JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wydarzenia
Home›Wydarzenia›Skutki konfliktu palestyńsko-izraelskiego

Skutki konfliktu palestyńsko-izraelskiego

By aktivo
8 sierpnia 2015
11380
0
Share:

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ul. Emilii Plater 51 zaprasza we wtorek, 11 sierpnia, o godz. 18 na spotkanie „Jak daleko stąd, jak blisko. Społeczne skutki konfliktu palestyńsko-izraelskiego”.

Dyskusja Patrycji Sasnal z Konstantym Gebertem jest kolejnym wydarzeniem w cyklu organizowanym przez Muzeum we współpracy z Instytutem Studiów Zaawansowanych.

Konflikt izraelsko-palestyński jest najdłuższym ciągle trwającym konfliktem na świecie – zaczął się prawie 70 lat temu i pochłonął ponad 100 tys. ofiar. Po ćwierćwieczu rozmów pokojowych strony są dalej od pokoju niż na początku negocjacji. Od powstania państwa Izrael i wzbudzenia tożsamości palestyńskiej konflikt rozszerzył się, zakorzenił w głowach Izraelczyków i Palestyńczyków, a potem wynaturzył i takim nasiąknęły najmłodsze pokolenia obu narodów.

Odchodzą ci, którzy pamiętają czasy pokoju i pierwsze formujące konflikty zbrojne 1948, 1956, a nawet główną wojnę 1967 roku. Pozostają młodsi Izraelczycy i Palestyńczycy wychowani w strachu i upokorzeniu. O tym, jak wpłynęło te 70 lat konfliktu na oba narody i kolejne ich pokolenia oraz w jakim kierunku idą te zmiany porozmawia Patrycja Sasnal z Konstantym Gebertem. 

Biogramy występujących:

Konstanty Gebert – dziennikarz i felietonista Gazety Wyborczej, założyciel polsko-żydowskiego miesięcznika Midrasz, ekspert warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych i członek rady Taube Centre for the Renewal of Jewish Life in Poland i Einstein Forum. Od 1976 był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, następnie Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, współzałożycielem tzw. Żydowskiego Uniwersytetu Latającego i członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Nauki, Techniki i Oświaty (NSZZ PNTiO). Był akredytowany jako dziennikarz prasy niezależnej w czasie obrad Okrągłego Stołu, a w latach 1992–1993 towarzyszył Tadeuszowi Mazowieckiemu jako Specjalnemu Wysłannikowi ONZ w byłej Jugosławii w misjach do tego kraju. Używa pseudonimu Dawid Warszawski. 

Patrycja Sasnal – politolożka i arabistka, kierowniczka projektu „Bliski Wschód i Afryka Północna” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, stypendystka Fulbrighta w SAIS, Johns Hopkins University w Waszyngtonie, badaczka przy Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie, wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się polityką Europy i USA na Bliskim Wschodzie oraz przemianami społeczno-politycznymi w świecie arabskim. Publikowała m.in. w “Al-Ahram”, “Le Monde”, “EUobserver”, “Polityce” i “Gazecie Wyborczej”.

Previous Article

Wizyta dla edukatorów

Next Article

Dni Pamięci w Rymanowie

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wydarzenia

    Flamenco w gdańskiej synagodze

    6 lipca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Spotkanie researcherów

    18 czerwca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    ALMANACH ŻYDOWSKI 2021-2022

    2 września 2021
    By jewish.org.pl
  • Wydarzenia

    Migracje Żydów polskich

    10 marca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Spotkanie z Marcinem Zarembą

    8 czerwca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    "Bezsenność" w Małym Kinie

    2 marca 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Izrael i światWiadomości

    Izrael zapowiada wzmocnienie działań wojskowych w Syrii

  • Wiadomości

    Potwierdzenie od Fundacji Rodziny Ruderman usnięcia filmu/ Confirmation of the removal of the film from Ruderman Family Foundation

  • Wydarzenia

    Judaizm na wesoło w Gdańsku

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.