JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Kultura
Home›Kultura›Co Cię łączy z Buenos Aires?

Co Cię łączy z Buenos Aires?

By aktivo
24 czerwca 2015
1196
0
Share:

FlorenciaLevy.jpg

Argentyńska artystka Florencia Levy w ramach rezydencji realizowanej w Muzeum POLIN pracuje nad filmową rekonstrukcją wspomnień polskich Żydów, którzy opuścili kraj w czasie II wojny światowej. Do udziału w projekcie zaprosiła również członków żydowskich środowisk Warszawy. Poprzez próbę umiejscowienia na współczesnej mapie stolicy przywiezionych z Argentyny wspomnień i obrazów, skonfrontuje ze sobą dwie perspektywy i dwa doświadczenia miasta. Pobyt twórczy artystki zakończy spotkanie, które odbędzie się 25 czerwca o godz. 18:00 w siedzibie muzeum.

Punkt wyjścia dla Florencii Levy stanowią wywiady, które przeprowadziła z członkami społeczności żydowskiej w rodzinnym Buenos Aires. Levy rozmawiała nie tylko z emigrantami, polskimi Żydami, ale też z ich dziećmi i wnukami. Chciała w ten sposób ustalić, jak tradycje i wspomnienia przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a także w jaki sposób  adoptuje się je do nowych warunków życia. W ramach warszawskiej części projektu Levy przeprowadzi wywiady wideo z członkami tutejszej społeczności żydowskiej. Zostaną one nagrane w trakcie spaceru po mieście. Trasa zostanie wybrana przez każdą osobę indywidualnie. Artystkę interesują ścieżki pokonywane w mieście codziennie, jak droga z domu do pracy, lub takie, które wiążą się ze szczególnymi wspomnieniami bohaterów rozmowy.

W ten sposób w filmie zostaną skonfrontowane dwie perspektywy i dwa doświadczenia miasta: członków współczesnej społeczności żydowskiej mieszkających w Warszawie oraz tych, którzy stąd wyjechali i nigdy nie wrócili, ale dla których wspomnienie stolicy jest ciągle ważne i żywe.

Od dłuższego czasu interesował mnie proces migracji Żydów do Argentyny. Wiąże się to też z historią mojej rodziny. Moi dziadkowie i pradziadkowie przyjechali do Argentyny z innych krajów a ja dorastałam, słuchając historii o tych miejscach. Muzeum POLIN wydało mi się odpowiednim miejscem, by podjąć się realizacji projektu filmowego opierającego się na wspomnieniach i dziedzictwie polskich Żydów, którzy przybyli do Argentyny. Projektu, który mówi o przekazywaniu, asymilowaniu i rekonstruowaniu tego dziedzictwa – tłumaczy artystka.

Społeczność żydowska w Argentynie jest bardzo różnorodna i dynamiczna, jest też największą w Ameryce Południowej. W Argentynie mieszka około 300 tysięcy Żydów, w tym 240 tysięcy w samym Buenos Aires. W wywiadach przeprowadzonych przez Levy udało się uchwycić bardzo różnorodne podejścia np. do judaizmu i nadać im perspektywę historyczną.

Pobyt twórczy artystki zakończy spotkanie, które odbędzie się 25 czerwca o godz. 18:00 w siedzibie Muzeum POLIN. Spotkanie poprowadzi dr Izabella Main, historyczka i antropolożka związana z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej i Centrum Badań Migracyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wstęp wolny.

Więcej o artystce:

Florencia Levy – absolwentka Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie i Państwowego Instytutu Sztuki w Buenos Aires. Uczestniczka programów rezydencyjnych ośrodków takich, jak Taipei Artist Village, Batiscafo Residency w Hawanie, południowo-koreańskim Gyeonggi Creation Center i Sapporo Artist in Residency. Swoje prace prezentowała na wystawach m.in. w: Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych w Buenos Aires i Moskiewskim Muzeum Sztuki Współczesnej.

Florencia Levy mieszka w Buenos Aires, ale w ciągu ostatnich siedmiu lat pracowałam w różnych miejscach na świecie, realizując projekty w wielu kontekstach i we współpracy z wieloma lokalnymi społecznościami. Każdy projekt kształtowany jest poprzez bezpośredni kontakt z grupą osób i rozmowy, które tworzą podwaliny pracy. Od 2008 roku Levy realizuje projekt „System ścieżek”, opierający się na portretowaniu ludzi, intensywnie przemieszczających się każdego dnia. Każdy taki portret prezentuje z jednej strony trasę związaną z osobistą historią danej osoby, z drugiej natomiast ścieżki te, ściśle związane z danym obszarem miejskim, stają się kolejną siatką kartograficzną opisującą dane miejsce. Na „System ścieżek” składają się ślady, portrety i wywiady, które współtworzą obraz współczesnego doświadczania miasta. Artystka sportretowała w ten sposób ponad setkę osób w 16 krajach na całym świecie. Interesuje ją generowanie różnych obrazów jednego miasta poprzez osobiste historie jego mieszkańców.

Program rezydencji artystycznych w Muzeum POLIN „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany  w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Previous Article

Porządkowanie cmentarza na Okopowej

Next Article

"70. Moment zwycięstwa"

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Kultura

    "Coś z niczego"

    9 stycznia 2015
    By aktivo
  • KulturaWydarzenia

    Żydowska kuchnia wegańska – warsztaty kulinarne w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

    19 listopada 2018
    By Redakcja
  • HistoriaKulturaWydarzenia

    Konstanty Gebert gościem Salonu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku!

    28 listopada 2018
    By Redakcja
  • Kultura

    Spektakl Matki Teatru Żydowskiego zwyciężył w plebiscycie TVP Kultura

    5 grudnia 2018
    By Redakcja
  • Izrael i światKultura

    Izrael: Yad Vashem apeluje do Amazona w sprawie literatury negującej Holokaust

    27 lutego 2017
    By Redakcja
  • KulturaWydarzenia

    Koncert Tencer | Masecki | Młynarski | Markowicz otwiera Muzyczną Scenę Teatru Żydowskiego

    1 października 2018
    By Redakcja

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wiadomości

    Statement on the Katyń Massacre Memorial in Jersey City

  • Izrael i świat

    Czy o Izraelu wolno kłamać?

  • WiadomościWydarzenia

    Stary Sącz: Rocznica likwidacji żydowskiego gett

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.