JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wydarzenia
Home›Wydarzenia›Czerwiec w Muzeum Żydów Mazowieckich

Czerwiec w Muzeum Żydów Mazowieckich

By aktivo
28 maja 2015
1282
0
Share:

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku zaprasza a organizowane przez siebie wydarzenia w czerwcu:

2.06 (wtorek), 18:00 –     Koncert „Odrobinę szczęścia” z cyklu „Szalom na Kwiatka”.

Utwory kompozytorów pochodzenia żydowskiego zaprezentuje trio instrumentalne, tworzone przez absolwentów Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie: klarnecistka Anna Gut, akordeonista Piotr Kopietz i Gabriela Machowska-Kopietz grająca na fortepianie. Podczas koncertu sięgną po utwory: Jerzego Petersburskiego, Josepha Horovitza, Henryka Warsa, Georga Gershwina, Władysława Szpilmana, Josepha Kosmy i Shaloma Secunda. Będzie trochę jazzu i tanga, zmian muzycznego tempa, a przede wszystkim zestaw nieśmiertelnych hitów rodem z XX wieku.

6.06 (sobota), od 11:00 do 19:00 – Żywa Biblioteka.

Biblioteka jest żywa, gdyż na czas trwania wydarzenia na miejscu będzie można „wypożyczać” nie książki, lecz ludzi. Czyli porozmawiać m.in. z Żydem i muzułmanką, rodzicami dzieci poczętych metodą in vitro i osobą niewidomą,  gejem i lesbijką. Będzie w sumie trzynaście „żywych książek”, w tym dwie pary.

Pierwsza Żywa Biblioteka powstała w Danii w 2000 roku, dzięki tamtejszym społecznikom. Do tej pory idea dotarła do 70 krajów, w tym do Polski. W bezpośrednim kontakcie będzie się można przekonać, bez stereotypów i uprzedzeń, jak np. przedstawiciele mniejszości radzą sobie na co dzień.

Za płocką edycję Żywej Biblioteki odpowiadają: Inga Kujawa-Zawadzka z Młodzieżowego Domu Kultury, polonistka Monika Niedźwiecka z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich i Magdalena Smolińska, prezeska Fundacji Szansa dla Zwierzaka „ZOA”.

11.06 (czwartek), 18:00 – Wernisaż wystawy fotografii Menachema Kipnisa „Miasto i oczy”.

Wystawa, udostępniona przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, zawiera ponad 90 zdjęć autorstwa wybitnego żydowskiego fotografika Menachema Kipnisa. Autor na zamówienie nowojorskiego dziennika „The Yiddish Forward” starał się uwiecznić świat polskich Żydów z lat 20. i 30. XX wieku. W tym celu odwiedził duże miasta, jak Warszawa i Kraków, ale też mniejsze, wśród nich Ciechanów, Grójec i Równe. Kipnis był nie tylko fotografikiem, ale i śpiewakiem, znawcą muzyki jidysz, pisarzem, dziennikarzem, działaczem społecznym. Zmarł na skutek wylewu w getcie warszawskim w 1942 roku. Wystawę będzie można oglądać do 23 sierpnia br.

16.06 (wtorek), 21:00 –   Film „Za grzechy” w ramach cyklu „Przedwojenne kino żydowskie”

Rozpoczynamy cykl z przedwojennym kinem żydowskim. Od czerwca do sierpnia zaprezentujemy po jednym filmie w miesiącu – uwaga – na wewnętrznym parkingu Muzeum Żydów Mazowieckich. Cykl rozpoczniemy filmem „Za grzechy” z 1936 roku w reżyserii Aleksandra Martena. Rzecz dzieje się w małopolskim miasteczku żydowskim w czasie I wojny światowej. Młody Żyd Leon Anton, oficer armii austriackiej ginie na froncie, zostawiając ciężarną Esterę, córkę miejscowego rabina. Dziewczyna ucieka z domu bez córki i wyjeżdża do Ameryki. Po latach wraca, by tę córkę odnaleźć.

Filmy pochodzą z zasobów archiwalnych Filmoteki Narodowej. Są w języku jidysz, dlatego dialogi polskie będą czytane na żywo.

24.06 (środa), 18:00 –     Projekt multimedialny Piotra Dąbrowskiego.

Piotr Dąbrowski od dziesięciu lat tworzy muzykę elektroniczną. Uczestniczy też w projekcie zbierania wspomnień płockich Żydów. Tak zrodził się pomysł, którego punktem wyjścia jest głos nieżyjącego już Libera Tauba. Autor na potrzeby swojego pomysłu przetworzy cyfrowo głos tego płocczanina i połączy z muzyką ambientową. Według Piotra Dąbrowskiego, ambient to muzyczna przestrzeń, którą chce osadzić we wnętrzu synagogi, do której Liber Taub uczęszczał jako dziecko. Całość oparta będzie na takich instrumentach, jak syntezatory analogowe i gitara. Występowi towarzyszyć mają wizualizacje.

Previous Article

Spacer po Warszawie

Next Article

Auschwitz w nas? Rozmowa Wojciecha Albińskiego i ...

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wydarzenia

    ALMANACH ŻYDOWSKI 2022-2023

    22 września 2022
    By Redakcja
  • Wydarzenia

    XVIII-wieczni mistycy żydowscy

    7 kwietnia 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Spotkanie z Martinem Pollackiem

    29 marca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    "Czy Żydzi pochodzą od Chazarów?"

    11 czerwca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Noc Muzeów w ŻIH

    13 maja 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Spotkanie z Ambasador Izraela

    6 maja 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wydarzenia

    Spotkanie z Magdaleną Kicińską

  • Wiadomości

    Kolejny atak we Francji

  • KulturaSpołecznośćWiadomości

    Życzenia na Rosz Haszana

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  “Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.