Zaproszenie na konferencję
„Od wyzwolenia do pojednania” to temat szóstej ogólnopolskiej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku”, która odbywać się będzie w Oświęcimiu w dniach 28-30 maja 2015 r. Wydarzenie współorganizowane jest przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
„Chcemy dyskutować o wyzwoleniu zarówno w sensie fizycznym (wyzwolenie z niewoli), jak i psychicznym (uporanie się z traumą obozowych przeżyć, totalitarnego zniewolenia oraz następstw zbrodni ludobójstwa). Będziemy też rozmawiać o procesie wymierzenia kary i zadośćuczynienia ofiarom. Pytania, na które pragniemy spróbować odpowiedzieć dotyczą też samego pojęcia pojednanie – czym ono jest oraz jaka jest rola miejsc pamięci w procesie pojednania?” – piszą organizatorzy.
Konferencja ma także zwrócić uwagę na szereg ważnych rocznic przypadających w 2015 r. (m.in. 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, 70. Rocznicę zakończenia II wojny światowej, 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz setną rocznicę ludobójstwa Ormian).
Wśród prelegentów znajdą się m.in. prof. Jacek Chrobaczyński (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), prof. Barbara Engelking (Centrum Badań nad Zagładą Żydów), prof. Jan Grabowski (Uniwersytet w Ottawie), prof. Marek Kornat (Polska Akademia Nauk), prof. Eugeniusz Cezary Król (Polska Akademia Nauk) oraz prof. Andrzej Żbikowski (Uniwersytet Warszawski), dr Piotr Setkiewicz (Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau) oraz dr hab. Jolanta Ambrosewicz-Jacobs (Centrum Badań Holokaustu UJ).
Do udziału zapraszamy nauczycieli, edukatorów, doktorantów, wykładowców i przedstawicieli instytucji pozarządowych. Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia na załączonym poniżej formularzu, należy przesyłać na e-mail: bartus [at] mdsm.pl.
Termin zgłoszeń:
• 1 kwietnia 2015 r. (zgłoszenia z referatami)
• 15 kwietnia 2015 r. (zgłoszenia bez referatów)
Współorganizatorzy konferencji: Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu
Partnerzy: Fundacja Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie i Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego.