarach Auschwitz, jak i dokumenty i rzeczy pozostawione przez esesmanów załogi obozowej.

Publikacja Auschwitz Legacies, której autorami są dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński oraz Magdalena Emilewicz-Pióro, to wybór, który stara się z jednej strony odzwierciedlić w sposób przekrojowy Zbioru Miejsca Pamięci, ale przede wszystkim ma ukazać złożoność historii tego największego z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady.

Jak piszą autorzy we wstępie, każdy z przedmiotów, nawet tych występujących w masowej ilości, jest dokumentem bardzo indywidualnych, osobistych dramatów. Niektóre przedmioty są podpisane, prawie wszystkie noszą ślady używania. Każdy z przedmiotów zabranych w ostatnią drogę zdawał się być na tyle cenny i niezbędny w życiu codziennym jego właścicieli, że znalazł miejsce w niewielkim dozwolonym bagażu.

Wśród przedmiotów w Zbiorach najwięcej jest rzeczy codziennego użytku, które trafiły do obozu w walizkach i koszykach transportów żydowskich, a więc: naczynia, sztućce, szczotki czy grzebienie, buty, ubrania, tałesy… Także okulary i ludzkie protezy inwalidzkie. Obok tysięcy podobnych przedmiotów, przetrwały również zupełnie unikatowe obiekty, jak tylko jeden zachowany tefilin, pojedyncze instrumenty orkiestry obozowej lub lalka wykonana dla dziecka w Birkenau. Podobnie archiwa zawierają zarówno olbrzymie zespoły dokumentów, ale także pojedyncze grypsy, czy kilka zdjęć wykonanych nielegalnie przez więźniów z Sonderkommando w 1944 roku.

„Dziś, ruchome pozostałości po KL Auschwitz pełnią kilka podstawowych roli, uzupełniających się wzajemnie. Służą poznaniu historii Auschwitz, są obiektem badań specjalistów, pomagają zachować pamięć, czasem o bardzo konkretnych ofiarach, pełnią też ogromną, nie do przecenienia, rolę edukacyjną. Uzupełniają pustkę przestrzeni i architektury poobozowej. Są bardzo istotnym wektorem naszej dzisiejszej świadomości dziejów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Jako martwe przedmioty – milczą, ale jako niemi świadkowie po zmarłych i zamordowanych – krzyczą historię swojej tajemnicy” – czytamy.

Oprócz przedmiotów związanych z ofiarami obozu, w katalogu znaleźć można także obiekty związane z załogą SS, takie jak hełmy czy buty wartownicze. Są wśród nich także narzędzia wykorzystywane przez załogę SS do znęcania się nad więźniami i wykonywania kar. Wiele obiektów dowodzi tego, jak drobiazgowo zaplanowana i zorganizowana była obozowa biurokracja.

Wśród pozostałości poobozowych zachowało się także sporo z wyposażenia bloków i  baraków, w których mieszkali więźniowie tj. prycze, szafy, stoły, zydle, a także pasiaki, drewniane saboty i miski więźniarskie.

Część z prezentowanych w katalogu obiektów – na przykład zachowane esesmańskie archiwa, jest chroniona i w oryginale pokazywana jedynie specjalistom i badaczom. Podobnie jest z przedmiotami, które – przede wszystkim ze względu na przyjęty tok narracji lub też wymagania konserwatorskie – nie znalazły swego miejsca w obrębie istniejącej wystawy muzealnej.

„Stąd zrodził się pomysł wydania tej publikacji. W samym zamierzeniu łączy ona dwie płaszczyzny. Po pierwsze, jest swoistym albumem uzupełniającym przestrzeń Miejsca Pamięci, czyli ma za zadanie współtworzyć samą pamięć. Po drugie, stanowi pewien przeglądowy „katalog” tego, co można spotkać w zbiorach i archiwach Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau” – napisano ze wstępie.

Publikacja dostępna jest w księgarni internetowej Muzeum.

Album ten poświęcamy pamięci wszystkich niewinnych ludzi, którzy zginęli w KL Auschwitz – Żydów, Polaków, Romów, jeńców z Armii Czerwonej i innych ofiar. Poświęcamy go również wszystkim ocalałym, którzy walcząc ze swoim bólem i traumą nieśli naszym pokoleniom wielkie ostrzeżenie o naturze człowieka.

Poświęcamy go także Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, Ludziom Dobrej Woli oraz osobom, które już po wojnie poświęciły się pamięci ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

http://auschwitz.org/ksiegarnia/karta-produktu/test-karta-prod/auschwitz-legacies,255.html

Previous Article

Sprawozdanie Muzeum Auschwitz

Next Article

Oświadczenie ws. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • SpołecznośćWiadomościWydarzenia

    Pierwsza świeczka chanukowa została zapalona  na Placu Grzybowskim w Warszawie!

    2 grudnia 2018
    By Redakcja
  • HistoriaIzrael i światWiadomości

    70 lat temu w Warszawie otwarta została pierwsza placówka dyplomatyczna Państwa Izrael na świecie!

    29 września 2018
    By Redakcja
  • HistoriaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

    76. rocznica pogromu w Jedwabnem.

    10 lipca 2017
    By Redakcja
  • HistoriaWiadomości

    Szwajcaria: prezydent Andrzej Duda o ratowaniu Żydów przez konsula Rokickiego

    9 października 2018
    By Redakcja
  • Wiadomości

    Zniszczenie tablicy przy synagodze

    6 lutego 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Izraelczyk wśród ofiar

    25 marca 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wydarzenia

    Jak szukać żydowskich korzeni

  • Wydarzenia

    Międzykulturowość w edukacji historycznej

  • KulturaWydarzenia

    „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” – prapremiera w Teatrze Żydowskim

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.