Wykład prof. Jacka Leociaka
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki (Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25) zaprasza 27 stycznia (wtorek), godz. 17:30 (zmiana z 29 stycznia) na wykład prof. Jacka Leociaka: Auschwitz – spojrzenie po siedemdziesięciu latach.
Siedemdziesiąt lat temu, 27 stycznia 1945 r., żołnierze radzieccy wkroczyli na teren niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Ujrzeli tam około siedmiu tysięcy skrajnie wyczerpanych, schorowanych więźniów, w tym kilkaset dzieci. Mimo udzielonej pomocy lekarskiej wielu spośród wyzwolonych więźniów wkrótce potem zmarło z wycieńczenia. Ci, którzy przeżyli, pozostawili świadectwa o przerażającej fabryce śmierci Auschwitz-Birkenau.
Co znaczy słowo „wyzwolenie”? Można było wyzwolić Auschwitz, ale czy można wyzwolić się z Auschwitz? Co znaczy Auschwitz dziś – dla Żydów, dla katolików, dla zwiedzających, dla gości oficjalnych, dla artystów… Te oraz inne refleksje nad znaczeniem Auschwitz dla pamięci historycznej podejmie w swoim wykładzie profesor Jacek Leociak – historyk literatury, wybitny znawca dziejów Zagłady oraz historii żydowskiej Warszawy. Wykład odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który został uchwalony w celu uczczenia pamięci ofiar narodu żydowskiego, zamęczonych i zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców. Datę obchodów ustalono na 27 stycznia, czyli dzień w którym wojska radzieckie wkroczyły do obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r.
Wszyscy nauczyciele uczestniczący w spotkaniu otrzymają publikację Wybór źródeł do nauczania o zagładzie Żydów, która stanowi pomoc dla podejmujących tę problematykę na lekcjach przedmiotów humanistycznych, bowiem poświęcone różnym aspektom zagłady Żydów. Wybór źródeł skierowany jest również do szerokiego kręgu odbiorców interesujących się historią najnowszą. Może służyć do pogłębienia wiedzy na temat wydarzeń związanych z Zagładą i pomóc zrozumieć to, co wydarzyło się w sercu Europy w połowie XX wieku. […]