Noc Muzeów w MHŻP
Uczestników Nocy Muzeów zaprosimy m.in. na dwie wystawy fotograficzne, włączymy w proces powstawania fotografii, postaramy się na wybranych przykładach odczytać ich znaczenia, zastanowimy się także nad rolą fotografii i fotografa w kształtowaniu obrazów grup mniejszościowych.
W programie:
WYSTAWA STAŁA
WYSTAWY CZASOWE
INSTALACJA MULTIMEDIALNA – pokaz i warsztaty
NEGATYW/POZTYW – FOTOGRAFICZNE ATELIER
FOTOFILMY
„INNY” W OBIEKTYWIE – SPOTKANIA Z FOTOGRAFAMI I FOTOGRAFKAMI
NASZ ALBUM RODZINNY – KONSULTACJE Z EKSPERTAMI
WARSZTATY RODZINNE Z LUKSOGRAFII
RODZINNA GRA MUZEALNA
WARSZTATY RODZINNE Z BARWIENIA FOTOGRAFII
DOBRANOC MUZEUM – KONCERT
POLIN Centrum Informacyjne / Resource Center
PEŁNY PROGRAM:
19.00 – 01.00
Wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN opowiada pasjonująca historię, która zaczęła się w średniowieczu i trwa do dziś. Wyrusz z nami w podróż w czasie! Na wystawie „1000 lat historii Żydów polskich” poznasz odpowiedzi na pytania: skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób ten kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie, jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie? W czasie tej niezwykłej wyprawy zanurzysz się w historii opowiadanej poprzez filmy, dźwięki, obrazy i zdjęcia. Poznasz ludzi sprzed wieków i z czasów całkiem niedawnych. Obejrzysz historyczne dokumenty i przedmioty, a w niektórych zdarzeniach i czynnościach sprzed lat weźmiesz udział osobiście! Zrozumiesz, dlaczego historia polskich Żydów jest integralną częścią historii Polski, a historia Żydów nie jest kompletna bez polskiego rozdziału.
Muzeum POLIN powstało w symbolicznym miejscu Warszawy: w centrum dzielnicy zamieszkałej kiedyś w olbrzymiej większości przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez niemieckich okupantów w getto. Zbudowane naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta jest jego symbolicznym uzupełnieniem: pomnik upamiętnia męczeństwo i śmierć polskich Żydów, muzeum zaś przypomina, jak żyli. Dlatego właśnie Muzeum POLIN jest muzeum życia.
19.00 – 01.00 WYSTAWY CZASOWE
WYSTAWA | Roman Vishniac: Fotografia, 1920-1975
Wystawa jest próbą nowego, całościowego spojrzenia na twórczość fotograficzną Vishniaca, począwszy od jego wczesnych lat w Berlinie aż po powojenny okres w Ameryce. Eksponowane prace pochodzą z archiwum Romana Vishniaca w International Center of Photography. Są one wprowadzeniem do bogatego, liczącego ponad 30 tysięcy obiektów zbioru, obejmującego m.in. odkryte niedawno historyczne odbitki, rzadkie materiały filmowe, odbitki stykowe, korespondencję osobistą oraz wydruki wielkoformatowe wykonane na podstawie zdigitalizowanych w ostatnich latach negatywów.
MOI ŻYDOWSCY RODZICE, MOI POLSCY RODZICE
Wystawa czasowa przedstawiająca unikalne świadectwa i relacje przytaczane po latach przez osoby uratowane jako dzieci z warszawskiego getta. Fotografie ocalonych (autorstwa Macieja Śmiarowskiego) oraz ich nagrane na filmach relacje prezentujemy z okazji 72. rocznicy powstania w warszawskim getcie. Przedstawione historie są dowodem zwycięstwa życia nad śmiercią, ocalenia części żydowskiego świata dzięki odwadze ludzi, którzy kiedyś podjęli niezwykle trudne decyzje.
Wystawa zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu.
INSTALACJA MULTIMEDIALNA – pokaz i warsztaty
19.00 – 24.00
Na ścianach muzeum rozbłyśnie barwny kolaż mieniących się niczym w kalejdoskopie obrazów.
Wykorzystamy techniki fotograficzne i plastyczne: będziemy malować i rysować na kliszach, tworzyć wycinanki z kolorowych folii, stworzymy barwny kolaż, który wprawimy w ruch na pofalowanych ścianach muzeum. Potraktujmy to jak grę, zabawę z iluzją świata fotografii.
Wszystko to, co stworzymy, natychmiast pojawi się w naszej świetlnej instalacji. Uczestnicy warsztatów będą jej współautorami.
Warsztaty poprowadzi Sylwester Łuczak – artysta multimedialny zajmujący się filmem, fotografią, projekcjami slajdowymi i wideo, a przede wszystkim łączeniem tych wszystkich dziedzin sztuki wizualnej w realizacjach scenografii, instalacjach i projekcjach multimedialnych.
NEGATYW/POZYTYW – FOTOGRAFICZNE ATELIER
19.30 – 01.00
W zaaranżowanym studio staniemy po obu stronach aparatu, by poczuć się jak zawodowy fotograf lub bohater niezwykłej sesji. Wspólnie przejdziemy też przez proces powstawania zdjęć.
Fotograficzne atelier stworzymy wraz z Akademią Fotografii od lat zajmująca się kształceniem pasjonatów.
