Hajnt międzyreligijny w JCC Warszawa
19 listopada 2015 o 19:00 zapraszamy na kolejną dyskusję, tym razem w centrum staną nasze religie -Judaizm, Islam i Chrześcijaństwo.
Zastanowimy się nad tym co nas łączy, co nas różni, o tym jak mamy rozmawiać w obecnych czasach, czy dialog pomiędzy tymi religiami ma sens i co z tego wynika.
W debacie wezmą udział: dr George Yacoub, prof. Stanisław Krajewski, o. dr hab. Marek Nowak, prowadzenie: redaktor Tomasz Stawiszyński.
Kilka słów o uczestnikach najbliższego Hajntu znajdziecie poniżej.
Wstęp oczywiście wolny!
dr George Yacoub – archeolog i orientalista, wykładowca z katedry arabistyki i islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego, tłumacz literatury polskiej i arabskiej.
Stanisław Krajewski – profesor filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Filozofii UW. Jest współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i przewodniczącym Sądu Polubownego w warszawskiej Gminie Żydowskiej. W zeszłym roku opublikował książkę „Żydzi i…”. Przez ostatnie lata pracował obok Heleny Datner nad wystawą Powojnie w Muzeum Historii Żydów Polskich.
o. dr hab. Marek Nowak – dominikanin. Urodził się w 1964 roku w Warszawie. Obecnie pracuje w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim (w Zakładzie Filozofii Religii). Zajmuje się problematyką dialogu międzyreligijnego oraz badaniami nad nowożytną filozofią religii. W zakres jego zainteresowań wchodzą również problematyka gnozy i ezoteryzmu, oraz badania dotyczące myśli romantycznej. Opublikował książkę Przeciw oświeceniu. Saint-Martin w walce o sacrum. Jest członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Tomasz Stawiszyński – absolwent Instytutu Filozofii UW, eseista, publicysta. W TVP Kultura prowadził „Studio Alternatywne” i współprowadził „Czytelnię”. Był redaktorem działu kultura w „Dzienniku” oraz szefem działu krajowego i szefem działu publicystyki w „Newsweeku” (2007-2012). Jego teksty ukazywały, bądź ukazują się m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Dwutygodnika”, „Czasu Kultury”, „Krytyki Politycznej” i „Dziennika Opinii”. Autor książki „Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii” (2013). W Polskim Radiu RDC prowadzi autorską audycję „Niedziela Filozofów, czyli potyczki z życiem” oraz audycje w paśmie Poranek RDC (w piątek i sobotę).