JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›Pamiętajmy o Holokauście. Projekt edukacyjny

Pamiętajmy o Holokauście. Projekt edukacyjny

By aktivo
2 marca 2015
2331
0
Share:

Projekt edukacyjny „Pamiętajmy o Holokauście” sięga swoimi korzeniami czerwca 2007 roku, czasu mojego osobistego spotkania z Henrykiem Mandelbaumem – byłym więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, byłym pracownikiem Sonderkomando (numer obozowy 181970).

Spotkanie z Henrykiem Mandelbaumem i wspólny wyjazd do Birkenau, jego relacje i swoisty testament, jaki mi pozostawił – żywa pamięć o ofiarach – stały się bezpośrednimi podwalinami Projektu. Tam na zgliszczach krematorium Henryk Mandelbaum opowiedział mi swoja historię. Po jej zakończeniu powiedział: „Panie Marku – jak ja odejdę, to nie Pan o tym opowiada”. I opowiadam. Realizuję ten swoisty testament więźnia 181970. Henryk Mandelbaum zmarł w 2008 roku…

Począwszy od roku szkolnego 2007/2008 temat Holokaustu i pamięci ofiar obozów koncentracyjnych włączyłem do prowadzonych przeze mnie zajęć wychowania do życia w rodzinie, w temacie „Miłość” (jedną z cech miłości jest przebaczenie. Henryk Mandelbaum po ucieczce z „Marszu Śmierci” podczas ewakuacji obozu Auschwitz-Birkenau w styczniu 1945, po wojnie spotkał człowieka, który wydał go gestapo. Nie odpłacił złem za zło – przebaczył mu…)

Inauguracja projektu edukacyjnego „Pamiętajmy o Holokauście” miała miejsce 8 czerwca 2010 roku w mojej macierzystej szkole – w Zespole Szkół Zawodowych im. R. Mielczarskiego w Katowicach podczas obchodów „Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych – 14 czerwca” (14 czerwca 1940 r. – pierwszy transport więźniów politycznych do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie).

Nad Projektem, honorowy patronat objął Śląski Kurator Oświaty. Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie młodemu pokoleniu Polaków zagadnień związanych z martyrologią Żydów i narodów Europy – ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady, kształtowanie wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka, pamięci historycznej oraz przybliżenie zagadnień antydyskryminacyjnych. Projekt jest działaniem o charakterze wieloletnim, skierowanym do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W pełni jest działaniem wolontaryjnym i społecznym, wykraczającym poza moje obowiązki szkolne.

W ramach Projektu od 2010 roku corocznie organizuję w szkole uroczyste obchody „Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych – 14 czerwca”, przygotowując scenariusz i oprawę sceniczną.W minionych latach uroczystości uświetnił udział Zespołu Kameralnego Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Wśród zaproszonych gości był Jerzy Michnol – były więzień KL Auschwitz – uczestnik Marszu Śmierci (numer obozowy 108701) oraz przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, z jej przewodniczącym – Włodzimierzem Kacem oraz rabinem Yehoshuą Ellisem. W szkole gościła również Bożena Urbanowicz-Gilbride ze Stanów Zjednoczonych – ocalona z pogromu wołyńskiego, później wywieziona z rodzicami na roboty przymusowe do obozu w Chemnitz oraz Tadeusz Sobolewicz – były więzień KL Auschwitz (numer obozowy 23053).

Kolejną inicjatywą w ramach Projektu były organizowane międzyszkolne debaty z udziałem przedstawicieli młodzieży katowickich szkół średnich: „Holokaust – czy może się powtórzyć?” (2011) oraz debata antydyskryminacyjna „Czy chciałbyś być na ich miejscu?” (2012).

Istotnym elementem Projektu były wykłady prof. Gideona Grejfa z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, który w 2009 roku wygłosił prelekcje w 2 katowickich szkołach. W dniach 18-21 marca 2013 r. prof. G. Grejf złożył kolejną wizytę w 6 katowickich i chorzowskich szkołach oraz w spotkaniu w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie, w którym uczestniczyli uczniowie dwóch tamtejszych liceów, gdzie wygłosił prelekcje „Eksterminacja na skalę masową w KL Auschwitz – Birkenau; 1942 -1945”

W ramach realizowanego Projektu odbył się też szkolny konkurs na logo Projektu, międzyszkolny konkurs fotograficzny „Judaica na Śląsku”, „Judaica na ziemiach polskich” oraz konkurs na plakat Projektu.

Jednym z elementów Projektu są również coroczne wyjazdy edukacyjne do byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz udział młodzieży w muzealnych lekcjach historycznych dot. Holokaustu i tematyki obozowej, organizowanych wspólnie z Towarzystwem Opieki nad Oświęcimiem w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich.

W ramach Projektu redaguję i wydaję międzyszkolny biuletyn „Pamiętajmy o Holokauście”, który dociera do ponad 70 szkół w Katowicach, Siemianowicach Śląskich i Chorzowie.

Jestem dumny z faktu, że w ostatnich latach grupa blisko 15 uczniów i uczennic, dwóch katowickich szkół, z którymi miałem osobisty kontakt przygotowało prezentacje maturalne z języka polskiego dot. Holokaustu i martyrologii więźniów obozów koncentracyjnych i uzyskało oceny bardzo dobre.

15.09.2011 r. dla upamiętnienia martyrologii więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, wspólnie z dyrekcją szkoły i przewodniczącym Komisji Edukacji Rady Miasta Katowice, wystąpiłem z pismem do Rady Miasta Katowice o nadanie terenowi zielonemu znajdującemu się w sąsiedztwie szkoły imienia „Skwer Męczenników Oświęcimskich”. Uchwałą nr XVII/356/11 Rady Miasta Katowice z dnia 21.12.2011 r., Rada Miasta Katowice nadała w/w terenowi nazwę „Skwer Męczenników Oświęcimskich”.

Najbliższe działania to organizacja kolejnego wyjazdu edukacyjnego do Muzeum Auschwitz, organizacja „I Spotkania z kulturą żydowską” z udziałem młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Katowic i Siemianowic Śląskich (17.03.2015), w tym rozstrzygnięcie II edycji konkursu fotograficznego „Judaica na ziemiach polskich”, a także organizacja kolejnych obchodów „Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych – 14 czerwca”.

Serdecznie zachęcam do obejrzenia pełnego fotoreportażu z realizacji Projektu na szkolnej stronie internetowej www.mielczarskizsz.internetdsl.pl/holocaust.htm w zakładce Projektu.

Marek Kaniewski

Previous Article

Purim w Kielcach

Next Article

Twórcy "Idy" u prezydenta

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wiadomości

    UJ zaprasza na studia

    2 marca 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Nagroda im. ks. Musiała

    19 lutego 2015
    By aktivo
  • Izrael i światWiadomości

    Izrael: znamy termin przyśpieszonych wyborów parlamentarnych

    24 grudnia 2018
    By Redakcja
  • Wiadomości

    Współpraca Muzeum ze Służbą Więzienną

    7 lipca 2015
    By aktivo
  • AntysemityzmIzrael i światWiadomości

    Złoty medal w judo dla Izraela i bojkot organizatorów

    27 października 2017
    By Tomek Jedrczak
  • AntysemityzmOpinieWiadomości

    List Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w sprawie  wykładów  ks. prof. Tadeusza Guza

    16 listopada 2018
    By Redakcja

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • SpołecznośćWiadomościWydarzenia

    Coroczne chanukowe spotkanie  społeczności polskich Żydów z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej

  • Wydarzenia

    Warsztaty antydyskryminacyjne

  • Wydarzenia

    Migracje Żydów polskich

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.