JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Współpraca
Home›Współpraca›Komisja Rabiniczna – Cmentarze

Komisja Rabiniczna – Cmentarze

By Redakcja
3 lipca 2017
3819
0
Share:
4359236389_7da6b11ac5_o

Działalność Komisji Rabinicznej w Polsce
Komisja została powołana, aby sprawować nadzór nad pracami mającymi miejsce na cmentarzach żydowskich. Początkowo od 2002 roku funkcjonowała jako ciało doradcze przy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce. Obecnie Komisja Rabiniczna działa w ramach Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Przedmiotem zainteresowania Komisji jest ochrona cmentarzy w ich historycznych (czyli przedwojennych) granicach. Z punktu widzenia prawa żydowskiego, w ramach którego Komisja działa, kluczowa pozostaje ochrona szczątków ludzkich złożonych na cmentarzu bez względu na to, czy szczątki te pozostają w układzie anatomicznym czy przemieszane są z warstwami ziemi. Innymi słowy, w myśl tradycji żydowskiej cmentarz jest tam gdzie znajdują się szczątki ludzkie, niezależnie od tego czy zewnętrzne oznaki cmentarza uległy zniszczeniu, jego granice uległy zatarciu, czy też cmentarz został zabudowany. Dlatego Komisja szczególną przykłada uwagę do tego, by cmentarze były grodzone w ich oryginalnych granicach, by żadne groby nie zostały przy tym pominięte. Oprócz tradycyjnych cmentarzy jako takich Komisja zajmuje się tematem grobów masowych oraz żydowskich pochówkami znajdującymi się poza granicami cmentarzy, obozami zagłady oraz grobami masowymi. Komisja pełni także funkcję edukacyjną. Jej przedstawiciele uczestniczą w spotkaniach na których szkolą opiekunów cmentarzy, przewodników, nauczycieli, urzędników państwowych i samorządowych.
Metodologia pracy Komisji: prowadzenia badań na cmentarzach żydowskich
Judaizm wyraźnie zakazuje ingerowania w strukturę ziemi na cmentarzach żydowskich  z uwagi na niebezpieczeństwo naruszenia kości zmarłych. W związku z tym, zgodne  z tradycją żydowską są jedynie nieinwazyjne metody badań. W celu odtworzenia historycznych granic cmentarza czy rozpoznania jego strefy grzebalnej dostępne są takie narzędzia jak: synchronizacja przedwojennych map, synchronizacja zdjęć lotniczych z okresu II wojny światowej, badania georadarowe. Narzędziem podstawowym pozostaje wizja lokalna, czyli badanie terenu pod kątem pozostałości przedwojennego ogrodzenia lub innych obiektów cmentarnych. Badania archeologiczne dopuszcza się tylko w przypadkach wyjątkowych, w trybie konsultacji z Komisją i pod nadzorem rabinicznym delegowanego pracownika Komisji.

 

Macewy (nagrobki)
Wedle tradycji żydowskiej macewy należą do zmarłych i dlatego, jeśli nie znajdują się na cmentarzu powinny być przywrócone na miejsce, z którego pochodzą. Nie zezwala się na ponowne ustawianie macew w sposób naśladujący ich pierwotne ustawienie, czyli sugerujący, że stoją one na rzeczywistym – pierwotnym miejscu pochówku. Komisja rekomenduje, iż optymalnym rozwiązaniem w takim przypadku jest utworzenie lapidarium scalonego z istniejącym ogrodzeniem lub w jego pobliżu. Nie należy też odkopywać, podnosić czy ponownie ustawiać znajdujących się na cmentarzu płyt nagrobnych, które uległy przewróceniu, zarośnięciu czy też wchłonięciu w ziemię. Podsumowując, zakazane są wszelkie działania mogące naruszyć znajdujące się pod powierzchnią ziemi kości.

Previous Article

Simone Veil – była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau, ...

Next Article

Prezydent Andrzej Duda przyjął Przewodniczącego Knesetu

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Współpraca

    ZGWŻ w RP

    1 sierpnia 2017
    By aktivo
  • Współpraca

    Pomoc Społeczna Związku Gmin Wyznaniowych żydowskich w Warszawie

    25 lutego 2016
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wiadomości

    Raport roczny FODŻ

  • Opinie

    "Na rozdrożu. Żydowskość i krytyka syjonizmu"

  • Izrael i światWiadomości

    Izrael zatwierdził budowę osiedla na Zachodnim Brzegu

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.