JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Kultura
Home›Kultura›"Kochana Stefo"

"Kochana Stefo"

By aktivo
20 marca 2015
2323
0
Share:

„Kochana Stefo” to poruszająca historia Stefanii Wilczyńskiej (1886-1942) – wychowawczyni i pedagoga, współzałożycielki Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie i współpracownicy Janusza Korczaka, zamordowanej razem z nim i ich podopiecznymi w Treblince.

Stefa trzymała w drżącej ręce żółtą kartkę papieru, wyrwaną z małego bloku listowego. Te kilka wyrazów przeczytała wielokrotnie, powtarzając szeptem słowa, których nigdy dotychczas nie usłyszała, choć przez wiele lat marzyła, że tak się kiedyś stanie. Jej czarne oczy wypełniły się łzami, które tłumiła w sobie przez lata. Nie potrzebowała już niczego więcej, aby zrozumieć, co powinna zrobić. „Trudno nam bez Ciebie. Wracaj, proszę”. Było to jedyne zdanie, jakie pojawiło się po słowach powitania w liście, a na dole widniał podpis znany tylko jej: „Henryk” oraz data: „2 czerwca 1939”.

Kilka minut później zakomunikował w sekretariacie w kibucu o swoim wyjeździe, a pod koniec tygodnia była już na pokładzie statku, w drodze powrotnej do domu dziecka w Warszawie.

Historia Stefy staje się łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością; łączy pokolenia –  starsze – które dzięki pamięci i zachowanym dokumentom powraca do tego, co było i młodsze – uczące się swojej historii, poznające tożsamość dzięki opowieściom, miejscom, przemyśleniom.

Ciekawostką jest, że cechy Stefanii Wilczyńskiej odnajdujemy w czarnoskórej bohaterce Klu-Klu w „Królu Maciusiu Pierwszym” autorstwa Korczaka. Mimo że była to postać epizodyczna, to obdarzona mądrością, odwagą, łatwo i szybko się uczyła, a swoją wiedzę potrafiła przekazać innym. „Nigdy bym nie uwierzyła, że nawet w książce dla dzieci autor może przekazać w sposób tak wyrazisty i jasny własną historię”.

O AUTORZE:

Amela Einat – urodzona w Izraelu (1935), matka trojga i babcia sześciorga dzieci. Naukowiec, doktor psychologii wychowawczej, wykładowca i edytor. Autorka około 50 książek, zarówno naukowych, jak i literatury dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Jej prace były tłumaczone m.in. na angielski, arabski, polski, rosyjski, serbski. Jej powieści dla dorosłych i młodzieży były wystawiane w izraelskich teatrach. Amela Einat jest laureatką nagrody premiera Izraela w dziedzinie literatury i nagrody Hadassa w dziedzinie literatury dla dzieci.

Amela Einat „Kochana Stefo”, tłum. Michał Sobelman, grafiki Noa Kelner, Wydawnictwo Nowy Świat

Previous Article

"Perecowicze"

Next Article

"Coś z niczego"

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • KulturaWydarzenia

    Rusza nowy sezon działalności Centrum Kultury Jidysz

    30 września 2018
    By Redakcja
  • KulturaWydarzenia

    Wrocław: spotkanie poświęcone twórczości wybitnego izraelskiego poety Jehudy Amichaja

    3 października 2018
    By Redakcja
  • KulturaSpołecznośćWiadomości

    Będzie Muzeum Getta Warszawskiego!

    14 listopada 2017
    By Tomek Jedrczak
  • Izrael i światKulturaWiadomości

    Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    28 grudnia 2018
    By Redakcja
  • Kultura

    Festiwal Singera 2015

    15 czerwca 2015
    By aktivo
  • Kultura

    "Ruchele wychodzi za mąż"

    19 maja 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wiadomości

    Interpelacja ws. pomnika Sprawiedliwych

  • HistoriaWydarzenia

    Białystok i Poznań wydały wielokulturowe kalendarze, w których znajdują się między innymi informacje na temat żydowskich świąt

  • Wydarzenia

    Zwiedzanie cmentarzy żydowskich 1 listopada

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.