JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›70 lat po piekle Auschwitz w TVP

70 lat po piekle Auschwitz w TVP

By aktivo
20 stycznia 2015
1508
0
Share:

70. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz będzie dla Telewizji Polskiej okazją do przedstawienia – za sprawą licznych programów i opowieści – tragedii Szoah i straszliwego systemu gett i obozów koncentracyjnych, a także tych Polaków, którzy – jak organizatorzy Żegoty – podjęli z nim nierówną walkę. To wielka lekcja historii i pamięci na sześciu antenach nadawcy publicznego.

Swoistym wprowadzeniem w atmosferę 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz będzie 20 stycznia emisja polskiego dokumentu z 2013 r. pt. „Kabaret Śmierci” Andrzeja Celińskiego w TVP2 w ramach cyklu „Świat bez fikcji” (godz. 22:55 – powt. tego samego dnia, o godz. 03:50). To opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni – twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Przed hitlerowskim aparatem represji bronią się za pomocą żartu, przedstawień kabaretowych, skeczy, spektakli, piosenek, koncertów. Organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach. Walczą o życie, ale przede wszystkim – jak sami podkreślają – o duszę i godność. Symbolicznym przewodnikiem po pełnym paradoksów, nieprawdopodobnych wydarzeń i dramatycznych spięć świecie obozowych kabareciarzy, gwiazd wiedeńskich i warszawskich scen, aktorów, muzyków i popularnych przed wojną filmowców jest legendarna postać getta warszawskiego – uliczny błazen Rubinstein.

W filmowej podróży docieramy do warszawskiego getta, obozów w Kurowicach, Jaktorowie, Buchenwaldzie, Theresienstadt, Auschwitz, Ravensbruck. W roli komentatorów wydarzeń występują współcześni artyści i pisarze, którzy zgłębiali w swojej twórczości temat sztuki za kolczastym drutem, oraz ostatni żyjący uczestnicy i świadkowie wydarzeń.

Jako wyjątkowe wydarzenie – nie bez szans na przyszłorocznego Oscara – zapowiada się anonsowana już przez TVP premiera przejmującego dokumentu Marka Tomasza Pawłowskiego „Dotknięcie Anioła” w ramach cyklu TVP1 „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”. Jedynka pokaże ten film 22 stycznia o godz. 22:20. Film stawia przed polską i międzynarodową społecznością dramatyczne pytania, drążąc temat, który rzadko pojawia się w rocznicowych programach i publikacjach poświęconych Zagładzie. Czy był możliwy inny scenariusz Holocaustu? Czy można było uratować tysiące Żydów ze Śląska, zanim powstała idea najokrutniejszego z obozów śmierci? Czy historia Żydów w Polsce mogłaby potoczyć się pod okupacją hitlerowską inaczej, gdyby świat zachodni nie odniósł się do nich z tak szokującą obojętnością? Henryk Schoenker, syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu, ujawnia światu nieznaną historię tragicznej szansy emigracji Żydów…

Jak podkreślają recenzenci filmu, ze szczególnym pietyzmem i szacunkiem dla najmniejszego detalu odtwarza on realia towarzyszące Zagładzie łącząc zdjęcia archiwalne z dzisiejszymi, ożywiając nawet niektóre obrazy i sceny (oryginalną techniką „archi kolażu”, przy której współpracował z grafikiem Robertem Manowskim).

„Dotknięcie anioła” pokaże również TVP Historia (27 stycznia o godz. 18:05 -19:00 i 28 stycznia o 01:25 (powtórzenie). 26 stycznia, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, TVP1 przygotowała niespodziankę – o godz. 20:25, w paśmie Teatru TV, zobaczymy słynne brytyjskie „Ostateczne rozwiązanie” (reż. F. Pierson). To nakręcona w autentycznych wnętrzach rekonstrukcja rozstrzygającego dla losów Żydów, historycznego spotkania nazistowskich decydentów w Wannsee 20 stycznia 1942 r. Wartością samą w sobie są tu kreacje aktorów światowej sławy: Kennetha Branagha, Colina Firtha i Stanleya Tucciego (Złoty Glob). Nagrodą Emmy nagrodzono autorów scenariusza: Kennetha Branagha i Loringa Mandela.

