"inna" – spotkanie z Renatą Jabłońską
„Jestem Polką z racji języka, zaplecza kulturowego, ale jestem [też] Izraelką” – opisuje swoją tożsamość poetka Renata Jabłońska, autorka niedawno wydanego tomiku wierszy „inna”. W Muzeum POLIN opowie o tym, jak wygląda życie rozpięte między dwoma krajami, językami i dwiema kulturami. Spotkanie z poetką odbędzie się w środę 6 maja o godz. 17.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich.
Renata Jabłońska to poetka i pisarka urodzona w 1935 roku w Łodzi. Wojnę spędziła z rodzicami na Syberii. Po powrocie do rodzinnego miasta ukończyła liceum i studiowała polonistykę. Pod koniec lat ‘50 wyjechała na stałe do Izraela, gdzie zamieszkała w Tel Awiwie. Zadebiutowała w 1993 roku zbiorem opowiadań Kikar ha’melech Albert (pol. Plac króla Alberta). Pierwszy tomik wierszy Ir zara (pol. Obce miasto) wydała 6 lat później.
Jak tłumaczy poetka: Nie odważyłam się od razu pisać wierszy po polsku. Wydawało mi się, że hebrajski bardziej się do tego nadaje. A potem nagle poczułam, że nie, wcale nie chcę pisać po hebrajsku, tylko po polsku. W jej urzekającej autentycznością, intymnej twórczości, polskość i izraelskość przeplatają się: polskie konwalie kwitną wraz z egzotycznymi bugenwillami, a ulice dawnej Łodzi są tak samo ważne, jak wieżowce współczesnego Tel Awiwu. Poprzez swoją twórczość Jabłońska próbuje scalić rozbitą tożsamość, ale też podsumować własne, „wspaniałe i gorzkie”, życie.
Spotkanie z autorką prowadzić będzie prof. Beata Tarnowska, literaturoznawczyni z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Wstęp wolny.