Kobiety – mniejszości – dziedzictwo – przemiany
Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza w środę, 20.05.2015, o godz. 17.00 na spotkanie z cyklu „Kobiety – mniejszości – dziedzictwo – przemiany”.
Spotkanie z przedstawicielkami organizacji romskich poświęcone miejscu kobiet we współczesnych społecznościach romskich w Polsce, nowym inicjatywom, ciekawym projektom, kulturze i sztuce.
W języku polskim.
Wstęp wolny.
Wydarzenie jest częścią programu Muzeum Znaczy Więcej realizowanego dzięki wsparciu Dutch Jewish Humanitarian Fund.
Panelistki:
· Karolina Mirga – działaczka romska, członkini Romskiego Stowarzyszenia Oświatowego, jedna z założycieli i liderów ternYpe – Międzynarodowej Sieci Organizacji Młodzieżowych Romskich, główna koordynatorka Inicjatywy „Pamięć o Zagładzie Romów”, organizowanej co roku w Krakowie.
· Elżbieta Mirga-Wójtowicz – uczestniczka rocznego Roma Access Program na prestiżowym Central European University w Budapeszcie (2006). Od 2007 roku współpracuje z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie w ramach rocznego studium podyplomowego – „Sytuacja Romów w Polsce – historia, prawo, kultura, stereotypy etniczne”. Stypendystka programu rządu amerykańskiego: International Leadership Visitor Program (2010). Pracuje w administracji rządowej, gdzie zajmuje się „Programem na rzecz społeczności romskiej w Polsce” oraz mniejszościami narodowymi i etnicznymi.
· Dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska – antropolożka kultury, wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim.
· Sylwia Maron – była pełnomocniczka Prezydenta Wałbrzycha ds. Mniejszości, członkini zespołu ds. romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, obecnie wiceprezes Stowarzyszenia Wałbrzyskich Romów, członkini Fundacji „Salvator”.
· Marzena Fras – asystentka edukacji dzieci romskich od 2004 r. oraz asystentka zawodowo-socjalna. Od kilku lat czynnie udziela się w rożnych projektach na rzecz społeczności romskiej i współpracuje ze Stowarzyszeniem Romów w Krakowie – pomaga w prowadzeniu świetlicy terapeutycznej, działającej przy stowarzyszeniu.
· Małgorzata Mirga-Tas – absolwentka krakowskiej ASP, artystka współtworząca liczne projekty związane ze społecznościami romskimi, członkini Romskiego Stowarzyszenia Oświatowego „Harangos” oraz projektu „JAW DIKH”, skupiającego artystów romskich i nieromskich, ale związanych z romską kulturą.