Frekwencja i bezpieczeństwo w Muzeum Auschwitz
Ponad 250 tysięcy osób odwiedziło tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. W porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego to ponad 40-procentowy wzrost.
– Najwyższą do tej pory zmianę odnotowaliśmy w marcu. W 2014 r. Miejsce Pamięci odwiedziło wówczas 82 tysiące osób. W marcu tego roku to aż 130 tysięcy, czyli prawie 60 procent więcej. W poprzednich latach tak duża liczba odwiedzających charakterystyczna była raczej dla miesięcy letnich – powiedział Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum.
– Przejście przez przestrzeń Auschwitz-Birkenau nie jest łatwym doświadczeniem dla nikogo. To autentyczne miejsce stało się symbolem dla całego świata, o czym świadczy ponad trzykrotny wzrost frekwencji, zainteresowanie mediów, statystyki internetowe czy ponad pół miliarda ludzi na całej ziemi, który oglądali w telewizji na żywo 70. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński.
– Aktualna frekwencja sprawia, że z wielu powodów – w tym ze względów bezpieczeństwa – musieliśmy zmienić zasady wchodzenia na teren poobozowy. Dzięki zasadzie wcześniejszej rezerwacji godziny wstępu możemy uniknąć nadmiernego tłoku wewnątrz bloków poobozowych i nie przeciążyć istniejącej infrastruktury – podkreślił Piotr Cywiński.
Ze względów bezpieczeństwa, wymagań konserwatorskich, ale także po to, aby stworzyć jak najlepsze warunki do poznania historii tego wyjątkowego miejsca, na teren byłego obozu Auschwitz I w ciągu jednej godziny może wejść ściśle określona liczba osób, a jedna grupa nie może przekraczać 30 zwiedzających.
– Już teraz widzimy, że w niektórych godzinach wejście może wiązać się z bardzo długim oczekiwaniem. Jeżeli tak dynamiczny wzrost frekwencji utrzymywać się będzie w kolejnych miesiącach, może to oznaczać, że nie wszyscy chętni będą mogli wejść na teren i poznać historię Auschwitz w autentycznej przestrzeni byłego obozu – dodał Kacorzyk.
Ze względu na olbrzymie zainteresowanie wizytą stworzony został specjalny serwis internetowy visit.auschwitz.org, poprzez który rezerwować można terminy zwiedzania zarówno samodzielnego, jak i z edukatorem Muzeum. Jedynie rezerwacja online daje gwarancję wejścia do Muzeum w wybranym przez siebie terminie.
Odwiedzający muszą także przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. – Dlatego też prosimy wszystkich, którzy posiadają rezerwację, do przyjazdu na miejsce co najmniej 30 minut przed godziną rozpoczęcia zwiedzania, a także zapoznaniem się z regulaminem dostępnym na stronie internetowej – powiedział Andrzej Kacorzyk.
Przypominamy, że ze względu na wymogi bezpieczeństwa na terenie Muzeum nie wolno m.in. zapalać świeczek i zniczy poza wyznaczonymi miejscami, a także nie wolno wnosić przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu. Na całym terenie obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu i e-papierosów. Maksymalny rozmiar toreb i plecaków, które wnieść można na teren Muzeum to 30x20x10 cm. Szczegóły znajdują się w regulaminie zwiedzania.
W 2014 r. tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odwiedziło 1 534 000 osób. Nigdy wcześniej w ciągu jednego roku tak wiele osób nie poznało osobiście terenów poobozowych. To także najwyższa frekwencja w historii europejskich miejsc pamięci.