Spotkanie ze świadkami historii
W przededniu 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz w oświęcimskiej Galerii Książki odbędzie się spotkanie z trójką byłych więźniów obozu. Halina Birenbaum, Zofia Posmysz i Bogdan Bartnikowski to świadkowie historii, którzy swoje doświadczenia z czasów wojny zawarli w literackich wspomnieniach. Otwarte spotkanie, podczas którego goście opowiedzą zarówno o swoich doświadczeniach obozowych, jak i o twórczości literackiej, rozpocznie się w poniedziałek 26 stycznia 2015 r. o godz. 17.00.
Halina Birenbaum urodziła się w 1929 r. w Warszawie. Jako dziecko przeżyła koszmar warszawskiego getta i obozów: na Majdanku, Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe, gdzie została wyzwolona w 1945 r. W 1947 r. wyemigrowała do Izraela. W 1967 r. ukazała się jej pierwsza książka Nadzieja umiera ostatnia będąca zapisem wspomnień w czasów wojny. W 1991 r. Halina Birenbaum wydała drugą książkę Powrót do ziemi praojców następnie Każdy odzyskany dzień, Wołanie o pamięć i kilka tomików wierszy. Jej twórczość jest świadectwem pamięci o Holokauście, ale zarazem też zachwytem nad światem i wyrazem wiary w podstawowe ludzkie wartości.
Zofia Posmysz urodziła się w 1923 r. w Krakowie. W kwietniu 1942 r. została aresztowana za posiadanie ulotek i osadzona w więzieniu przy ul Montelupich w Krakowie, skąd w 30 maja została przewieziona do KL Auschwitz. W styczniu 1945 r. została ewakuowana do KL Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Literacko zadebiutowała w 1945 r. wspomnieniami Znam katów z Belsen. Rozgłos przyniosło jej słuchowisko radiowe Pasażerka z kabiny 45, na motywach którego powstał film Pasażerka w reżyserii Andrzeja Munka, a także książka pod tym samym tytułem. Zofia Posmysz w 2013 r. została Honorowym obywatelem miasta Oświęcim, a we wrześniu 2014 r. odsłoniła tablicę jej poświęconą w Alei Pisarzy przy oświęcimskiej Galerii Książki.
Bogdan Bartnikowski urodził się w Warszawie w 1932 r. Brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim. 12 sierpnia 1944 r. został wywieziony wraz z matką do obozu Auschwitz. W styczniu 1945 r. przeniesiono go do obozu w Berlinie-Blankenburgu, gdzie został wyzwolony 22 kwietnia 1945 r. Po wojnie został pilotem wojskowym, a także pracował jako dziennikarz. W 1969 r. ukazały się jego opowiadania o polskich dzieciach w Auschwitz pt.: Dzieciństwo w pasiakach, które zostały wydane w kilku językach.
Organizatorami wydarzenia są Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Galeria Książki. Wstęp wolny. Adres: ul. Nojego 2.
Główne obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz odbędą się 27 stycznia 2015 r. w namiocie ustawionym przed główną bramą byłego obozu Birkenau. Szczegóły znaleźć można na stronie 70.auschwitz.org.