JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›Ministerstwo sfinansuje wystawę

Ministerstwo sfinansuje wystawę

By aktivo
9 marca 2015
1762
0
Share:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewni finansowanie utworzenia nowej wystawy głównej Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. List intencyjny w tej sprawie podpisali 6 marca w Warszawie minister Małgorzata Omilanowska oraz Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Muzeum. Koszty projektu szacowane są na ok. 100 milionów złotych.

Stworzenie specjalnej wieloletniej ścieżki finansowania powstania nowej ekspozycji w Miejscu Pamięci Auschwitz minister Omilanowska zapowiedziała podczas ostatniego posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

– Przygotowanie wystawy, która w nowoczesny, przystępny, a jednocześnie mądry i wyważony sposób opowiada historię Auschwitz, będzie z pewnością kluczowym narzędziem edukacyjnym w przygotowaniu kolejnych pokoleń Polaków do właściwego zrozumienia tego, czym był obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, czym był Holokaust i czym była ofiara Polaków uwięzionych w tym obozie koncentracyjnym. Ten bardzo ważny cel, dzięki dziś podpisanemu listowi intencyjnemu, ma już podstawy prawne i finansowe do tego, aby został osiągnięty – powiedziała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

– Obecny akt podpisany został w roku jubileuszowym kresu drugiej wojny światowej i refleksji o tej wojnie. To, w jaki sposób mamy przekazywać dalej utrwaloną w faktach, dokumentach i obiektach muzealnych wiedzę jest problemem światowym. Wymaga to środków, ale także koncepcji. Decyzja rządu polskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o szczególnym poparciu dla tworzenia głównej wystawy ma wielkie znacznie. Wydaje się, że w Polsce nie ma różnicy poglądów co do tego czym był Auschwitz i jak ważny jest ten symbol dla ludzkości – powiedział prof. Władysław Bartoszewski, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Zmiana ekspozycji konieczna jest z kilku powodów, związanych przede wszystkim z rozwojem badań na temat historii Auschwitz, ale także zmianą pokoleniową wśród odwiedzających Miejsce Pamięci. Ważne jest również to, że osoby, które przyjeżdżają poznać historię Auschwitz, docierają z co raz to nowych przestrzeni geograficznych i kulturowych. Poza tym dotychczasowa ekspozycja prezentowała najczęściej masowość dokonanej przez Niemców zbrodni, natomiast nowa narracja zostanie rozszerzona m.in. o losy jednostki i indywidualny wymiar zbrodni. Poza tym dziś dysponujemy dużo większym zasobem relacji byłych więźniów, świadków i sprawców. Obecnie też jest możliwe bezpieczne umieszczenie na wystawie większej liczby autentycznych obiektów.

– Nowa wystawa będzie czerpać obficie z doświadczenia starej wystawy. Przede wszystkim z jej powagi, spokoju, pewnej surowości, a jednocześnie minimalizmu. Jej zasadą będzie nadal bardziej pokazać, niż opowiedzieć.  Dla zwiedzających będzie ona częścią tego samego doświadczenia autentyzmu,  jakim jest przejście przez przestrzeń poobozową – podkreślił dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński.

Prace nad nową wystawą główną rozpoczęły się w 2008 r. przyjęto wówczas wstępną koncepcję ekspozycji. Nad scenariuszem pracowali pracownicy Muzeum, którym pomagała specjalna Międzynarodowa Grupa Konsultacyjna, do której zaproszono wybitnych znawców tematyki z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Izraela. W Muzeum stworzone zostało specjale Biuro Pełnomocnika ds. Nowej Wystawy Głównej, które koordynuje prace nad całym projektem. W wyniku konkursu wybrany został także główny projektant wystawy. W prace cały czas zaangażowane była Międzynarodowa Rada Oświęcimska, a także przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Jestem bardzo zadowolona, że projekt przybrał już taki zaawansowany kształt. W czerwcu członkowie Rady zapoznają się z domkniętą wersją projektu. Jesteśmy ciekawi, jak on będzie wyglądał w praktyce. Z całego serca popieramy te działania i na każdym etapie będziemy przyglądać się i konsultować kolejne prace – powiedziała przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej prof. Barbara Engelking.

Ekspozycja zostanie zbudowana na parterach sześciu historycznych bloków byłego obozu Auschwitz I oznaczonymi numerami 4-9. Zwiększy to jej dostępność dla ludzi starszych oraz niepełnosprawnych i ułatwi poruszanie się po niej wielu grupom jednocześnie. Zanim jednak możliwe będą prace związane z tworzeniem wystawy, budynki będą musiały zostać poddane konserwacji.

Obecnie dobiegają końca prace projektowe związane z wyglądem nowej wystawy głównej. – W pewnym sensie nowa wystawa główna będzie szła całkowicie wbrew modnym dziś trendom w wystawiennictwie historycznym, które rządzą się próbami zaskoczenia widza, wciągnięcia go w rzeczywistości wirtualne,  w multimedia czy interaktywność – zapowiedział dyrektor Muzeum.

