JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Kultura
Home›Kultura›"Coś z niczego"

"Coś z niczego"

By aktivo
9 stycznia 2015
1533
0
Share:

Książka “Coś z niczego” Phoebe Gilman będzie miała swoją premierę 12 stycznia 2015

– Kiedy Józio był malutki, dziadek uszył mu śliczny kocyk –  tak zaczyna się książka „Coś z niczego”, dla której inspiracją była tradycyjna piosenka w języku jidisz.

Czas płynie, kocyk się starzeje, ale chłopiec nie pozwoli go wyrzucić, bo wie, że dziadek zawsze coś z niego zrobi – z kocyka uszyje płaszczyk, potem kamizelkę, krawat, chusteczkę i wreszcie guzik.

Opowieść o małym Józefie i jego rodzinie rozgrywa się w żydowskim miasteczku (sztetl), jakich było wiele na wschodnich terenach dawnej Polski. Urokliwe, pełne szczegółów ilustracje oddają klimat tamtego świata, który już nie istnieje. Jednocześnie przedstawiona historia to uniwersalna, wzruszająca, okraszona humorem opowieść o rodzinnych wartościach. Ukazane w uzupełnieniu do głównej akcji, dzieje mysiej rodziny mieszkającej pod podłogą, rozbudzą wyobraźnię każdego dziecka.

„Coś z niczego” to klasyk kanadyjskiej literatury dla dzieci, uhonorowany wieloma nagrodami.

Phoebe Gilman (1940-2002) jedna z najbardziej znanych kanadyjskich autorek książek dla dzieci, urodziła się w Nowym Jorku. Studiowała malarstwo najpierw w USA, potem w Europie i Izraelu. Ostatecznie na stałe zamieszkała w Toronto w Kanadzie. Tam pisała i ilustrowała książki dla dzieci oraz wykładała sztukę w Ontario College of Art.

Phoebe Gilman mówiła o powstaniu książki:

Stara  piosenka ludowa w języku jidysz zainspirowała mnie do stworzenia książki COŚ Z NICZEGO. Piosenka opowiada o krawcu, który przerobił swój stary płaszcz na marynarkę, kamizelkę, krawat i wreszcie na guzik. Kiedy guzik się zgubił krawiec opowiedział całą historię w piosence. „To jest dokładnie to co sama robię! Przecież opowiedzieć można o wszystkim!” –  pomyślałam i postanowiłam przerobić piosenkę na książkę obrazkową dla dzieci. W piosence jednak nie było żadnego dziecka. „Naprawię to” – powiedziałam. “Z krawca uczynię dziadka, który wszystkie te rzeczy będzie szył dla swojego wnuczka Józefa. Ale czy pierwszą rzeczą, którą mu uszyje miałby być płaszcz? Nie. To będzie kocyk”

Opowiedziana historia mogłaby dziać się kiedykolwiek i gdziekolwiek. Dopiero kiedy zaczęłam malować ilustracje, postanowiłam umieścić akcję w dawnych czasach, w żydowskim miasteczku, z którego pochodziła piosenka. Wtedy właśnie książka nabrała dla mnie całkowicie innego znaczenia. Dzięki niej mogłam przypomnieć świat moich przodków. Ludzie widziani na ulicach i targu mają twarze prawdziwych mieszkańców sztetla. Mój dziadek był biednym, żydowskim krawcem i pochodził z terenów dawnej Polski.

Podczas malowania cały czas myślałam o zaginionym guziku. Dziecko we mnie nie interesowało się jaka historia z tego powstała. To dziecko chciało wiedzieć gdzie jest guzik! Z tego zrodził się pomysł dodania obrazkowej historii mysiej rodziny mieszkającej pod podłogą. To właśnie do niej trafił zgubiony guzik.

Siostrzyczka Józia wygląda w książce tak jak moja córka Ingrid, kiedy była małym dzieckiem. Również dla niej dziadek uszył śliczny kocyk. Kiedy Józio traci guzik siostra chce oddać mu swoją lalkę, ale nie kocyk.

Na podstawie tej samej żydowskiej piosenki, 7 lat po pierwszym wydaniu z  1992 r. książki „Coś z niczego”, amerykański pisarz Simms Tabak wrócił do tego samego motywu i wykorzystał go w książce „Płaszcz Józefa”.

Dla dzieci 5-10 lat

COŚ Z NICZEGO (Something from Nothing)

Autor: Phoebe Gilman

Przekład: Anna Kozanecka

ISBN: 978-83-930327-3-0

Liczba stron: 32

Oprawa: miękka

Format: 210×270,5

Wydawnictwo: MODO

Rok wydania: 2015

Cena brutto: 25,20 zł.

Previous Article

Konferencja w Warszawie

Next Article

Paraszat Szemot

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • HistoriaKulturaSpołecznośćWiadomości

    Rozpoczął się Zjazd Lublinerów – lubelskich Żydów i ich potomków

    4 lipca 2017
    By Redakcja
  • HistoriaKultura

    Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej

    1 kwietnia 2018
    By Redakcja
  • KulturaWydarzenia

    13 września – Festiwal Singera w Łodzi!

    1 września 2018
    By Redakcja
  • KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

    Święta Pesach 5782-2022

    15 kwietnia 2022
    By Redakcja
  • KulturaWydarzenia

    Wrocław: Rusza projekt „Dzieciaki” – zajęcia z edukacji międzywyznaniowej

    25 października 2018
    By Redakcja
  • Kultura

    "Muzikaim"

    15 marca 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wydarzenia

    Studio Foto JCC Warszawa

  • AntysemityzmHistoriaWiadomości

    Obchody upamiętniające Ofiary Getta Ławkowego na Uniwersytecie Warszawskim

  • Wydarzenia

    "Diva" w Teatrze Żydowskim

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.