JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wydarzenia
Home›Wydarzenia›Spotkanie ze świadkami historii

Spotkanie ze świadkami historii

By aktivo
19 stycznia 2015
1606
0
Share:

W przededniu 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz w oświęcimskiej Galerii Książki odbędzie się spotkanie z trójką byłych więźniów obozu. Halina Birenbaum, Zofia Posmysz i Bogdan Bartnikowski to świadkowie historii, którzy swoje doświadczenia z czasów wojny zawarli w literackich wspomnieniach. Otwarte spotkanie, podczas którego goście opowiedzą zarówno o swoich doświadczeniach obozowych, jak i o twórczości literackiej, rozpocznie się w poniedziałek 26 stycznia 2015 r. o godz. 17.00.

Halina Birenbaum urodziła się w 1929 r. w Warszawie. Jako dziecko przeżyła koszmar warszawskiego getta i obozów: na Majdanku, Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe, gdzie została wyzwolona w 1945 r. W 1947 r. wyemigrowała do Izraela. W 1967 r. ukazała się jej pierwsza książka Nadzieja umiera ostatnia będąca zapisem wspomnień w czasów wojny. W 1991 r. Halina Birenbaum wydała drugą książkę Powrót do ziemi praojców następnie Każdy odzyskany dzień, Wołanie o pamięć i kilka tomików wierszy. Jej twórczość jest świadectwem pamięci o Holokauście, ale zarazem też zachwytem nad światem i wyrazem wiary w podstawowe ludzkie wartości.

Zofia Posmysz urodziła się w 1923 r. w Krakowie. W kwietniu 1942 r. została aresztowana za posiadanie ulotek i osadzona w więzieniu przy ul Montelupich w Krakowie, skąd w 30 maja została przewieziona do KL Auschwitz. W styczniu 1945 r. została ewakuowana do KL Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Literacko zadebiutowała w 1945 r. wspomnieniami Znam katów z Belsen. Rozgłos przyniosło jej słuchowisko radiowe Pasażerka z kabiny 45, na motywach którego powstał film Pasażerka w reżyserii Andrzeja Munka, a także książka pod tym samym tytułem. Zofia Posmysz w 2013 r. została Honorowym obywatelem miasta Oświęcim, a we wrześniu 2014 r. odsłoniła tablicę jej poświęconą w Alei Pisarzy przy oświęcimskiej Galerii Książki.

Bogdan Bartnikowski urodził się w Warszawie w 1932 r. Brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim. 12 sierpnia 1944 r. został wywieziony wraz z matką do obozu Auschwitz. W styczniu 1945 r. przeniesiono go do obozu w Berlinie-Blankenburgu, gdzie został wyzwolony 22 kwietnia 1945 r. Po wojnie został pilotem wojskowym, a także pracował jako dziennikarz. W 1969 r. ukazały się jego opowiadania o polskich dzieciach w Auschwitz pt.: Dzieciństwo w pasiakach, które zostały wydane w kilku językach.

Organizatorami wydarzenia są Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Galeria Książki. Wstęp wolny. Adres: ul. Nojego 2.

Główne obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz odbędą się 27 stycznia 2015 r. w namiocie ustawionym przed główną bramą byłego obozu Birkenau. Szczegóły znaleźć można na stronie 70.auschwitz.org.

Previous Article

Muzikaim Kapeli Brodów

Next Article

Zmarła Miriam Akavia

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • KulturaWiadomościWydarzenia

    Muzyczny Festiwal – Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

    25 lipca 2018
    By Redakcja
  • Wydarzenia

    Konkurs biblijny 2015

    3 lutego 2015
    By aktivo
  • SpołecznośćWiadomościWydarzenia

    WSPÓLNE OŚWIADCZENIE ZWIĄZKU GMIN WYZNANIOWYCH ŻYDOWSKICH W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ORAZ TOWARZYSTWA SPOŁECZNO-KULTURALNEGO ŻYDÓW W POLSCE

    13 grudnia 2023
    By Redakcja
  • KulturaWydarzenia

    Już 18 sierpnia w Supraślu startuje Paleta Kultur Podlasia

    8 sierpnia 2017
    By Redakcja
  • Wydarzenia

    JCC Warszawa unplugged

    11 lutego 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    "Medytacja żydowska"

    14 kwietnia 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • HistoriaIzrael i światWiadomości

    Portugalia: Pośmiertne odznaczenie dla dyplomaty ratującego Żydów

  • AntysemityzmIzrael i światWiadomości

    Antysemicki skandal we włoskiej lidze piłkarskiej

  • Wydarzenia

    Spotkanie z Ambasador Izraela

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.