Koncert Kapeli Brodów i premiera płyty „Muzikaim”
15 lutego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na całodzienne wydarzenie z muzyką odnalezioną. Tego dnia w Muzeum przy Anielewicza 6 odbędą się warsztaty rodzinne, pokaz filmu, dyskusja, warsztaty taneczne, a przede wszystkim koncert Kapeli Brodów z okazji premiery płyty „Muzikaim”, wydanej przez wydawnictwo Muzyka Odnaleziona. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Klubokawiarni Muzeum POLIN, a łączyć je będzie Witek Broda – skrzypek i badacz muzyki tradycyjnej. Portal Jewish.org.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Niedzielny wieczór w Muzeum POLIN rozpocznie debata zatytułowana „Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów”, do której przyczynkiem stanie się film Andrzej Bieńkowskiego. Autor filmu opowie o swoich badaniach terenowych z lat 1980. i o uczniach żydowskich muzykantów na Mazowszu, o poszukiwaniach śladów muzyki żydowskiej w południowej Polsce mówić będzie Witek Broda, a prof. Bożena Muszkalska przedstawi uczestnikom motywy żydowskie w dziełach Oskara Kolberga. Debata rozpocznie się o godz. 17:00, wstęp wolny.
Aby dobrze przygotować się na muzyczne emocje, koncert Kapeli Brodów poprzedzony zostanie warsztatami tańców żydowskich i rzeszowskich, które poprowadzi Piotr Zgorzelski. Nabyte umiejętności będzie można od razu wykorzystać podczas pełnego energii koncertu Kapeli Brodów. Dźwięki tradycyjnych instrumentów, m.in. skrzypiec, cymbałów, kontrabasu i klarnetu, porwą zgromadzonych do tańca. Warsztaty taneczne rozpoczną się o godzinie 19:30, koncert o 20:00. Bilety w cenie 20 i 10 zł do nabycia w kasach Muzeum POLIN oraz w sprzedaży internetowej (http://bilety.polin.pl/termin.html?id=347).
Koncert związany jest z premierą najnowszej płyty Kapeli Brodów „Muzikaim”. Muzyczna archeologia zawarta w utworach, które premierowo poznać będzie można podczas koncertu w Muzeum POLIN, to efekt 25-letnej włóczęgi Witka Brody po wsiach, przysłuchiwania się muzykantom i odkrycia, że na weselach i zabawach grają oni żydowską muzykę, którą przechowali w pamięci.
Tak o genezie powstania płyty opowiada mówi lider Kapeli Witek Broda: – Utwory na płycie wzięły się z mojej włóczęgi po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów ISPAN, autorów znanych i nieznanych. Usłyszałem u wiejskich muzykantów dźwięki żydowskie – żywe, obce, intrygujące. Czasem była to fraza, czasem cały utwór. Podsłuchany pod oknem, nauczony w terminie u żydowskiego skrzypka, potem grany do tańca na zabawach i weselach. Kolberg notował melodie żydowskie sporadycznie. Na tysiące zapisanych znajdziemy ich kilkanaście. Zbierałem te motywy, sklejałem okruchy. Taka mogła być muzyka żydowska na wsiach w przedwojennej Polsce.
Muzyczna archeologia w Muzeum POLIN:
17:00 – debata „Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów” – wstęp wolny
20:00 – Koncert Kapeli Brodów, premiera płyty MUZIKAIM. Koncert zostanie poprzedzony warsztatami tańców żydowskich i rzeszowskich – bilety 20 i 10 zł
Wszystkie wydarzenia odbędą się w Klubokawiarni Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6.
Skład kapeli Brodów:
Witek Broda – skrzypce
Iwona Sojka – skrzypce
Marta Maślanka – cymbały
Jacek Mielcarek – klarnet, saksofon, taragot
Jakub Mielcarek – kontrabas
Anatol Broda – basy