Sprawozdanie Muzeum Auschwitz
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2014 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M.A. Cywiński podkreślił znaczenie historii Auschwitz, która zakończyła się niemal dokładnie 70 lat temu w momencie wyzwolenia, dla świata współczesnego.
„Nie sposób zrozumieć powojennej Europy i świata bez dogłębnej konfrontacji swojego wyobrażenia o człowieku z pozostałościami Auschwitz. Oto jedyne z wielkich miejsc eksterminacji zachowane w swym autentyzmie, aż do dzisiaj. Nadal czytelne. Zmuszające do rewizji spojrzenia na świat i na samego siebie” – czytamy.
Zwrócił on także uwagę na to, jak ważnym doświadczeniem w związku z tym jest wizyta w Miejscu Pamięci, którą nazwał on „swoistym rytuałem przejścia”. „Wielkim pytaniem pozostaje, na ile ten dzisiejszy rytuał przejścia rodzi zobowiązania moralne w sferze życia społecznego, polityki, kultury… Na ile pomaga nam w codziennych ludzkich wyborach? Na te pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Kim jestem? Jak chcę postępować? Czego chcę dokonać we własnym życiu?” – napisał dyrektor Cywiński.
Na 64 stronach polsko-angielskiego wydawnictwa znalazły się informacje o najważniejszych wydarzeniach minionego roku w Muzeum. Znaleźć tam można także m.in. analizę frekwencji w Miejscu Pamięci, które w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba osób – 1,534 mln. Co istotne, zdecydowana większość z nich została oprowadzonych przez blisko 300 edukatorów, nad którymi merytoryczną opiekę sprawuje Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. O projektach MCEAH prowadzonych zarówno na miejscu, jak i w przestrzeni wirtualnej można również przeczytać w sprawozdaniu.
Dyrektor Cywiński podkreślił w swoim tekście rolę pracowników Muzeum, którzy każdego dnia sprawują opiekę nad historycznym miejscem po to, aby umożliwić zwiedzającym zapoznanie się z historią Auschwitz. Ludzie ci „oddali swój czas, swoje siły, emocje i nadzieje, aby odpowiedzialnie zająć się na co dzień tym przerażającym Miejscem Prawdy. Aby milionom innych ludzi umożliwić ich własny rytuał przejścia” – czytamy we wstępie do sprawozdania.
Inne poruszane w sprawozdaniu tematy to prowadzone w Miejscu Pamięci prace konserwatorskie oraz działania Fundacji Auschwitz-Birkenau, która zbiera fundusze na finansowanie tych prac, nowe wydawnictwa, kierunki prac badawczych, nowe i opracowywane wystawy, wolontariat, a także nowe obiekty w Archiwum i Zbiorach Muzeum. Istotnym elementem jest także sprawozdanie finansowe i lista darczyńców, którzy wsparli Muzeum. Tekstom towarzyszą fotografie prezentujące najważniejsze wydarzenia w Miejscu Pamięci, a także reprodukcje artefaktów oraz archiwalnych dokumentów.
Sprawozdanie ukazuje się na cztery dni przed 70. rocznicą wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
http://auschwitz.org/gfx/auschwitz/userfiles/auschwitz/raport_pdf/auschwitz_raport_2014.pdf