FOTOFILMY
Roman Vishniac przemieszczając się po Europie i Ameryce portretował nie tylko ludzi, ale również miasta. Próbował uchwycić ich tempo, atmosferę, architekturę. W Noc Muzeów za pomocą ruchomych obrazów przeniesiemy się do trzech metropolii najważniejszych dla jego twórczości. Tam, w Moskwie, Berlinie, Nowym Yorku, Vishniac kadrował rzeczywistość.
godz. 20.00 Berlin. Symfonia wielkiego miasta, reż. Walter Ruttmann, 1927, 65 min.
godz. 21.30 Człowiek z kamerą, reż. Dżiga Wiertow, 1929, 68 min.
godz. 23.00 Nowojorska ulica w obiektywie, reż. Cheryl Dunn, 2013, 83 min.
„INNY” W OBIEKTYWIE – SPOTKANIA Z FOTOGRAFAMI I FOTOGRAFKAMI
W trakcie wieczoru będzie można spotkać się z fotografami i fotografkami, którzy w swoich dziełach uwieczniają członków grup mniejszościowych. Wspólnie zastanowimy się nad rolą fotografii w procesie kształtowania wyobrażeń o przedstawicielach mniejszości.
Godziny spotkań: 19.30-20.30, 21.00-22.00, 22.30-23.30.
NASZ ALBUM RODZINNY – KONSULTACJE Z EKSPERTAMI
godz. 20.00 – 23.00
W każdej rodzinie przechowywane są stare rodzinne zdjęcia. Często nawet nie pamiętamy, kogo przedstawiają, gdzie i kiedy zostały zrobione. Pomimo to stanowią dla nas cenne pamiątki, a czasem wręcz rodzinne relikwie.
Jeśli chcecie zachować je dla swoich dzieci i wnuków, zapraszamy do Centrum Informacyjnego Muzeum POLIN na dyżury naszych muzealnych ekspertów zajmujących się fotografią. Konserwator papieru odpowie na pytania dotyczące zabezpieczenia i przechowywania zdjęć, a specjalista od digitalizacji nie tylko wytłumaczy, ale również pokaże, jak zrobić cyfrowe kopie fotografii. Zachęcamy do przynoszenia własnych zdjęć.
POLIN Centrum Informacyjne / Resource Center
19.00 – 01.00
Centrum Informacyjne zaprasza wszystkich zainteresowanych historią własnej rodziny, przeszłością swojego miasta rodzinnego lub szeroko pojętą historią Żydów polskich. Dzięki dostępnym bazom danych, mapom, książkom, prezentacjom multimedialnym każdy chętny będzie mógł odnaleźć interesujące go informacje i materiały historyczne.
W Noc Muzeów, tak jak na co dzień, w Centrum Informacyjnym można spotkać się z pracownikami Muzeum, którzy pomogą Wam w Waszych badaniach historycznych i genealogicznych.
WARSZTATY RODZINNE Z LUKSOGRAFII
Fotografować umie każdy. Wyciągamy smartfon lub tablet i… pstryk! Ale czy fotografowaliście kiedyś, nie używając do tego aparatu? Rodzinne warsztaty z luksografii są świetną okazją, by to zrobić.
Na materiale światłoczułym będziemy umieszczać różne przedmioty związane z religią i tradycją żydowską, tworząc z nich własne kompozycje. Po jego naświetleniu otrzymamy niezwykłe fotografie. Taka technika nosi nazwę luksografii.
Zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja internetowa. Liczba miejsc: 50.
Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez Boeing.
RODZINNA GRA MUZEALNA
godz. 19.30-21.30
Jak wygląda ściana krzywoliniowa? Gdzie znajduje się najniższy punkt w Muzeum POLIN? Co to jest bejt knesset i gdzie w budynku się znajduje ? Czym jest Biblia Hebrajska i jak brzmi jej pierwsze zdanie?
Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne pytania, obejrzeć budynek Muzeum POLIN i zwiedzić go w nietypowy sposób, wchodząc do zakamarków niedostępnych na co dzień dla zwiedzających, weźcie udział w rodzinnej grze muzealnej! Waszym głównym zadaniem będzie zdobywanie informacji na temat samego budynku, wystawy stałej oraz wystaw czasowych. Czeka Was mnóstwo emocji!
Zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja internetowa.
Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez Boeing.
WARSZTATY RODZINNE Z BARWIENIA FOTOGRAFII
godz. 19.30-23.00
Zastanawialiście się kiedyś, jak naprawdę wyglądał świat uwieczniony na czarno-białych fotografiach? Jakie kolory dominowały na ulicach miast, jakie odcienie zieleni miały liście na drzewach w słoneczny dzień i jak bardzo niebieskie było niebo?
Na warsztatach będziecie mogli puścić wodze fantazji i pokolorować stare zdjęcia Romana Vishniaca.
Wstęp wolny. Zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami.
Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez firmę Boeing.
DOBRANOC MUZEUM – KONCERT
Godz. 24.00
BERYOZKELE to projekt prezentujący utwory w języku jidysz: przedwojenne kołysanki oraz pieśni nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym; inne z kolei to kompozycje u nas nieznane lub zapomniane. Teksty – czasem anonimowe, tradycyjne, czasem autorstwa konkretnych poetów – są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka Ola Bilińska pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld dokonała starań by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych powołała z powrotem do życia te często ponad stuletnie kompozycje. Nadała im przy tym współczesną, frapującą formę, wykorzystując do tego elektroniczne i akustyczne instrumenty. Płyta “Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz” ukazała się w grudniu 2014 roku nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego, przy współpracy merytorycznej prof. Mariana Fuksa, Karoliny Szymaniak oraz Anny Rozenfeld.
NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP JEST WOLNY
WE WSZYSTKICH WYDARZENIACH MOŻLIWY JEST UDZIAŁ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
PODCZAS NOCY MUZEÓW BĘDZIE OTWARTA RESTAURACJA MUZEALNA