JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Społeczność
Home›Społeczność›Wykłady w JCC Krakow podczas 25 FKŻ

Wykłady w JCC Krakow podczas 25 FKŻ

By aktivo
17 czerwca 2015
1479
0
Share:

Wykładowcy z Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dadzą 14 wykładów w 8 dni! Tematy będą historyczne, lingwistyczne, polityczne, a nawet turystyczne! A to wszystko w JCC podczas 25 Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

27 CZERWCA SOBOTA

18:00 Aga Cahn (UK/PL), Ostatnia drewniana bożnica polskiej Galicji. Opowieść o podkrakowskim sztetlu i Ukrytych Dzieciach. (PL)

28 CZERWCA NIEDZIELA

14:00 Anna Rataj, Życie żydowskie na Harvardzie (ENG)

Absolwentka Harvard Law School, Anna Rataj z Krakowa, opowie o roku spędzonym wśród społeczności żydowskiej na najbardziej renomowanej uczelni w Stanach Zjednoczonych Uniwersytecie Harvarda. Wykład obejmie szeroki zakres tematów – od zajęć z języka hebrajskiego poprzez organizacje studenckie i Harvard Hillel do corocznej kolacji szabatowej w Harvard Law School z przemówieniem wygłoszonym przez prof. Alana Dershowitza.

18:00 Dr Marek Tuszewicki, Słowiańskie aspekty żydowskiej magii leczniczej (PL)

Na przestrzeni wieków społeczność żydowska w Europie Wschodniej praktykowała wiele sposobów radzenia sobie z chorobami, wśród nich nie brakowało środków magicznych. Obok hebrajsko-aramejskich formuł zamawiania, odczyniania lub przepędzania dolegliwości, od zawsze pewne miejsce w kulturze Żydów zajmowały teksty magiczne pochodzenia obcego: babilońskie, greckie, łacińskie… a w Europie Wschodniej słowiańskie.

29 CZERWCA PONIEDZIAŁEK

13:00 Robert Desmond (UK), Rajd dla Żywych. Rajd rowerowy z Auschwitz do JCC Krakow (ENG).

Spotkanie na temat dwóch rajdów rowerowych spod bramy obozu Auschwitz-Birkenay do JCC Krakow. Celem rajdów było upamiętnienie osób, które przeżyły Holokaust i podniesienie świadomości społecznej na temat współczesnego życia żydowskiego w Polsce.

30 CZERWCA WTOREK

15:00 Rabbi Barry Schechter (US), Żydowska Kołomyja (ENG).

Rabin i satyryk – Barry Schechter (urodzony w Wielkiej Brytani, mieszkający w Chicago) – przeanalizuje język jidysz i jego dialekty oraz życie Żydów w Galicji poprzez wspomnienia swojego ojca, Izraela Schechtera, pochodzącego z Kołomyi, gdzie mieszkał od 1896 do 1914 roku. Będzie to fascynująca opowieść o pograniczu języków, narodów i kultur

17:00 Ewa Węgrzyn, Moda na Izrael. Wzrost zainteresowania izraelską polityką, kulturą i żydowskimi studiami wśród młodych Polaków (ENG).

1 LIPCA ŚRODA

17:00 Joanna Spyra, Izraelskie lobby a polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych (PL).

Podczas prelekcji przedstawiony zostanie sposób funkcjonowania tzw. izraelskiego lobby w Stanach Zjednoczonych, podstawy prawne, główne organy tworzące lobby oraz obszary ich zainteresowań.

Przedyskutowane zostaną szanse i zagrożenia dalszego istnienia lobby oraz próba oceny jego wpływu na politykę Izraela w opinii naukowców, ekspertów i publicystów.

18:00 Sławomir Pastuszka, Życie religijne krakowskich Żydów po II wojnie światowej (PL)

2 LIPCA CZWARTEK

18:30 Ewa Węgrzyn, Moda na Izrael. Wzrost zainteresowania izraelską polityką, kulturą i żydowskimi studiami wśród młodych Polaków (PL)

3 LIPCA PIĄTEK

11:00 Joanne Gilbert, Waleczne kobiety: Kobiecy ruch oporu w III Rzeszy (ENG).

Wiele Polek i polskich Żydówek było członkiniami ruchu oporu. Dzisiaj niektóre z nich, pomimo swojego zaawansowanego wieku, są zaangażowane w działania edukacyjne związane z Holokaustem i II wojną światową. Joanne Gilbert opowie o ich niezwykłych historiach i o tym, czego możemy się od nich dzisiaj nauczyć.

15:00 Rabin Tyson Herberger, Tora Trek, czyli w jaki sposób chodzenie po górach wzmacnia żydowską tożsamość (ENG)

4 LIPCA SOBOTA

11:00 Dara Bramson, Praca na rzecz pokoju w rejonach dotkniętych konfliktami. (ENG)

W 2014 roku, Dara Bramson (Koordynatorka Programów w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu) była jedną z 20 osób, które otrzymały certyfikat w dziedzinie studiów na rzecz pokoju i rozwiązywania konfliktów przyznany przez Chulalongkorn University w Bangkoku. Podczas wykładu opowie o pracy swojej i swoich kolegów w Kambodży, Gwatemali, Afganistanie, Kenii, Sri Lance, Indii oraz Malawi.

12:30 Richard Edelman, Konstruowanie krakowskiego szofaru. (ENG)

Audiowizualna prezentacja pozwoli prześledzić współpracę rzeźbiarza Richarda Edelmana z Hanną Rosenthal i Jonathanem Ornsteinem, która zaowocowała powstaniem niezwykłej konstrukcji. Krakowski szofar jest 6-metrową rzeźbą wykonaną z nierdzewnej stali, która zostanie zainstalowana na podwórku pomiędzy JCC a Synagogą Tempel w lipcu 2015 i uroczyście odsłonięta 5 września 2015.

16:00 Nina Edelman, Opowieść o dwóch żołnierzach i niezwykłej przyjaźni pomiędzy żydowskim amerykańskim snajperem a niemieckim pilotem podczas drugiej wojny światowej (ENG).

Przed śmiercią w 2012 roku, Max Gendelman spisał swoje wspomnienia, które zostały zredagowane przez jego córkę, Ninę Edelman.

Previous Article

Spotkanie z Magdaleną Kicińską

Next Article

Film: Picking up the Pieces

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • SpołecznośćWydarzenia

    Warszawa: chrześcijanie i Żydzi razem świętują Chanukę

    4 grudnia 2018
    By Redakcja
  • SpołecznośćWiadomościWydarzenia

    WESOŁEJ CHANUKI

    24 listopada 2021
    By Redakcja
  • SpołecznośćWydarzenia

    Chanuka w Krakowie – zapalenie ósmej świeczki

    26 listopada 2018
    By Redakcja
  • AntysemityzmHistoriaSpołeczność

    80. Rocznica Nocy Kryształowej Kristallnacht

    9 listopada 2018
    By Redakcja
  • Społeczność

    Tu BiSzwat w JCC Warszawa

    30 stycznia 2015
    By aktivo
  • OpinieSpołeczność

    List do Prezydenta RP z okazji Dnia Niepodległości

    13 listopada 2017
    By Tomek Jedrczak

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wydarzenia

    PostLimud Kraków 2015

  • Wydarzenia

    Noc Muzeów w Poznaniu

  • Wiadomości

    Odwiedziny w Kielcach

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.