JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wydarzenia
Home›Wydarzenia›Chroniąc Pamięć 2015

Chroniąc Pamięć 2015

By aktivo
18 czerwca 2015
2083
0
Share:

Odznaczenie „Chroniąc Pamięć” nadawane jest corocznie w formie dyplomu Polakom zaangażowanym w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski. Program „Chroniąc Pamięć” zainicjował w 1998 roku amerykański prawnik Michael H. Traison.

28 czerwca 2015 w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbędzie się kolejna, 18. ceremonia, podczas której uhonorowanych zostanie 8 osób oraz instytucji z całej Polski.

Laureaci nagrody:

Zygmunt A. Rolat

Nagroda specjalna dla Zygmunta A. Rolata za całokształt jego pracy i wkład w propagowanie wiedzy o historii Polskich Żydów.

Pan Zygmunt A. Rolat to jeden z głównych ambasadorów przywrócenia polskim Żydom należnego im miejsca w polskiej i światowej historii i aktywny działacz. Jest współprzewodniczącym Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich, jednym z najważniejszych darczyńców tego muzeum. Hojnie wspiera także między innymi Yad Vashem, Museum of Jewish Heritage oraz Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.

Zygmunt A. Rolat jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. Mecenasa Sztuki, Mecenasa Kultury. W 2013 roku został także odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Twórcy filmu „Pokłosie”

Władysław Pasikowski – reżyser

Maciej Stuhr – odtwórca roli Józefa Kaliny

Ireneusz Czop – odtwórca roli Franciszka Kaliny

Dariusz Jabłoński – producent filmu

Nominacja dla twórców filmu “Pokłosie” w reżyserii Władysława Pasikowskiego (2012).  Film podejmuje wątek relacji polsko-żydowskich, nawiązując do bolesnych wydarzeń historycznych – pogromu Żydów w Jedwabnem.

Film, który – jak przyznaje sam reżyser – w swoim założeniu miał być „rachunkiem sumienia” współczesnych Polaków, jest osadzony w dzisiejszych realiach, dzięki czemu stawia nie tylko na uniwersalizm opowiedzianej historii, ale także ukazuje, że poruszany temat jest jak najbardziej bliski i namacalny.

I choć film wzbudził wiele emocji i kontrowersji, „Pokłosie” zostało docenione zarówno przez odbiorców jak i krytyków, zdobywając  wiele nagród, w tym statuetki Orła Jana Karskiego,  Złotego Lwa, Złotego Grona oraz nagrodę Prezesa Yad Vashem, Avnera Shaleva.

Strongmeni zaangażowani w Matzeva Projekt:

Jarosław Nowacki

Tomasz Kowal

Grzegorz Wiśniewski

Nominacja za udział w “Matzeva Projekt”, którego celem jest przywracanie pamięci o społeczności żydowskiej w Polsce, poprzez poszukiwanie rozproszonych macew z ponad 1200 cmentarzy. Podstawą „Matzeva Projekt” jest idea połączenia refleksji humanistycznej (historycznej, społecznej, etycznej) i możliwości związanych z nowoczesną nauką, wykorzystaniem najnowszych technologii i mediów.

„Matzeva Projekt” w niezwykły sposób łączy przeszłość z przyszłością, bowiem dzięki wysiłkom jego członków imiona, historia i tożsamość zmarłych zostają utrwalone i zachowane w pamięci następnych pokoleń.

Anna Jeziorna

Nominacja dla Anny Jeziornej za realizację projektu „Poetycki Warsztat Mordechaja Gebirtiga”, który ma na celu rewitalizację miejsca na ulicy Berka Joselewicza 5 w Krakowie, w którym żył poeta, a także za wieloletnią pracę na rzecz Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Jak przyznaje Anna Jeziorna, jej głównym celem było stworzenie miejsca, w którym twórczość Gebirtiga będzie widzialna i słyszalna, miejsca, w którym możliwe będzie przywrócenie pamięci o ludziach, którzy kiedyś żyli wśród nas.

