JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Kultura
Home›Kultura›Wrocław: Zajęcia z jidysz, hebrajskiego i starocerkiewnego

Wrocław: Zajęcia z jidysz, hebrajskiego i starocerkiewnego

By Redakcja
23 października 2018
2022
0
Share:

Rusza jesienna edycja bezpłatnych warsztatów językowych organizowanych przez Fundację „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”. Uczestnicy zajęć poznają podstawy trzech języków: jidysz, hebrajskiego i starocerkiewnego. Oprócz nauki pisania i czytania prowadzący przybliżą im również historię, literaturę i kulturę każdego z nich. Na każdy język przeznaczono dziesięć godzin i zaplanowano pięć dwugodzinnych popołudniowych spotkań. Warsztaty są rekomendowane zarówno dla osób, które interesują się tymi językami, jak również dla tych, którzy zetkną się z nimi po raz pierwszy. Najszybciej, bo już w środę 24 października, rozpoczną się lekcje języka jidysz. Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy. Aby zarezerwować miejsce na wybranych warsztatach należy napisać na adres: biuro@fundacja4wyznan.pl.

Warsztaty językowe: edycja jesień 2018

Język jidysz

 

Jidysz (z niem. jüdisch – żydowski) to język Żydów aszkenazyjskich powstały w X-XII w. jako mowa potoczna z połączenia języków germańskich i słowiańskich z dodatkiem słownictwa hebrajskiego, zapisywany literami alfabetu hebrajskiego. Język jidysz jest jedną z wielu odmian żydowskich języków, który wykształcił się w diasporze pod wpływem nieżydowskiego otoczenia.

Jidysz posługiwali się głównie Żydzi Europy Środkowej. W Polsce, szczególnie na Kresach Wschodnich oraz w zachodnich regionach Białorusi, Litwy i Ukrainy, w wielu małych miastach (sztetł) ludność posługująca się językiem jidysz stanowiła znaczną część, nieraz większość mieszkańców.

Liczbę osób obecnie mówiących w jidysz szacuje się na 3-4 miliony, jednakże znających ten język jest na pewno znacznie więcej. Głównie są to Żydzi mieszkający w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Białorusi, Ukrainie, Meksyku, Argentynie i Izraelu. Jidysz nadal jest żywym językiem wśród społeczności chasydzkich, mieszkających głównie w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

W 1987 r. język jidysz został włączony przez UNESCO do programu ochrony kultur zagrożonych. Jidysz posiada statut oficjalnego języka w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym Federacji Rosyjskiej oraz na terenach zamieszkałych przez mniejszość żydowską na terenach Szwecji i Mołdawii.

Prowadząca:

Anna Kałużna – pracuje w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, jidyszystka, w swojej pracy doktorskiej zajmowała się powojennym teatrem żydowskim na Dolnym Śląsku.

 

Język hebrajski

 

Dziś językiem hebrajskim posługuje się około 8 milionów ludzi na całym świecie. Szacunki nie są pewne, bo ilość Żydów żyjących poza Izraelem i używających języka hebrajskiego jest trudna do określenia. Hebrajski wywodzi się z języka biblijnego. W średniowieczu w użyciu była jedynie jego forma pisana, która dominowała aż do końca XIX wieku, kiedy to za sprawą żydowskiego lingwisty Eliezera ben Jehudy postała współczesna wersja języka hebrajskiego.  Jest to najpopularniejszy język wśród diaspory żydowskiej. Inne języki semickie, takie jak jidysz, którym posługiwali się Żydzi aszkenazyjscy czy landino – powstały z dialektu hiszpańskiego, powoli wymierają. Taki sam los spotyka także dialekty arabski i perski, którymi posługują się Żydzi m.in. w Izraelu, Francji, Iranie, Rosji i Azerbejdżanie.

Prowadzący:

Tomasz Duda – Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski

Previous Article

Warszawa: Uroczystości z okazji 70. rocznicy otwarcia ...

Next Article

Uroczyste otwarcie konferencji edukacyjnej “Jak rozmawiać o ...

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • KulturaSpołecznośćWydarzenia

    Dołącz do prenumeratorów Chiduszu za darmo!

    27 sierpnia 2018
    By Redakcja
  • Kultura

    "Dziennik wojenny"

    16 lutego 2015
    By aktivo
  • Kultura

    Premiera "Gangu Rosenthala"

    16 stycznia 2015
    By aktivo
  • Kultura

    "Dla mnie bomba"

    15 stycznia 2015
    By aktivo
  • Kultura

    "Vot ken you mach?"

    19 maja 2015
    By aktivo
  • HistoriaKultura

    Mroczne tajemnice Klimontowa – książka , która budzi emocje

    27 lutego 2017
    By Redakcja

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wydarzenia

    Klub Czytelniczy ŻIH

  • WiadomościWydarzenia

    Dynów: odsłonięcie pamiątkowej tablicy na cmentarzu żydowskim

  • Wydarzenia

    Zwiedzanie cmentarzy żydowskich 1 listopada

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.