JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Opinie
Home›Opinie›Do Auschwitz przyjeżdżam od lat

Do Auschwitz przyjeżdżam od lat

By aktivo
16 kwietnia 2015
1905
0
Share:

Bardzo dobrze pamiętam swój pierwszy pobyt w Muzeum Auschwitz, gdzieś pod koniec lat osiemdziesiątych, z grupą naukowców z Jad Waszem.

Potem były kolejne, spotkania dyskusje, spacery, rozmowy. Poznawanie wystawy, pól Birkenau, miejsc dostępnych wyłącznie dla grup studyjnych, archiwum, stref konserwacji.

Miałem po drodze dobrych mentorów – Wandę Hutny, którą poznałem, gdy pomogła mi wypożyczyć z Muzeum biało-czerwoną flagę dla grupy polskich Żydów, biorących udział w pierwszym Marszu Żywych; Pana Stanisława Mączkę, który w tamtych latach zawsze pamiętał, że w obozie ginęli Żydzi, z jego fascynacją liczbami – ilością pasm kolczastego drutu, słupów, odległości i wymiarów – nieomal kabalistyczną.

No, a potem była rozmowa z pewnym młodym historykiem – mediewistą, autorem pracy o Brunonie z Kwerfurtu, zaskoczonym propozycją objęcia stanowiska Dyrektora największego upamiętnienia Zagłady. Gorąco doradzałem mu przyjęcie tej propozycji. Dziś, widząc jak bardzo zmieniło i zmienia się Muzeum, cieszę się taką odrobinę megalomańską myślą, że miałem w tym swój udział. Pan Mączka pomyślałby pewnie, że ten wybór to oczywistość – w tym roku urodziny Piotra wypadają właśnie w Jom Ha Szoa – Dzień Zagłady.

Nasza przyjaźń sprawiła, że jeszcze mocniej zaangażowałem się w sprawy Muzeum. Dzięki niemu poznałem też Dagmara i Agnieszkę, którzy otworzyli przede mną świat podobozów – resztki baraków w Monowicach, Jawiszowice, Budy – to wszystko, czym zajmuje się ich fundacja.

Myślałem, że widziałem już wszystko.

Błąd.

Oczywiście wiedziałem o Harmężach. Że jeden z pierwszych podobozów, stawy rybne, Borowski. Nie wiedziałem, że to również wejście do labiryntu stworzonego przez więźnia numer 432.

Wystawę Mariana Kołodzieja oglądałem stanowczo zbyt krótko – nieco dłużej niż godzinę. Aby objąć rozumem i wzrokiem świat, który narysował, należy pewnie spędzić tam wiele godzin. I pewnie tam wrócę. Zwiedzałem ten labirynt tuż przed rozpoczęciem Dnia Pamięci o Zagładzie.

Nie będę opisywał wystawy, gdyż zwyczajnie nie da się tego zrobić. Są zdjęcia, kolejne edycje albumów, ale absolutnie nic nie zastąpi wędrówki lodowatymi podziemiami franciszkańskiego kościoła.

Świat Zagłady. Sterty trupów i na wpół żyjących. Ziemia, na której schludny wygląd, korpulentna sylwetka to oznaki zła i zepsucia. Gdzie eleganckie są tylko mundury z trupią główką. Świat, który narysował więzień numer 432.

Jestem Żydem.

Straciłem w Zagładzie praktycznie całą rodzinę ze strony Matki. Kiedy za kilka dni, jak co roku, znajdę się pod Pomnikiem Bohaterów Getta, będę o nich myślał i pamiętał – i nie jest to żadna figura retoryczna. Będę zastanawiał się kim bym był, gdzie mieszkał, jaką miał rodzinę gdyby nie wydarzyło się to, o czym my, Żydzi, nigdy nie zapomnimy.

Nawet, gdyby takiego dnia w ogóle nie było.

Piotr Kadlčík

Previous Article

Razem dla pamięci

Next Article

24. Marsz Żywych

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Opinie

    "Ziarno prawdy"

    9 lutego 2015
    By aktivo
  • Opinie

    O recenzji Henryka Grynberga

    25 stycznia 2015
    By aktivo
  • Opinie

    Rabin Pash. Paraszat Behar

    15 maja 2015
    By aktivo
  • OpinieWiadomości

    Jest również inna Polska / There is also another Poland

    3 kwietnia 2018
    By Tomek Jedrczak
  • Opinie

    Bezkompromisowy propaństwowiec

    25 kwietnia 2015
    By aktivo
  • OpinieSpołecznośćWiadomości

    Oświadczenie organizacji żydowskich do opinii publicznej/ Open statement of Polish Jewish organizations to the public opinion

    19 lutego 2018
    By Tomek Jedrczak

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • SpołecznośćWiadomości

    Informacja Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce

  • Opinie

    Piotr Paziński o "Idzie"

  • Wydarzenia

    Wykład rabina Wojciechowicza

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.