Nowa wystawa podzielona będzie na trzy części. Pierwsza pokaże sprawców, obóz jako instytucję oraz logistykę i planowanie zmiany obozu koncentracyjnego na ośrodek natychmiastowej zagłady Żydów w komorach gazowych. Druga część podejmować będzie temat Zagłady widzianej z perspektywy ofiar, niewinnych ludzi skierowanych w ogromnej większości na śmierć w komorach gazowych. Tam także zostaną pokazane prywatne przedmioty przywiezione do obozu przez deportowanych na śmierć Żydów. Trzecia część skupi się na więźniach obozu koncentracyjnego i pokazaniu zaplanowanej przez Niemców dehumanizacji ludzi.

– Niezwykle ważne było dla nas zachowanie pewnych symboli, które stanowiły o sile stworzonej przez byłych więźniów starej wystawy głównej. W nowej ekspozycji chcemy jednak wykorzystać większą niż dotychczas liczbę oryginalnych eksponatów obozowych, które przybliżą historię Auschwitz także z perspektywy jednostki – powiedziała Alicja Białecka, Pełnomocnik ds. Nowej Wystawy Głównej.

Kolejne etapy prac rozłożone są na 11 lat. Jest to związane zarówno z potrzebą wykonania prac konserwatorskich w autentycznych poobozowych budynkach, jak i z tym, że stworzenie nowej ekspozycji nie może w żaden sposób zaburzyć zwiedzania Miejsca Pamięci, które rocznie odwiedza ponad 1,5 miliona osób z całego świata. Prace zostały zaplanowana tak, aby edukatorzy-przewodnicy Muzeum mogli cały czas przedstawiać odwiedzającym wszystkie najważniejsze aspekty historii tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Wystawy na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Pierwszy projekt urządzenia Muzeum na terenie byłego obozu Auschwitz, autorstwa głównie byłych więźniów, zakładał, że pozostałości poobozowe i ekspozycja powinny tworzyć całość. 14 czerwca 1947 r. otwarto pierwsza stałą ekspozycję. Zrealizowano ją w blokach od 4 do 11 i krematorium I (wówczas jeszcze bez zrekonstruowanych z oryginalnych części pieców jesienią 1947 r.).

W latach stalinowskich 1950-1951 ekspozycję rozbudowano tak, że mieściła się ona w kilkunastu poobozowych blokach. Oprócz tematyki obozowej prezentowano na niej także ówczesne zagadnienia polityczne i społeczne, nie mające wiele wspólnego nie tylko z tematyką obozową, ale i z drugą wojną światową.

Przy opracowaniu kolejnej stałej wystawy podtrzymano wcześniejsze założenia, że zasadniczą i podstawową częścią Muzeum jest teren byłego obozu zarówno w Oświęcimiu jak i w Brzezince, upamiętniający męczeństwo ofiar obozu oraz dokumentujący niemieckie zbrodnie. Ekspozycja miała być dopowiedzeniem ilustrującym drogę więźniów od przyjazdu do Auschwitz do momentu zagłady. Została ona otwarta w 1955 r. i od tego czasu nie dokonano jej wymiany.

Główną ekspozycję muzealną, znajdującą się na terenie byłego obozu Auschwitz I w blokach 4, 5, 6, 7, 11, wielokrotnie poddawano analizie, proponowano jej zmianę, a nawet kilkakrotnie przystępowano do prac przygotowawczych tworząc nowe jej koncepcje. Żadna z proponowanych zmian całościowych nie została jednak zrealizowana, głównie ze względu na brak wystarczających środków finansowych, a wprowadzane zmiany, uzupełnienia i redukcje miały charakter ograniczony.

Oprócz wystawy głównej na terenie Muzeum znajduje się 12 wystaw narodowych ukazujących związki między historią okupacji niemieckiej w krajach, z których kierowano transporty do Auschwitz, a losem ich obywateli w obozie.

Previous Article

Międzykulturowość w edukacji historycznej

Next Article

Demonstracja w Tel Awiwie

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wiadomości

    Gala Szkoły Dialogu

    14 stycznia 2015
    By aktivo
  • Izrael i światWiadomościWydarzenia

    Prezydent Andrzej Duda przyjął Przewodniczącego Knesetu

    4 lipca 2017
    By Redakcja
  • Wiadomości

    Jutro wyrok ws. znieważenia miejsca pamięci Auschwitz

    16 stycznia 2018
    By Tomek Jedrczak
  • HistoriaKulturaWiadomości

    Ponad 100 tys. zwiedzających na wystawie „Obcy w domu” w Muzeum POLIN  

    4 września 2018
    By Redakcja
  • SpołecznośćWiadomości

    Remont w siedzibie GWŻ w Gdańsku

    11 listopada 2021
    By Redakcja
  • Wiadomości

    Deklaracja min. Sellina ws. chasydzkiego muzeum

    19 stycznia 2018
    By Tomek Jedrczak

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wydarzenia

    Dzień Dziecka w Krakowie

  • Izrael i światWiadomości

    Izrael zatwierdził budowę osiedla na Zachodnim Brzegu

  • Wydarzenia

    "Being a Jew" w Gdańsku

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.