Wrocław: Zajęcia z jidysz, hebrajskiego i starocerkiewnego
Rusza jesienna edycja bezpłatnych warsztatów językowych organizowanych przez Fundację „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”. Uczestnicy zajęć poznają podstawy trzech języków: jidysz, hebrajskiego i starocerkiewnego. Oprócz nauki pisania i czytania prowadzący przybliżą im również historię, literaturę i kulturę każdego z nich. Na każdy język przeznaczono dziesięć godzin i zaplanowano pięć dwugodzinnych popołudniowych spotkań. Warsztaty są rekomendowane zarówno dla osób, które interesują się tymi językami, jak również dla tych, którzy zetkną się z nimi po raz pierwszy. Najszybciej, bo już w środę 24 października, rozpoczną się lekcje języka jidysz. Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy. Aby zarezerwować miejsce na wybranych warsztatach należy napisać na adres: biuro@fundacja4wyznan.pl.
Warsztaty językowe: edycja jesień 2018
Język jidysz
Jidysz (z niem. jüdisch – żydowski) to język Żydów aszkenazyjskich powstały w X-XII w. jako mowa potoczna z połączenia języków germańskich i słowiańskich z dodatkiem słownictwa hebrajskiego, zapisywany literami alfabetu hebrajskiego. Język jidysz jest jedną z wielu odmian żydowskich języków, który wykształcił się w diasporze pod wpływem nieżydowskiego otoczenia.
Jidysz posługiwali się głównie Żydzi Europy Środkowej. W Polsce, szczególnie na Kresach Wschodnich oraz w zachodnich regionach Białorusi, Litwy i Ukrainy, w wielu małych miastach (sztetł) ludność posługująca się językiem jidysz stanowiła znaczną część, nieraz większość mieszkańców.
Liczbę osób obecnie mówiących w jidysz szacuje się na 3-4 miliony, jednakże znających ten język jest na pewno znacznie więcej. Głównie są to Żydzi mieszkający w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Białorusi, Ukrainie, Meksyku, Argentynie i Izraelu. Jidysz nadal jest żywym językiem wśród społeczności chasydzkich, mieszkających głównie w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.
W 1987 r. język jidysz został włączony przez UNESCO do programu ochrony kultur zagrożonych. Jidysz posiada statut oficjalnego języka w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym Federacji Rosyjskiej oraz na terenach zamieszkałych przez mniejszość żydowską na terenach Szwecji i Mołdawii.
Prowadząca:
Anna Kałużna – pracuje w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, jidyszystka, w swojej pracy doktorskiej zajmowała się powojennym teatrem żydowskim na Dolnym Śląsku.
Język hebrajski
Dziś językiem hebrajskim posługuje się około 8 milionów ludzi na całym świecie. Szacunki nie są pewne, bo ilość Żydów żyjących poza Izraelem i używających języka hebrajskiego jest trudna do określenia. Hebrajski wywodzi się z języka biblijnego. W średniowieczu w użyciu była jedynie jego forma pisana, która dominowała aż do końca XIX wieku, kiedy to za sprawą żydowskiego lingwisty Eliezera ben Jehudy postała współczesna wersja języka hebrajskiego. Jest to najpopularniejszy język wśród diaspory żydowskiej. Inne języki semickie, takie jak jidysz, którym posługiwali się Żydzi aszkenazyjscy czy landino – powstały z dialektu hiszpańskiego, powoli wymierają. Taki sam los spotyka także dialekty arabski i perski, którymi posługują się Żydzi m.in. w Izraelu, Francji, Iranie, Rosji i Azerbejdżanie.
Prowadzący:
Tomasz Duda – Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski