Poszukiwanie żydowskich grobów
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na spotkanie “Poszukiwanie żydowskich grobów wojennych 70 lat po Holocauście”.
W dyskusji wezmą udział Agnieszka Nieradko z Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy oraz Agnieszka Zajączkowska-Drożdż (doktorantka Instytut Europeistyki UJ). Spotkanie poprowadzi dr Bartosz Kwieciński (Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego).
Kiedy? 13 maja 2015, godz. 18.00
Gdzie? Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Wstęp wolny
Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy, w partnerstwie z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie prowadzi poszukiwania zapomnianych żydowskich grobów wojennych. Badania te opierają się na kilku filarach. Pierwszy z nich to ostatni żyjący świadkowie zagłady polskich Żydów, którzy znają lokalizację grobów. Drugi to dokumenty historyczne z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej, w których szukamy wiedzy na temat przebiegu Ostatecznego Rozwiązania w danej miejscowości oraz trzeci, czyli badania georadarowe jako bezinwazyjna metoda badań aerologicznych.
Dzięki tak różnorodnym narzędziom badaczom udaje się dotrzeć do zapomnianych miejsc kaźni i pochówku polskich Żydów, wyznaczyć granice mogił oraz ocalić od zapomnienia imiona i nazwiska ofiar. Ich personalia zasilają bazę danych programu “Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką” ( straty.pl) realizowanego przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie.
Obok pracy w terenie priorytetem badaczy jest współpraca z lokalną społecznością. W badanych miejscowościach odbywają się spotkania z mieszkańcami, w trakcie których prezentowane są rezultaty poszukiwań, a badacze biorący udział w projekcie opowiadają również o metodologii poszukiwań oraz motywacjach, które za nimi stoją.
wiem ze jest pozno…. jest pewna okolica to jest woj.dolnoslaskie mala wies o nazwie wroniniec byl tam stary kosciol w ktorych ruinach bawilem sie jeszcze to bylo dawno zbudowano tam dom starcow,… wczesniej byl chiowiec..nie interesowaly mnie te sprawy teraz wiem….niema mnie w polsce juz dlugi czas wiec mysle ze i ruiny kosciola zostaly zniszczone…..najlepiej nikt nic nie wie…nawet gmina czy powiat…moze to wytlumacza….byc moze ja w bledzie jestem?? po za tym pareset metrow za wioska miescil sie rowniez zydowski cmentarz wiem o tym poniewarz czesto tam biegalem jako mlody chlopiec….chce tylko aby to bylo wszystko uszanowane….i mysle iz zwrocilem sie do odpowiednich OsobNIECH BOG BEDZIE Z WAMI…adres Wroniniec gmina Gora56-200. Woj.Dolnoslaskie…..moje dane nie musza byc znane,,,od lat mieszkam po zas granica lecz pamietam wszystko jak do dzis….prosze..jesli nie bylo o tym wiadome….trzeba to wyjasnic