Skutki konfliktu palestyńsko-izraelskiego
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ul. Emilii Plater 51 zaprasza we wtorek, 11 sierpnia, o godz. 18 na spotkanie “Jak daleko stąd, jak blisko. Społeczne skutki konfliktu palestyńsko-izraelskiego”.
Dyskusja Patrycji Sasnal z Konstantym Gebertem jest kolejnym wydarzeniem w cyklu organizowanym przez Muzeum we współpracy z Instytutem Studiów Zaawansowanych.
Konflikt izraelsko-palestyński jest najdłuższym ciągle trwającym konfliktem na świecie – zaczął się prawie 70 lat temu i pochłonął ponad 100 tys. ofiar. Po ćwierćwieczu rozmów pokojowych strony są dalej od pokoju niż na początku negocjacji. Od powstania państwa Izrael i wzbudzenia tożsamości palestyńskiej konflikt rozszerzył się, zakorzenił w głowach Izraelczyków i Palestyńczyków, a potem wynaturzył i takim nasiąknęły najmłodsze pokolenia obu narodów.
Odchodzą ci, którzy pamiętają czasy pokoju i pierwsze formujące konflikty zbrojne 1948, 1956, a nawet główną wojnę 1967 roku. Pozostają młodsi Izraelczycy i Palestyńczycy wychowani w strachu i upokorzeniu. O tym, jak wpłynęło te 70 lat konfliktu na oba narody i kolejne ich pokolenia oraz w jakim kierunku idą te zmiany porozmawia Patrycja Sasnal z Konstantym Gebertem.
Biogramy występujących:
Konstanty Gebert – dziennikarz i felietonista Gazety Wyborczej, założyciel polsko-żydowskiego miesięcznika Midrasz, ekspert warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych i członek rady Taube Centre for the Renewal of Jewish Life in Poland i Einstein Forum. Od 1976 był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, następnie Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, współzałożycielem tzw. Żydowskiego Uniwersytetu Latającego i członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Nauki, Techniki i Oświaty (NSZZ PNTiO). Był akredytowany jako dziennikarz prasy niezależnej w czasie obrad Okrągłego Stołu, a w latach 1992–1993 towarzyszył Tadeuszowi Mazowieckiemu jako Specjalnemu Wysłannikowi ONZ w byłej Jugosławii w misjach do tego kraju. Używa pseudonimu Dawid Warszawski.
Patrycja Sasnal – politolożka i arabistka, kierowniczka projektu “Bliski Wschód i Afryka Północna” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, stypendystka Fulbrighta w SAIS, Johns Hopkins University w Waszyngtonie, badaczka przy Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie, wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się polityką Europy i USA na Bliskim Wschodzie oraz przemianami społeczno-politycznymi w świecie arabskim. Publikowała m.in. w “Al-Ahram”, “Le Monde”, “EUobserver”, “Polityce” i “Gazecie Wyborczej”.