Nagrody w Kielcach
Tamara Hachulska i Roman Falarowski, nauczyciele z Kielc i Bliżyna zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Hanny Goldszajd i Dawidka Rubinowicza, zaś nagrodę Menora Przyjaźni otrzymał dziennikarz Marek Maciągowski. Oba wyróżnienia przyznawane są już od kilku lat przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego podczas Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich. Tegoroczne Spotkania odbywają się już po raz piąty.
Kapituła Nagrody im. Hanny Goldszajd i Dawidka Rubinowicza Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w składzie: Yaacov Kotlicki, Bogdan Białek, Stanisław Żak i Janusz Daszuta w dowód uznania „za wyjątkową postawę w wychowaniu młodzieży w duchu szacunku dla godności osoby ludzkiej bez względu na wyznanie, pochodzenie, stan i wszelkie inne różnice, które są pomiędzy ludźmi” przyznało Nagrodę Główną Tamarze Hachulskiej – nauczycielce języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 im. K. I. Gałczyńskiego w Kielcach i doradcy metodycznego w Samorządowym Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Tamara Hachulska jest propagatorką idei włączania treści dotyczących dialogu międzykulturowego do programu nauczania ogólnego. – Popularyzuje wśród kieleckich nauczycieli dobre praktyki w zakresie korelacji przedmiotowej np. język angielski – historia – wiedza o świecie współczesnym. Współorganizowała wiele działań związanych z dialogiem międzykulturowym – warsztaty, lekcje otwarte poświęcone poznawaniu historii, kultury, religii, obyczajów Izraela w przeszłości i współczesności – podkreślił prof. Stanisław Żak, wręczając nagrodę.
Złote Wyróżnienie przypadło Romanowi Falarowskiemu – nauczycielowi historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum im. gen. Stanisława Maczka w Bliżynie.
– Pan Roman Falarowski jest pasjonatem historii regionu i dziejów Żydów w Bliżynie i okolicach. Od wielu lat zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży dotyczącą historii Żydów i Holocaustu. Z jego inicjatywy na terenie byłego obozu zagłady w Treblince umieszczono symboliczny kamień z napisem „Bliżyn” upamiętniający zamordowanych Żydów z getta w Bliżynie. Jest organizatorem m.in. Bliżyńskich Spotkań z Kulturą i Historią Żydów, przedstawień historycznych związanych z wyzwoleniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu-Brzezińce oraz w Bliżynie, spotkań międzypokoleniowych, na których uczniowie spotykają się z najstarszymi mieszkańcami regionu w ramach programu „Bliżyn znany i nieznany” – uzasadniał wybór prof. Stanisław Żak.
Nagroda im. Hany Goldszajd i Dawidka Rubinowicza jest przyzwana przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego od kilku lat pedagogom za ich szczególną rolę w krzewieniu postaw akceptacji i otwartości na innych oraz szacunku i poszanowania ludzkiej godności.
Laureatem Nagrody Menora Przyjaźni został dr Marek Maciągowski – historyk, dziennikarz, redaktor, dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
– Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego prowadził wykłady pod nazwą „Żydzi w regionie świętokrzyskim. Historia, kultura, społeczeństwo”, Jest znanym oraz cenionym popularyzatorem wiedzy o dziejach społeczności żydowskiej w Kielcach i regionie świętokrzyskim. Zarówno jako wieloletni dziennikarz „Echa Dnia”, w którym opracował cykl „Sylwetki naszych bohaterów”, ale także jako autor wielu publikacji i referatów. Tytuły niektórych z nich: „Dynastie chasydzkie w miasteczkach regionu świętokrzyskiego”, „Kielce we wspomnieniach rabina Moshe Nachuma Jerozolimskiego” – mówił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Marek Maciągowski wielokrotnie brał udział w konferencjach naukowych poświęconych historii i tradycji żydowskiej. Jest również autorem książek poświęconych dziejom Żydów z Kielecczyzny takich jak „Śladami cieni. Przewodnik po żydowskich Kielcach”, ”Społeczność żydowska w Chmielniku w XIX i XX wieku” „Sztetl Łopuszno”. Współredagował książki wydane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego: „Ludzie ludziom” i „Listy z getta Hany Goldszajd”.
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach Nagrodę Menora Przyjaźni przyznaje od trzech lat w dowód uznania za działalność publicystyczną i dziennikarską uwzględniającą przesłanie Pana Cogito z wiersza Zbigniewa Herberta „Żebym zrozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia” ze szczególnym uwzględnieniem twórczości poświęconej ocaleniu od zapomnienia społeczności żydowskiej. Nagroda ma charakter honorowy.
Wydarzeniem artystycznym – odbywającej się w Teatrze im. S. Żeromskiego uroczystości – był koncert „Beryozkele -kołysanki i pieśni wieczorne jidysz”. Wiele z zaprezentowanych utworów było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym. Należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat. Kompozycje i teksty są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka Ola Bilińska dokonała starań, by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo kulturalne z dbałością o brzmienie języka i interpretację.
Po koncercie odbyło się spotkanie z Pawłem Passinnim i Patrycją Dołowy z neTTheatre z Lublina, którzy opowiedzieli o spektaklu „Hideout/Kryjówka”, który został oparty na historii aktorki Ireny Solskiej, ratującej przed zagładą małe żydowskie dziewczynki.
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego