JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›"Auschwitz po wyzwoleniu"

"Auschwitz po wyzwoleniu"

By aktivo
4 lutego 2015
1260
0
Share:

„Auschwitz po wyzwoleniu” to nowa publikacja Muzeum autorstwa historyka Centrum Badań dr. Jacka Lachendro przygotowana w związku z 70. rocznicą wyzwolenia Auschwitz. Jest to przede wszystkim historia tego, co działo się na terenach byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz od momentu wyzwolenia, aż po utworzenie Państwowego Muzeum w 1947 r. Na stronie internetowej Muzeum opublikowana została także lekcja internetowa „Ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz”

W bogato ilustrowanym archiwalnymi fotografiami albumie przeczytać można m.in. o pomocy medycznej udzielanej byłym więźniom Auschwitz, o pochówku zwłok ofiar, pomocy mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości udzielonej wyzwolonym więźniom, pracach radzieckiej oraz polskiej komisji badających zbrodnie niemieckie na terenie byłego obozu. Jeden z rozdziałów poświęcony jest również historii sowieckich obozów dla niemieckich jeńców wojennych, który jesienią 1945 t. utworzony został na terenie byłego obozu.

– Historia terenów byłego obozu Auschwitz od chwili wyzwolenia do utworzenia Muzeum wciąż pozostaje mało znana. Dlatego celem publikacji jest przybliżenie czytelnikom w możliwie przystępny sposób najważniejszych zagadnień wiążących się z byłym obozem w tym okresie. Należy zaznaczyć, że szereg ówczesnych wydarzeń i zjawisk miało znaczący wpływ na kształtowanie się pamięci o Auschwitz – powiedział dr Jacek Lachendro. Książka dostępna jest w księgarni internetowej Miejsca Pamięci.

Dr Jacek Lachendro jest również autorem nowej lekcji internetowej „Ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz”.

– Zbudowana jest ona z kilkunastu części dotyczących m.in. rozpoczęcia likwidacji obozu w drugiej połowie 1944 roku, ostatnich dni w obozie, wyzwolenia oraz pomocy medycznej udzielanej wyzwolonym więźniom. Historyczny opis wzbogacają archiwalne fotografie, dokumenty, fragmenty relacji byłych więźniów oraz fragmenty filmów, m.in. Kroniki Wyzwolenia czy unikalnego nagrania przedstawiającego jeden z transportów więźniów ewakuowanych z Auschwitz przejeżdżających 24 stycznia 1945 r. przez stację Kolin – powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka kierownik E-learningu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Lekcja dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.

– Internet to sposób na dotarcie do osób, które chcą poznać historię Auschwitz, ale nie mogą odwiedzić autentycznego Miejsca Pamięci chociażby ze względu dużą odległość. Taka lekcja może służyć także np. nauczycielom do przygotowania swoich uczniów do wizyty w byłym obozie – dodała Agnieszka Juskowiak-Sawicka.

Oprócz tego Muzeum udostępnia na stronie Auschwitz.org inne lekcje internetowe, m.in. „Auschwitz – obóz koncentracyjny i zagłady” (wersje językowe: polska, angielska, niemiecka, hiszpańska, portugalska, arabska, perska), „Deportacje Żydów z Węgier” (wersje językowe: polska, angielska), „Sonderkommando” (wersje językowe: polska, angielska), „Romowie w KL Auschwitz” (wersje językowe: polska, angielska).

Previous Article

Interpelacja ws. pomnika Sprawiedliwych

Next Article

Żydowski Uniwersytet Otwarty

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wiadomości

    Siemiantycze: konserwator odwołany

    21 grudnia 2017
    By Tomek Jedrczak
  • Wiadomości

    Borat będzie Freddiem Mercury

    31 marca 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Nowe wystawy Muzeum Auschwitz w Google Cultural Institute

    29 stycznia 2015
    By aktivo
  • SpołecznośćWiadomościWydarzenia

    Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce gościł przedstawicieli litewskiej społeczności – JCL.

    23 czerwca 2017
    By Redakcja
  • OpinieSpołecznośćWiadomości

    Oświadczenie organizacji żydowskich

    21 sierpnia 2017
    By Redakcja
  • Wiadomości

    25. rocznica wznowienia relacji dyplomatycznych Polska-Izrael

    23 kwietnia 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Opinie

    Wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego

  • Wydarzenia

    Zaproszenie na konferencję

  • Kultura

    Lublin: Koncert polsko – izraelskiej grupy BiWald oraz Shachara Elnatana

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.