Dzięki projektowi „Poetycki Warsztat Mordechaja Gebirtiga” śpuścizna artystyczna barda z krakowskiego Kazimierza staje się dostępna dla szerokiego grona odbiorców.

Marianna i Stanisław Zybała

Nominacja dla śp. Stanisława Zybały i Marianny Zybały za wielki wkład w gromadzenie i propagowanie wiedzy o historii i kulturze Żydów z gminy Radecznica.

Od 1955 roku Stanisław Zybała zbierał materiały poświęcone dziejom ludności żydowskiej w swojej gminie. Dzięki pracy i poświęceniu Stanisława Zybały i jego małżonki, jesteśmy w stanie poznać losy miejscowych Żydów, ludzi, którzy współtworzyli historię Radecznicy, a także miejsca związane z Zagładą tamtejszej społeczności żydowskiej.

Stanisław Zybała był niekwestionowanym kronikarzem dziejów gminy, w której mieszkał. Założona i prowadzona przez niego „Kronika Gminy Radecznica” nie ma sobie równych pod względem objętości, ale przede wszystkim pod względem treści, dokumentów, zdjęć, szkiców topograficznych, które wykonywał sam autor z wielkim zresztą znawstwem i zrozumieniem.

Prof. dr hab. Sławomir Jacek Żurek

Nominacja dla profesora Sławomira Jacka Żurka za wielki wkład w propagowanie wiedzy o literaturze polsko-żydowskiej wśród młodzieży akademickiej.

Prof. Sławomir Żurek jest literaturoznawcą, kierownikiem Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz jedynej w Polsce Pracowni Literatury Polsko-Żydowskiej. Główne zainteresowania prof. Sławomira Żurka oscylują wokół zagadnień związanych nie tylko z literaturą polsko-żydowską, lecz także z teologią judaistyczną, teorią kultury oraz dialogiem chrześcijańsko-żydowskim.

Prof. dr hab. Jerzy Mizgalski

Nominacja dla profesora Jerzego Mizgalskiego za wielki wkład w propagowanie wiedzy o historii i kulturze częstochowskich Żydów.

Prof. Jerzy Mizgalski jest politologiem związanym z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie; ponadto jest przewodniczącym Rady Muzeum Częstochowskiego. Prof. Mizgalski specjalizuje się w tematach dotyczących społeczności żydowskiej Częstochowy. Swoim zainteresowaniom dał wyraz m.in. jako redaktor albumu „Żydzi częstochowianie. Współistnienie – Holocaust – Pamięć”,

Władze Miasta Radomska

Anna Milczanowska – Prezydent Radomska

Wioletta Pal – Zastępca Prezydent Radomska

Nominacja dla Prezydent oraz Zastępcy Prezydent Miasta Radomska, Anny Milczanowskiej i Wioletty Pal, za realizację Otwartego Muzeum Żydowskiego w Radomsku.

Projekt jest inicjatywą Rachel Kasselman, której ojciec pochodził właśnie z Radomska. Idea „Otwartego Muzeum” polegała na zamontowaniu na ulicach Radomska 50 kamiennych tablic, które przypominają o znajdujących się w tych miejscach obiektach sprzed II wojny światowej, związanych z historią i kulturą radomszczańskich Żydów: synagogach, domach modlitwy, szkołach, zakładach i budynkach mieszkalnych.

Previous Article

Kino na dachu: Izrael

Next Article

Dyskusja: Różne oblicza Zagłady

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wydarzenia

    O sporcie żydowskim w MHŻP

    9 lipca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    "Historie z Polesia"

    20 kwietnia 2015
    By aktivo
  • SpołecznośćWiadomościWydarzenia

    Nowy Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu

    6 listopada 2018
    By Redakcja
  • Wydarzenia

    "Sekretny ogród"

    26 marca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Inauguracja Sceny Nowa Synagoga

    4 marca 2015
    By aktivo
  • KulturaWydarzenia

    Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

    10 listopada 2018
    By Redakcja

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • KulturaWiadomości

    Teatr Żydowski w Warszawie rozpoczyna nowy sezon

  • Opinie

    Rocznica wyzwolenia Auschwitz

  • Wydarzenia

    Cień koszernego

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.