JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›Dewastacja na cmentarzu w Rajgrodzie

Dewastacja na cmentarzu w Rajgrodzie

By aktivo
7 maja 2015
2769
0
Share:

Na cmentarzu żydowskim w Rajgrodzie w ubiegłym roku odsłonięto pomnik upamiętniający lokalną społeczność żydowską. Kilka dni temu okazało się, że zniszczyli go nieznani sprawcy.

Cmentarz żydowski w Rajgrodzie został założony w XVIII w. Rajgród jest niewielką miejscowością położoną pomiędzy Grajewem a Augustowem w północno-wschodniej Polsce. Z racji położenia Rajgród był nieraz świadkiem wielu konfliktów granicznych pomiędzy Polską, Niemcami, Rosją i Litwą. W mieście od XVI w. istniała gmina żydowska, która w r. 1857 liczyła 1600 członków – niemal 90 % populacji.

W lipcu 1941 r. Niemcy utworzyli w Rajgrodzie getto, w którym uwięzili wszystkich miejscowych Żydów. Ponad 100 z nich zostało wówczas zamordowanych. Likwidacja getta miała miejsce w 1942 roku a pozostali przy życiu Żydzi zostali przewiezieni do Grajewa, stamtąd do obozu tranzytowego w Boguszach. Swój kres spotkali w obozie zagłady w Treblince, zamordowani przez niemieckich oprawców. Cmentarz został zniszczony podczas II wojny światowej. Po wojnie na jego terenie zasadzono las.

W 2014 r. odbyła się na nim ceremonia upamiętnienia cmentarza żydowskiego, zorganizowana przez potomków Żydów rajgrodzkich i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Fundacja została założona w 2002 r. przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP i World Jewish Restitution Organization dla ratowania zabytków żydowskich i upamiętnienia społeczności polskich Żydów.

Przy cmentarzu, ogromnym wysiłkiem wszystkich zaangażowanych partnerów wzniesiono pomnik upamiętniający rajgrodzkich Żydów. Piękny monument został zaprojektowany i wykonany w Izraelu przez znanego rzeźbiarza, a następnie przesłany droga morską do Polski.

Odsłonięto go we wrześniu 2014 r. z towarzyszeniem wzruszającej ceremonii, w której udział brał ostatni ocaleni z Holocaustu spośród rajgrodzkich Żydów i ich potomkowie. Na stałe nikt z nich nie mieszka w Polsce.

Na Youtube można obejrzeć film z ceremonii: https://www.youtube.com/watch?v=EE8CudKzwLQ

Zdjęcia można zobaczyć na stronie Fundacji: http://fodz.pl/?d=8&id=336&l=pl

Niestety, niedawno dowiedzieliśmy się, że pomnik został zaatakowany przez nieznanych sprawców, którzy poważnie go uszkodzili.

Cmentarz żydowski w Rajgrodzie zlokalizowany jest w lesie, na terenie podlegającym Lasów Państwowych, a nie Urzędu Miasta.

Jest nam bardzo przykro, że zniszczono pomnik będący jedyną pamiątką po rajgrodzkich Żydach.

Nadleśnictwo w Rajgrodzie, o ile uzyska zgodę swych zwierzchników z Białegostoku, zaoferowało, że w okolicy pomnika zostaną zainstalowane kamery, a lokalna firma kamieniarska wyraziła gotowość do naprawienia szkód, niemniej jednak pozostaje kwestia sfinansowania tych działań.

Fundacja zgłosiła informację o zniszczeniach do odpowiednich władz. Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie, jednak nie otrzymaliśmy żadnej oficjalnej odpowiedzi.

Tego typu zniszczenia są odbierane jako podły atak na ofiary Holocaustu i ich rodziny, które z wielkim pietyzmem i wysiłkiem zaangażowały się w piękny projekt upamiętnienia, w efekcie którego w Rajgrodzie znalazło się prawdziwe dzieło sztuki. FODZ wzywa polskie władze do energicznego i natychmiastowego podjęcia działań zmierzających do naprawy zniszczeń, zatrzymania sprawców i otoczenia opieką inne tego typu obiekty na terenie całej Polski.

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
fot. FODZ
Previous Article

Dni Izraela w Krakowie

Next Article

Jacek Leociak o recenzji "Dybuka" Kleczewskiej

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • AntysemityzmWiadomości

    Wypowiedź posła R. Grupińskiego nt. antysemityzmu podczas obrad Sejmu 27.10

    30 października 2017
    By Tomek Jedrczak
  • Wiadomości

    Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego

    4 maja 2015
    By aktivo
  • Izrael i światOpinieWiadomości

    Głos przewodniczącego gminy w Wiedniu po wyborach w Austrii

    24 października 2017
    By Tomek Jedrczak
  • KulturaSpołecznośćWiadomości

    Nowy numer „Chiduszu” w sklepach i w domach prenumeratorów!

    18 września 2018
    By Redakcja
  • Izrael i światKulturaWiadomości

    Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    28 grudnia 2018
    By Redakcja
  • Wiadomości

    Nie ma już takiego świata

    10 lipca 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Opinie

    Paraszat Waera

  • Wiadomości

    Konkurs fotograficzny

  • Wydarzenia

    Dzień Pamięci

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.