JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›Auschwitz – lekcja internetowa

Auschwitz – lekcja internetowa

By aktivo
17 lutego 2015
810
0
Share:

„Auschwitz – Miejsce Pamięci” to nowa lekcja internetowa Muzeum, której podstawowym zadaniem jest przygotowanie do wizyty na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

– W 2014 r. Miejsce Pamięci odwiedziła rekordowa liczba osób – ponad 1,5 miliona, z czego większość stanowili ludzie młodzi. Wiele grup przyjeżdża tu po wcześniejszym przygotowaniu np. w szkole. Jednak wyraźnie widać, że są wśród nich także osoby, których wiedza m.in. o genezie nazizmu, tematyce związanej z II wojną światową, czy o tle wydarzeń, które miały miejsce w Auschwitz, jest niewielka – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Przebywając w autentycznym historycznym miejscu, zwiedzający oczywiście poznają szczegóły dotyczące historii samego obozu. Od wielu lat jednak staramy się kierować wiele naszych działań m.in. do nauczycieli po to, aby zwłaszcza uczniowie byli do wizyty w Miejscu Pamięci dobrze przygotowani. Obok zamieszczonych na naszej stronie internetowej rekomendowanych pomocy w przygotowaniu do wizyty i jej podsumowaniu, udostępniamy teraz także lekcję internetową o charakterze historycznym, która może być pomocą w poznaniu sytuacji Europy sprzed oraz z czasów II wojny światowej – dodał Kacorzyk.

PRZEJDŹ DO LEKCJI

Pierwsza część lekcji to bardzo ogólny opis Miejsca Pamięci Auschwitz. Część druga nosi tytuł „Jak do tego doszło – powstanie i istota nazizmu”. Znajdują się tu podstawowe informacje o przyczynach narodzin nazizmu, sytuacji w Niemczech w okresie międzywojennym, podstawach i celach ideologii nazistowskiej, o przyczynach prześladowań i eksterminacji Żydów dokonanej przez Niemców, a także stosunku Trzeciej Rzeszy do Romów.

Część trzecia to „Ekspansja terytorialna III Rzeszy – II wojna światowa”, z której czytelnik dowie się, jak historia II wojny wpływała na przebieg wydarzeń w obozie Auschwitz. Natomiast część czwarta – „Okupacja niemiecka w Polsce na tle sytuacji innych krajów” – opisuje przede wszystkim realia i najważniejsze cechy okupacji niemieckiej, która na terenach polskich miała inny charakter niż w większości okupowanej Europy. Znaleźć tu można m.in. informacje o reakcji Polaków na wrześniową klęskę i o ich dalszej walce o wolność. Czytelnik otrzyma także podstawowe informacje związane z różnymi typami niemieckiej polityki okupacyjnej w Europie.

– Autorem lekcji jest Mirosław Obstarczyk – pracownik Muzeum i wieloletni przewodnik-edukator, który często pracuje z młodymi ludźmi odwiedzającymi Miejsce Pamięci. Oprócz samego tekstu historycznego w lekcji znajduje się bardzo wiele zdjęć, map, interaktywnych diagramów, relacji, czy dokumentów. Wszystko po to, aby korzystający z lekcji otrzymał bardzo wyraźnie nakreślony kontekst historyczny, którego oś stanowi historia Auschwitz  – powiedziała kierująca E-learningiem w MCEAH Agnieszka Juskowiak-Sawicka.

–  Lekcja została przygotowana w taki sposób, że poszczególne jej części są autonomiczną całością. Dzięki temu np. nauczyciel, czy osoba przygotowująca się do wizyty w Miejscu Pamięci może skupić się na wybranych, najważniejszych zagadnieniach. Całość uzupełniają ćwiczenia testowe oraz słownik trudnych pojęć – dodała Agnieszka Juskowiak-Sawicka.

Lekcja dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Previous Article

Mistrzowie sceny żydowskiej

Next Article

Najfajniejsza wystawa w Warszawie!

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • AntysemityzmSpołecznośćWiadomości

    Oświadczenie Lesława Piszewskiego, Przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce w sprawie wypowiedzi prof. Petera Rainy

    17 grudnia 2018
    By Redakcja
  • Wiadomości

    Cyfrowy cmentarz w Dzierżoniowie

    28 grudnia 2017
    By Tomek Jedrczak
  • KulturaWiadomościWydarzenia

    Wykłady, warsztaty i zwiedzania na 28. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

    24 czerwca 2018
    By Redakcja
  • AntysemityzmOpinieSpołecznośćWiadomości

    Oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP.

    21 grudnia 2015
    By Redakcja
  • SpołecznośćWiadomości

    Lesław Piszewski został członkiem zarządu Europejskiego Kongresu Żydów (EJC)

    2 lutego 2016
    By Redakcja
  • Izrael i światWiadomości

    Wyższe stopy procentowe i droższe kredyty w Izraelu

    27 listopada 2018
    By Redakcja

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wydarzenia

    Międzykulturowość w edukacji historycznej

  • Wydarzenia

    Spotkanie z Magdaleną Kicińską

  • Antysemityzm

    Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Ukraińca

Izrael i światKulturaWiadomości

Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

W wieku 79 lat  Błogosławionej Pamięci Amoz Oz przegrał walkę z rakiem. O jego śmierci poinformowała na Twiterze córka  Fania Oz-Salzberger. Podziękowała “tym, którzy go kochali”.   Amoz Oz (właśc. Amos ...
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018
  • Ukazał się zimowy numer “Chidusza”

    By Redakcja
    18 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.