JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Kultura
Home›Kultura›“Yiddishland” – pieśni jidisz w red. André Ochodlo

“Yiddishland” – pieśni jidisz w red. André Ochodlo

By Tomek Jedrczak
2 lutego 2018
3919
0
Share:

„Yiddishland” – to pięknie wydana kolekcja 120 nowych pieśni jidisz, zaprezentowanych w trzech językach: jidisz (wraz z polską transliteracją) oraz tłumaczeniem na język polski i angielski. Ich wyboru dokonał André Ochodlo, popularyzator kultury jidisz, który jest jednym z najsławniejszych pieśniarzy jidisz w Polsce. Występował w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych oraz Izraelu.

Do książki dołączona jest płyta CD, która jest zapowiedzią kolekcji „André Ochodlo Yiddishland Collection”, która będzie wydana na początku września 2019 roku, z okazji osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na płycie dołączonej do książki znajduje się siedemnaście utworów, wybranych z planowanej kolekcji. Dzięki uprzejmości

André Ochodlo tak mówi o swoim początku fascynacji wierszami w języku jidisz:

Pamiętam zachwyt, z jakim Agnieszka Osiecka przekładała poezję Mordechaja Gebirtiga. Odnajdywała w nim bratnią duszę. Jeździła z nami po całej Polsce, aby przed każdym recitalem o nim opowiadać – takie to było dla niej ważne. Nikt wtedy nie myślał o kolekcji pieśni jidysz, a jednak wtedy to się zaczęło. Potem był niezapomniany czas wybierania utworów Itzika Mangera do recitalu My Blue, którego premiera odbyła się w lipcu 2001 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Chyba właśnie wtedy zrozumiałem, że to jest moja droga. Zacząłem więc czytać wiersze najróżniejszych poetów jidysz w oryginale i przekładach. Udało mi się nakłonić wielu wspaniałych kompozytorów do napisania nowych pieśni, zebranych w kolekcji Yiddishland. Wyprodukowaliśmy w Teatrze Atelier w Sopocie kilkanaście premier na kanwie wszystkich stu dwudziestu utworów z kolekcji. Jestem wdzięczny za to, że w jakiś sposób stałem się medium zebranych w niej poetów, że duch ich poezji dotknął mnie i towarzyszy mi już od tylu lat. Gebirtig wierzył, że nadejdzie dzień, w którym jego pieśni wrócą. Nie tylko wróciły, ale powstały też nowe w kraju Polin, który żydowskim siostrom i braciom wydawał się kiedyś ziemią obiecaną, a który obrócił się w ich największy cmentarz.

W książce możemy znaleźć utwory następujących autorów: Lajzera Ajchenranda, Chaima Beidera, Binyamina Yankeva Bialostotsky’ego, Melekha Chmelnitzkiego, Davida Einhorna, Itzika Fefera, Dvoyre Fogel, Moderchaja Gebitriga, Moyshe-Leyb Halperna, Davida Hofsteina, Shmuela Yankeva Imbera, Yitzkhaka Katzenelsona, Davida Kenigsberga, Iziego Kharika, Rokhla Korna, Moyshe Kulbaka, Leiba Kvitko, H. Leivicka, Itzika Mangera, Anny Margolin, Peretza Markisha, Kadii Molodovsky, Mendla Neygreshla, Melekha Ravitcha, Abrahama Sutzkevera, Moshe Teifa, Dory Teitelboim, Rajzela Zychlinsky’ego.

André Ochodlo, osoba odpowiedzialna za wybór pieśni, które składają się na książkę (a w zasadzie: księgę) jest założycielem i dyrektorem Teatru Atelier w Sopocie (od 1997 miejsce nosi nazwę Agnieszki Osieckiej), od 1994 roku festiwalu Lato Teatralne Sopot oraz Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską (od 2006 roku). Jest reżyserem i scenarzystą. Współpracuje z teatrami w Ostrawie, Brnie i Częstochowie.

Książka “Yiddishland” z pewnością ucieszy miłośników pieśni jidisz. Język ten zna niewiele osób i dzięki temu wydawnictwu można dowiedzieć “o czym jest” słuchany utwór. Dzięki tłumaczeniu na język angielski, książka ma szansę być prezentem nie tylko dla polskiego odbiorcy, ale też anglojęzycznego.

 

 

Yiddishland, red. André Ochodlo

wyd. słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2017

314 stron, oprawa twarda, płyta CD

 

 

 

 

 

 

[na podst. mat. prasowych wydawnictwa]

Previous Article

Ilan Ramon (1954-2003)

Next Article

Otwarcie wystawy na Cmentarzu Żydowskim na warszawskim ...

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • KulturaWydarzenia

    „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” – prapremiera w Teatrze Żydowskim

    28 sierpnia 2018
    By Redakcja
  • KulturaWiadomościWydarzenia

    Warszawa Singera – dla dzieci i rodzin

    21 sierpnia 2018
    By Redakcja
  • KulturaWiadomości

    Białystok: wystawa “Sąsiedzi wyjechali do Treblinki”

    9 sierpnia 2017
    By Redakcja
  • Kultura

    Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”

    18 maja 2017
    By Redakcja
  • Kultura

    "Ach! Odessa – Mama…"

    29 stycznia 2015
    By aktivo
  • Kultura

    "Dziennik wojenny"

    16 lutego 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • AntysemityzmIzrael i światWiadomości

    Antysemicki skandal we włoskiej lidze piłkarskiej

  • Wydarzenia

    Konferencja: Martin Buber. Filozofia Dialogu

  • Wiadomości

    "Piekło spalone!"

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.