"Auschwitz po wyzwoleniu"
„Auschwitz po wyzwoleniu” to nowa publikacja Muzeum autorstwa historyka Centrum Badań dr. Jacka Lachendro przygotowana w związku z 70. rocznicą wyzwolenia Auschwitz. Jest to przede wszystkim historia tego, co działo się na terenach byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz od momentu wyzwolenia, aż po utworzenie Państwowego Muzeum w 1947 r. Na stronie internetowej Muzeum opublikowana została także lekcja internetowa „Ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz”
W bogato ilustrowanym archiwalnymi fotografiami albumie przeczytać można m.in. o pomocy medycznej udzielanej byłym więźniom Auschwitz, o pochówku zwłok ofiar, pomocy mieszkańców Oświęcimia i okolicznych miejscowości udzielonej wyzwolonym więźniom, pracach radzieckiej oraz polskiej komisji badających zbrodnie niemieckie na terenie byłego obozu. Jeden z rozdziałów poświęcony jest również historii sowieckich obozów dla niemieckich jeńców wojennych, który jesienią 1945 t. utworzony został na terenie byłego obozu.
– Historia terenów byłego obozu Auschwitz od chwili wyzwolenia do utworzenia Muzeum wciąż pozostaje mało znana. Dlatego celem publikacji jest przybliżenie czytelnikom w możliwie przystępny sposób najważniejszych zagadnień wiążących się z byłym obozem w tym okresie. Należy zaznaczyć, że szereg ówczesnych wydarzeń i zjawisk miało znaczący wpływ na kształtowanie się pamięci o Auschwitz – powiedział dr Jacek Lachendro. Książka dostępna jest w księgarni internetowej Miejsca Pamięci.
Dr Jacek Lachendro jest również autorem nowej lekcji internetowej „Ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz”.
– Zbudowana jest ona z kilkunastu części dotyczących m.in. rozpoczęcia likwidacji obozu w drugiej połowie 1944 roku, ostatnich dni w obozie, wyzwolenia oraz pomocy medycznej udzielanej wyzwolonym więźniom. Historyczny opis wzbogacają archiwalne fotografie, dokumenty, fragmenty relacji byłych więźniów oraz fragmenty filmów, m.in. Kroniki Wyzwolenia czy unikalnego nagrania przedstawiającego jeden z transportów więźniów ewakuowanych z Auschwitz przejeżdżających 24 stycznia 1945 r. przez stację Kolin – powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka kierownik E-learningu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Lekcja dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.
– Internet to sposób na dotarcie do osób, które chcą poznać historię Auschwitz, ale nie mogą odwiedzić autentycznego Miejsca Pamięci chociażby ze względu dużą odległość. Taka lekcja może służyć także np. nauczycielom do przygotowania swoich uczniów do wizyty w byłym obozie – dodała Agnieszka Juskowiak-Sawicka.
Oprócz tego Muzeum udostępnia na stronie Auschwitz.org inne lekcje internetowe, m.in. „Auschwitz – obóz koncentracyjny i zagłady” (wersje językowe: polska, angielska, niemiecka, hiszpańska, portugalska, arabska, perska), „Deportacje Żydów z Węgier” (wersje językowe: polska, angielska), „Sonderkommando” (wersje językowe: polska, angielska), „Romowie w KL Auschwitz” (wersje językowe: polska, angielska).