JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›Wolontariusze nagrodzeni

Wolontariusze nagrodzeni

By aktivo
3 lipca 2015
1005
0
Share:

Wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci zostali uhonorowani nagrodami „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Wyróżnienie wręczono w 68. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Podczas uroczystego wręczania nagród wolontariuszom podziękował dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk. – Wolontariusze pomagają każdego dnia w różnych częściach Muzeum. Ich zaangażowanie widać między innymi w Konserwacji, Edukacji, Zbiorach, Archiwum, Bibliotece czy w Administracji. Poprzez swoją pracę i pomoc pracownikom Muzeum przyczyniają się oni do podtrzymywania pamięci o Auschwitz. Dzięki ich wsparciu jesteśmy w stanie pełniej realizować naszą działalność edukacyjną, a także zachowywać autentyzm historycznego terenu i wszystkich poobozowych obiektów — podkreślił Andrzej Kacorzyk.

– Doświadczenie pracy w Muzeum pozostawia niezatarty ślad w świadomości naszych studentów. Jest on ważny zarówno dla ich ludzkiego jak i zawodowego rozwoju – powiedziała podczas uroczystości wręczenia nagród dr Natalia Timofiejewa, dyrektor Regionalnego Centrum Historii Mówionej w Woroneżu.

– W ubiegłym roku Muzeum pomagało blisko 300 wolontariuszy i praktykantów, którzy pochodzili z Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Norwegii, Rosji czy Kolumbii. Blisko 50 z nich zaangażowanych było w obchody 69. oraz przygotowania do tegorocznej, 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego Auschwitz – powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Nagroda Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu „Gdyby zabrakło dziesięciu…” jest przyznawana raz do roku z okazji rocznicy utworzenia Muzeum w dniu 2 lipca 1947 roku. Otrzymują ją wyróżniający się swoją pracą wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu. Nagroda ma formę szklanej statuetki, do której dołączony jest oficjalny list. Na awersie statuetki umieszczony jest napis w języku polskim i angielskim „Gdyby zabrakło dziesięciu…”.

Laureaci nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…” w 2015 r.

Jolanta Bąk – koordynatorka wolontariatu w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu. Dyrektor liceum, dzięki której od kilku lat uczniowie szkoły wspierają organizację kolejnych rocznic wyzwolenia Auschwitz oraz inne działania Muzeum.

Katarzyna Chiżyńska – wolontariuszka w Centrum Badań. Wśród prac, które wykonywała, były m.in. sporządzenie not z kilkunastu tomów wspomnień byłych więźniów. Brała także udział w przygotowaniach do 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Agata Czajkowska – wolontariuszka w Archiwum. Od 2010 roku wykonuje transkrypcje relacji byłych więźniów.

Klaudia Dłużak – wolontariuszka. Trzykrotnie pomagała w organizacji rocznic wyzwolenia Auschwitz.

Ganna Gawrylina – wolontariariuszka w Sekretariacie. Pomagała m.in. w organizacji 69. i 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Wykonywała także tłumaczenia na język rosyjski.

Karianne Hansen – wolontariuszka w Centrum Badań. Wykonała kwerendę w Archiwum wyszukując informacji o więźniach z krajów nordyckich. Tłumaczyła także norweską literaturę dotyczącą historii Auschwitz. Pomagała także w organizacji obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Julia Heuck – wolontariuszka w Centrum Badań. Zajmowała się m.in. transkrypcją i nanoszeniem poprawek do niemieckojęzycznych relacji znajdujących się w Archiwum Muzeum.

Sarah Seiselmayer – wolontariusz w Konserwacji w latach 2013-14. Pomagała także w organizacji 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Natalia Timofiejewa – koordynatorka współpracy pomiędzy Regionalnym Centrum Historii Mówionej w Woroneżu a Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau od 2008. Każdego roku z Woroneża na miesięczny wolontariat w Muzeum przyjeżdża 2 studentów, którzy wykonują prace w Archiwum, Centrum Badań i Bibliotece.

Katarzyna Zięba – wolontariariuszka w Sekretariacie. Pomagała m.in. w pracach organizacyjnych 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, a także bieżących działaniach sekretariatu.

Previous Article

Wykład Shany Penn

Next Article

Otwarta Rzeczpospolita o wypowiedziach Stanisława Michalkiewicza

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • WiadomościWydarzenia

    Lesław Piszewski  przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce spotkał się  z uczestnikami drugiej edycji Letniej Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ...

    13 września 2018
    By Redakcja
  • SpołecznośćWiadomości

    Spotkanie przedstawicieli gmin żydowskich z Prezesem PiS

    17 listopada 2017
    By Tomek Jedrczak
  • HistoriaIzrael i światSpołecznośćWiadomości

    W wieku 94 lat zmarł w Jerozolimie Błogosławionej Pamięci Symcha Rotem

    22 grudnia 2018
    By Redakcja
  • Wiadomości

    Cyfrowy cmentarz w Dzierżoniowie

    28 grudnia 2017
    By Tomek Jedrczak
  • HistoriaWiadomości

    “Majdanek w dokumentach” – publikacja źródłowych materiałów o obozie

    3 kwietnia 2017
    By Redakcja
  • AntysemityzmIzrael i światWiadomości

    Europejski Kongres Żydów (EJC) wyraża wstrząs i smutek z powodu okrutnego ataku na synagogę Etz Haim Or L’Simcha w Pittsburgu

    29 października 2018
    By Redakcja

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wydarzenia

    Warsztaty antydyskryminacyjne w Kielcach

  • HistoriaWiadomościWydarzenia

    74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

  • Społeczność

    Kalendarz JCC Kraków

Izrael i światKulturaWiadomości

Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

W wieku 79 lat  Błogosławionej Pamięci Amoz Oz przegrał walkę z rakiem. O jego śmierci poinformowała na Twiterze córka  Fania Oz-Salzberger. Podziękowała “tym, którzy go kochali”.   Amoz Oz (właśc. Amos ...
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018
  • Ukazał się zimowy numer “Chidusza”

    By Redakcja
    18 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.