O godz. 22:10 TVP1 zaprezentuje czwartą część fascynującej brytyjskiej opowieści dokumentalnej (prod. Sky Vision) „Polscy bohaterowie wojenni”. Nosi ona tytuł „Żegota. Na pomoc Żydom” i traktuje o ciągle zbyt słabo znanym fragmencie wspólnych polsko-żydowskich losów. Żegota – czyli Rada Pomocy Żydom przy Delegacie Rządu RP na Kraj była to polska humanitarna organizacja podziemna działająca w latach 1942-45, jako organ polskiego rządu na uchodźstwie, której zadaniem było organizowanie pomocy dla Żydów w gettach oraz poza nimi. Rada wspierała politykę pomocy humanitarnej wysokiego ryzyka, dzięki czemu uratowano tysiące istnień ludzkich. Akcje Rady były skomplikowane, czasem kontrowersyjne, realizowane przez ludzi pełnych pasji i odwagi. Wyciągali oni z getta mężczyzn, kobiety, dzieci i ukrywali w bezpiecznych domach. Najbardziej bohaterscy, jak Irena Sendler, wytrzymywali brutalne przesłuchania. Po klęsce hitleryzmu pojawiły się nowe zagrożenia w postaci komunistycznych represji: ci, którzy chronili Żydów, zaczęli być traktowani jak wrogowie państwa, a ich bohaterskie historie były skazane na zapomnienie.

26 stycznia do tragedii Holocaustu i 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz nawiązywać będą również propozycje programowe TVP Historia. O godz. 12:20 rozpocznie się emisja dokumentu w reżyserii Dariusza Króla „Moja Ameryka będzie tutaj”, zaś tuż po nim (godz. 12:45) zobaczymy film fabularny Krzysztofa Zanussiego „Życie za życie. Maksymilian Kolbe” z pamiętnymi rolami Christophera Waltza, Edwarda Żentary, Artura Barcisia, Gustawa Lutkiewicza, Krzysztofa Zaleskiego, Jerzego Stuhra, Andrzeja Szczepkowskiego, Jerzego Przybylskiego, Jana Peszka. O godz. 14:40 antena zaproponuje natomiast program publicystyczny z cyklu „Cafe Historia” – „70. rocznica wyzwolenia Auschwitz”, w którym goście Marcina Zaborskiego będą rozmawiać o specyfice, organizacji i współczesnej roli Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Do rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz nawiąże też zaplanowany przez TVP Regionalną na 26 stycznia (godz. 02:45) dokument Borysa Lankosza „Radegast”. Motywem przewodnim filmu jest relacja Lucille Eichengreen, jednej z niewielu ocalałych mieszkanek łódzkiego getta, o łódzkiej stacji kolejowej Radogoszcz, dokąd przyjeżdżały transporty Żydów z Zachodu i skąd wyjeżdżały analogiczne transporty na Wschód. 27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu – zostanie w sposób szczególny potraktowany przez czołowe anteny telewizji publicznej, w tym TVP INFO, gdzie zaplanowano obszerne transmisje rocznicowych uroczystości i dziennikarskie relacje we wszystkich serwisach informacyjnych. Od 15:20 do 16:45 trwać będzie w TVP1 oraz w TVP Polonia transmisja z głównych uroczystości z Auschwitz.Jedynka przygotowała z tej okazji także specjalne, 40-minutowe wydanie „Wiadomości”, a na zakończenie dnia – w znanym cyklu „Notacje” – opowieść o Stanisławie Szpunarze, wieloletnim (od czerwca 1940 roku) więźniu KL Auschwitz numer 133. 27 stycznia o godz. 13:50 dokument ten pojawi się również w TVP Historia.

Problematyka związana z rocznicą wyzwolenia obozu nazistowskiego w Auschwitz wypełni 27 stycznia niemal cały program TVP Historia. Prócz premierowego na tej antenie pokazu filmu „Dotknięcie Anioła”, warto zwrócić uwagę na emisję dokumentalnej opowieści o Szymonie Wisenthalu (godz. 11:25), dokument „Anus mundi” – historię ostatniego żyjącego więźnia Sonderkommando (godz. 12:15), historię znanego polskiego aktora Augusta Kowalczyka, numer obozowy 6804 (godz. 12:45) czy dokument „AUSCHWITZ-BIRKENAU – Anatomia zbrodni” (godz.14:50). O godz. 21:00 rozpocznie się emisja wstrząsającego reportażu o zagładzie Żydów z Józefowa Roztoczańskiego „Śmierć bez nazwiska i twarzy” w ramach autorskiego cyklu Adama Sikorskiego „Było nie minęło – kronika zwiadowców historii” (powtórka 28 stycznia o 16.25), zaś o 22:40 zaplanowany jest dokument „Dzieci narysowały śmierć”. Natomiast późnym wieczorem (godz. 23:35) „Uciekinier” – film Marka Tomasza Pawłowskiego o losach Kazimierza Piechowskiego, organizatora najbardziej brawurowej ucieczki z Auschwitz. Piechowski opowiada o dramatycznych chwilach swego życia, zarówno o koszmarze czasów obozowych, jak i o walce przeciw hitlerowcom w oddziale Armii Krajowej, za co po wojnie władze komunistyczne wtrąciły go do więzienia.

Dzień zakończy pokaz równie interesujących dokumentów: „Kapela oświęcimska” (godz. 00:45), „Byłem w Sonderkommando” (01:20) i węgierskiego „Meczu w piekle” ( 02:25).

Także w TVP Regionalnej znajdzie się znaczący akcent rocznicowy – dokument „Dziewczęta z Auschwitz” w reż. Kingi Wołoszyn-Świerk (godz. 14:20, a potem 23:15 i 03:55). To spojrzenie na tematykę obozową oczami współczesnych młodych kobiet i ich rówieśnic sprzed 70 lat, byłych więźniarek obozu Auschwitz – Birkenau. W filmie, obok Polek, występują również Czeszka i Niemka. Pomimo upływu czasu, wspomnienia obozowe wciąż żyją w pamięci tych kobiet. Nie mogą się od nich uwolnić także najbliższe im osoby. Dla pokolenia, które nigdy nie zaznało wojny i dorastało we względnym dobrobycie, opowieści o obozowym życiu są szokujące. I nie są w nich najważniejsze elementy powszechnie znane z podręczników historii – głód, brak higieny, insekty czy choroby, ale wszechobecne poniżenie godności człowieka.

„Dziewczęta z Auschwitz” zaprezentuje również TVP Polonia 29 stycznia (o godz. 23:40 z powt. o godz. 4:55 i w sobotę 31 stycznia o godz. 15.00 w wersji z napisami w jęz. angielskim).

Problematyka rocznicowa kontynuowana będzie też 28 stycznia w TVP Historia, przede wszystkim za sprawą filmu Krzysztofa Miklaszewskiego „Apteka pod Orłem” (godz. 18:00). To dokumentalna opowieść o okupacyjnej historii krakowskiej apteki, włączonej przez Niemców w obszar utworzonego w marcu 1941 roku getta żydowskiego. Film upomina się o pamięć o Tadeuszu Pankiewiczu, który i zawód farmaceuty, i aptekę „Pod Orłem” odziedziczył po przodkach, znakomitych galicyjskich aptekarzach. Pankiewicz, jedyny Polak mieszkający na co dzień pośród żydowskiej społeczności, okazał się jej prawdziwym opiekunem i wybawcą, a jego apteka oazą dla dziesiątków ludzi i przedsionkiem do wolności. O godz. 22.40: antena przypomni węgierski „Mecz w piekle” – o meczu piłki nożnej pomiędzy hitlerowcami a węgierskimi jeńcami wojennymi.

Previous Article

Zmarła Miriam Akavia

Next Article

Spór o pomnik Sprawiedliwych

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wiadomości

    Manifestacja w Poznaniu

    29 stycznia 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Jak pamiętać o pogromie w Kielcach?

    6 lipca 2015
    By aktivo
  • SpołecznośćUncategorizedWiadomościWydarzenia

    Rekonstrukcja wielkiej synagogi w Kielcach

    8 listopada 2021
    By Redakcja
  • SpołecznośćWiadomościWydarzenia

    Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce gościł przedstawicieli litewskiej społeczności – JCL.

    23 czerwca 2017
    By Redakcja
  • Wiadomości

    Rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i Izraela

    19 grudnia 2017
    By Tomek Jedrczak
  • Wiadomości

    Zmarł prof. Feliks Tych

    17 lutego 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Izrael i świat

    Podczas święta Chanuki Izraelskie Ministerstwo Obrony  otworzy niektóre  poligony dla zwiedzających

  • Kultura

    "Coś z niczego"

  • Wiadomości

    Nagroda im. ks. Musiała

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.