JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wydarzenia
Home›Wydarzenia›Berjozkele w Krakowie

Berjozkele w Krakowie

By aktivo
11 marca 2015
1853
0
Share:

Zapraszamy do Żydowskiego Muzeum Galicja na krakowską premierę płyty Berjozkele 15 marca o godz. 19.

BERJOZKELE to projekt muzyczny reinterpretujący, w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz. Pierwszy album – Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz – ukazał się 14. grudnia 2014 nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Płyta dostępna jest na stronie księgarni Instytutu: www.sforim.pl

BERJOZKELE to:

Ola Bilińska – śpiew, OP-1, dzwonki orkiestrowe, looper

Kacper Szroeder – trąbka, flugelhorn, cymbały białoruskie, looper

Michał Moniuszko – kontrabas, mandolina

ALBUM „Berjozkele” to zbiór utworów nastrojem i tematyką związanych z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka, pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld, dokonała starań by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację.

KOŁYSANKI to z założenia intrygujące formy – funkcjonujące na granicy jawy i snu; muzyczne przewodniki w podświadomość, wspomnienia, w czas dzieciństwa. Członkowie Berjozkele dokonali bardzo uważnej selekcji by stworzyć program spójny stylistycznie i pod kątem zawartych w tych utworach emocji, a zarazem różnorodny. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych powołali te często ponad stuletnie kompozycje z powrotem do życia, nadając im współczesną, frapującą formę przy pomocy zarówno elektronicznych, jak i akustycznych instrumentów.

ALBUM na stronie BANDCAMP: https://berjozkele.bandcamp.com

WYWIAD z Olą Bilińską i fragmenty koncertu Berjozkele w kawiarni Piosenka o Porcelanie w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie: http://www.youtube.com/watch?v=EcdsmC1TXPo

Materiał muzyczny Berjozkele może być także wykonywany przez wokalistkę SOLO lub z gościnnym udziałem MIKOŁAJA TRZASKI oraz/lub RAPHAELA ROGIŃSKIEGO.

OLA BILIŃSKA – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, multi-instrumentalistka, na co dzień liderka mistyczno-folkowego Babadag; wspiera wokalnie Muzykę Końca Lata, współpracuje m. in. z muzykamiMaciejem Cieślakiem, Raphaelem Rogińskim, SzaZaZe, Andrzejem Smolikiem, Danielem Pigonskim. Z równą przyjemnością pracuje z reżyserami (Daria Kopiec, z którą zrealizowała spektakl „Emisariusz” w Łódzkim Centrum Dialogu), tancerzami (Pracownia Fizyczna) oraz grafikami i wideo-artystami. Na swojej ścieżce muzycznej śpiewała już gatunki tak różne jak alternatywny pop, rock, house, techno, jazz, bluegrass, opera i miejski folk; z wykształcenia anglistka i tłumacz poezji; obroniła dyplom o wpływie muzyki na współczesną poezję brytyjską na Uniwersytecie Warszawskim. Przez ponad rok współpracowała z Biweekly, anglojęzyczną wersją internetowego Dwutygodnika Narodowego Instytutu Audiowizualnego prowadząc dział „Fiction”, w którym tłumaczyła na angielski oraz dokonywała nietypowych dźwiękowych interpretacji wierszy młodych polskich poetów. Felietonistka w kwartalniku muzyki alternatywnej M/I.

MICHAŁ MONIUSZKO – urodzony i wychowany w Sejnach animator kultury i wychowawca, członek Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego prowadzonej przez Ośrodek i Fundację „Pogranicze” w Sejnach. Twórca programu muzycznego i edukacyjnego Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej, w ramach działania Fundacji prowadzi także autorski program Muzyka Miejsca. W Berjozkele gra na kontrabasie i mandolinie.

KACPER SZROEDER – wychowanek muzyczny Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, gdzie zdobywał umiejętności gry na flugelhornie i trąbce; urodzony w Sejnach, od 2012 mieszka w Warszawie, gdzie stał się członkiem ważnych projektów muzycznych warszawskiej sceny: Cukunft, gdzie dołączył do Raphaela Rogińskiego, Pawła Szamburskiego i Pawła Szpury, realizując ich wizję nowej muzyki żydowskiej, Sztetl – współczesnej reinterpretacji muzyki klezmerskiej autorstwa młodych muzyków z Warszawy i Sejn – oraz Banda Dzeta, autorskiego zespołu wileńskiego muzyka Justinasa Vazneviciusa. W Berjozkele poszerza swoje instrumentarium o cymbały białoruskie. Dzieląc swój czas między Warszawę i Sejny, prowadzi oraz aktywnie uczestniczy w projektach Ośrodka I Fundacji “Pogranicze”.

 

Previous Article

Żydowskie Muzeum Galicja 2.0

Next Article

Rocznica likwidacji getta w Krakowie

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • KulturaWiadomościWydarzenia

    Muzyczny Festiwal – Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

    25 lipca 2018
    By Redakcja
  • KulturaWydarzenia

    POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    21 grudnia 2018
    By Redakcja
  • Wydarzenia

    Dzień Kultury Żydowskiej w Cieszynie

    11 maja 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    "Pamięć o Auschwitz a pojednania w Europie"

    2 czerwca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    "Miejsce po – miejsce bez" w internecie

    1 kwietnia 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Klub TP o religii żydowskiej

    3 czerwca 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • SpołecznośćWiadomości

    Oświadczenie ws. postępowania sądowego i wyroku w sprawie przeciwko Prof. Barbarze Engelking i Prof. Janowi Grabowskiemu

  • Wydarzenia

    Żydzi polscy – między pamięcią a teraźniejszością

  • Opinie

    Paraszat Matot

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.