JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Historia
Home›Historia›Dzieci z Auschwitz

Dzieci z Auschwitz

By aktivo
24 marca 2015
2084
0
Share:

Klęska Niemiec pod Stalingradem była początkiem upadku III Rzeszy. Postępujące oddziały Armii Czerwonej oraz otwarcie drugiego frontu na zachodzie zamknęły oddziały Wehrmachtu i Waffen SS w kleszczach aliantów.  Ludność okupowanych terenów z ulga i radością przyjmowała oswobodzicieli. Wraz z odbijaniem kolejnych terytoriów z rąk wroga, świat miał się przekonać na własne oczy o zbrodniach, jakich dopuścili się naziści.

Kiedy czerwonoarmiści wkroczyli na teren KL Majdanek, zobaczyli efekty polityki eksterminacyjnej III Rzeszy.  Świat obiegły zdjęcia Michaiła Trachmana, dokumentujące ogrom i okrucieństwo zbrodni. Alianci mieli już świadomość, czego mogą się spodziewać w kolejnych obozach. W styczniu 1945 r. został wyzwolony kompleks Auschwitz – Birkenau. Wśród wyzwolonych było również około 700 dzieci.

Według danych szacunkowych w czasie funkcjonowania obozu trafiło do niego około 232 tys. dzieci i młodocianych w wieku poniżej 18 lat.  Stanowiły one około 18% z 1,3 mln deportowanych do Auschwitz – Birkenau. Z zachowanych dokumentów wynika, że w obozie zarejestrowano ich o około 23 tyś., czyli nieco ponad 5 % z 400 tyś. wszystkich zarejestrowanych więźniów.

W prawie 90% były to dzieci żydowskie z całej podbitej przez Niemców Europy, a także cygańskie, polskie, białoruskie, ukraińskie czy rosyjskie. Do obozu trafiały razem z rodzicami z likwidowanych gett, na skutek niemieckich  akcji policyjnych czy deportacyjnych. Dużo polskich dzieci przyjechało do Auschwitz z transportami po Powstaniu Warszawskim. Wiele dzieci urodziło się w samym obozie, niestety większość z nich od razu umierała bądź była zabijana przez funkcyjne więźniarki Kapo czy samych SS-Manów.

Los większości rozstrzygnął się na Judenrampe, gdzie skierowano je do komór gazowych. Zdarzało się, że starsze były kierowane do pracy, między innymi w kopalni w Brzeszczach w podobozie  Jawischowitz, którego terenem i historycznymi pozostałościami opiekuje się nasza Fundacja. Dzieci były też wybierane do pseudomedycznych eksperymentów, tym samym były skazane na śmierć w męczarniach. Szczególnie tragiczny los spotkał upodobane przez doktora Josefa Mengelego bliźniaki.

Prezentowane eksponaty są pozostałościami przywiezionymi z transportami deportacyjnymi po najmłodszych ofiarach eksterminacyjnej polityki niemieckich  narodowych socjalistów. Wiele przedmiotów dla dzieci zostało również wykonanych potajemnie przez więźniów w samym obozie. Zabytki z prezentowanego zbioru to zabawki, odzież, przedmioty osobiste , lekarstwa  i inne. Zostały one znalezione na terenie obozu Auschwitz Birkenau po jego wyzwoleniu w latach 1945 -1947. W tym okresie Państwowe Muzeum Auschwitz jeszcze nie istniało, a substancja poobozowa była powoli wchłaniana przez budzące się na nowo w okolicy kompleksu Auschwitz codzienne zwykłe życie w wolnym ale zniszczonym kraju.

Wszystkie one pochodzą z dużej prywatnej kolekcji, nad którą nasza Fundacja sprawuje opiekę konserwatorską i merytoryczną. Wszystkie zostały wstępnie zabezpieczone przed dalszym ich niszczeniem.  Cały czas staramy się pozyskać środki finansowe by móc te zabytki poddać profesjonalnej konserwacji, a potem ekspozycji na naszych wystawach w budynkach którymi dysponujemy . Każdy może nas wspomóc. Na konserwacje czekają setki zabytków, pozostałości po kompleksie Konzentrationslager Auschwitz.

Więcej informacji na stronie: http://www.auschwitz-podobozy.org/2014-01-11-22-08-23/128-dzieci-z-auschwitz

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

Fot. S. Siwiec

Previous Article

Stop rasizmowi w sporcie

Next Article

Nagrody w Kielcach

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Historia

    "Tańcząc z wrogiem"

    30 stycznia 2015
    By aktivo
  • Historia

    Jak Bułgarzy uratowali 50 tysięcy Żydów

    9 października 2017
    By Tomek Jedrczak
  • Historia

    Marsz śmierci

    16 lutego 2015
    By aktivo
  • HistoriaIzrael i światSpołecznośćWiadomości

    W wieku 94 lat zmarł w Jerozolimie Błogosławionej Pamięci Symcha Rotem

    22 grudnia 2018
    By Redakcja
  • AntysemityzmHistoria

    79. rocznica Nocy Kryształowej

    9 listopada 2017
    By Tomek Jedrczak
  • Historia

    "Narodowa Demokracja a Żydzi 1918-1929"

    13 kwietnia 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • SpołecznośćWydarzenia

    7.dzień Chanuki i 8. Urodziny Ec Chaim

  • SpołecznośćWiadomości

    Przemówienie prof. Krajewskiego z okazji XXI Dni Judaizmu

  • Społeczność

    Taglit 2015

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.