JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›Zmarła Miriam Akavia

Zmarła Miriam Akavia

By aktivo
19 stycznia 2015
1726
0
Share:

Błogosławionej Pamięci Miriam Akavia, krakowianka, pisarka, tłumaczka, osoba, która budowała mosty żydowsko-polskie, zmarła 16 stycznia w Tel Awiwie. Jej pogrzeb odbył się 18 stycznia na cmentarzu Nataf w Izraelu.

Miriam Akavia urodziła się jako Matylda Weinfeld w 1927 w Krakowie, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Tu uczęszczała do Gimnazjum Hebrajskiego. W okresie wojny miesiąc przeżyła na “aryjskich papierach”. Opowiada o tym w pierwszej części swojej książki “Jesień młodości”. Przebywała w krakowskim getcie, a następnie w obozach koncentracyjnych: Płaszów, Auschwitz, Bergen-Belsen. Po wojnie Szwedzki Czerwony Krzyż zabrał ją na rekonwalescencję do Szwecji. W 1946 wyjechała z Europy do Izraela.

Pracowała jako pielęgniarka. Podjęła studia w zakresie literatury i historii. Była attache kulturalnym Izraela w Budapeszcie i Sztokholmie oraz przewodniczącą Towarzystwa Izrael- Polska w Tel Awiwie.

Napisała kilkanaście książek, które zostały przetłumaczone na wiele języków. Po polsku ukazały się: “Moja winnica”, “Cena”, “Galia i Miklosz”, “Jesień młodości”, “Urojenia”, “Koniec dzieciństwa” i “Moje powroty”.

Elie Wiesel napisał o jej książkach, że mają szczególny wdzięk i szczególną treść. Niewielu potrafi, jak Miriam Akavia, pisać o żydowskich dzieciach w latach wojny i zagłady. Niewielu potrafi równocześnie odkrywać i ukrywać ich ból oraz śmierć. Proza Miriam Akavii pozwala choć trochę zbliżyć się do koszmaru gett i obozów zagłady, pozwala pojąć, czym był strach i niepewność jutra w czasie wojny. Jest to świadectwo tym bardziej porażające, że pisane z perspektywy młodej dziewczyny.

Za twórczość literacką i działalność społeczną otrzymała kilka nagród, m.in. nagrodę im. Janusza Korczaka (1985), nagrodę polskiej sekcji Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, Nagrodę Premiera Izraela (1995).

“Była związana z Krakowem i z naszym Centrum emocjonalnie. Ilekroć przyjeżdżała, odwiedzała nas i wśród wielu wyróżnień, jakimi ją uhonorowano jest także statuetka Felka. Należała do nielicznej grupy stuprocentowych ‘krakauerów’ i była tu zaprzyjaźniona z wieloma osobami,” powiedział cytowany przez media Joachim Russek dyrektor Fundacji Judaica Centrum Kultury Żydowskiej.

“Zaraz po wojnie myślałam, że moja noga już nigdy tutaj nie postanie. Dzisiaj już wiem, że nie mogę wykreślić Polski, a zwłaszcza Krakowa, z mojego życia,” mówiła Miriam Akavia w 2005. “Powracać znaczy pamiętać.”

Previous Article

Spotkanie ze świadkami historii

Next Article

70 lat po piekle Auschwitz w TVP

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wiadomości

    Jak pamiętać o pogromie w Kielcach?

    6 lipca 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Nagrody Laur Pamięci 2015

    19 czerwca 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Dewastacja na cmentarzu

    2 lutego 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Nierówna i tragiczna walka

    19 kwietnia 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Posiedzenie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau

    26 czerwca 2015
    By aktivo
  • SpołecznośćUncategorizedWiadomościWydarzenia

    Rekonstrukcja wielkiej synagogi w Kielcach

    8 listopada 2021
    By Redakcja

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • KulturaWydarzenia

    Wrocław: spotkanie poświęcone twórczości wybitnego izraelskiego poety Jehudy Amichaja

  • Kultura

    Lublin: Koncert polsko – izraelskiej grupy BiWald oraz Shachara Elnatana

  • SpołecznośćWiadomościWydarzenia

    Zaproszenie na Koncert upamiętniający 83. rocznicę Nocy Kryształowej w Gdańsku

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.