JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Społeczność
Home›Społeczność›Mezuza z ulicy Próżnej

Mezuza z ulicy Próżnej

By aktivo
24 lutego 2015
2671
0
Share:

Mi Polin realizuje projekt „Mezuza z tego domu”, który polega na robieniu odlewów śladów po mezuzach i wykonywaniu z nich nowych mezuz. „Wkładając do niego klaf i mocując w futrynie drzwi swojego domu, dajesz drugie życie tamtej mezuzie, która od lat nie istnieje. Teraz może ponownie spełniać swoją funkcję. Gdy dotykasz mezuzy, ten dotyk sięga dalej – do mieszkańców domów, do przeszłości, do miejsca gdzie znajdowała się dawna mezuza. Dzięki temu łączysz się z przeszłością, wypełniając pustkę.”

Najnowsza mezuza pochodzi z ulicy Próżnej.

Na początku XVIII wieku ulica Próżna była dłuższa i pełna zieleni, przez co jej nazwa brzmiała Ogrodowa. W 1770 roku nazwę zmieniono na Próżna z powodu braku zabudowy. Pod koniec XIX wieku większość mieszkańców domów przy Próżnej stanowili Żydzi. Jednym z nich był Zalman Nożyk, fundator Synagogi Nożyków, jedynej synagogi w Warszawie, która przetrwała Wojnę i służy społeczności żydowskiej do dziś.

W 1899 roku przy Próżnej 14 wybudowano czteropiętrową kamienicę Majera Wolanowskiego, właściciela Warszawskiej Fabryki Śrub i Drutu. Przed II Wojną Światową była to jedna z najdroższych okolic w Warszawie. Kamienica Wolanowskiego była elegancko wykończona i bogato zdobiona. Klatki schodowe wyłożono marmurem. Mieszkania były na wynajem. Ulica natomiast miała charakter handlowy. W lokalach na parterze znajdowały się sklepy i różnego rodzaju zakłady, między innymi: składy żelazne, dom handlowy Meersona i Epsteina, skład fabryczny blachy białej i żelaznej „H. B. Lebelsond”, sklepik P. Brykiera z listwami do ram, zakład rymarski Mordki Berghauera, zakład „Autoprodukt” (przedwojenny numer telefonu 2 65 24).

Od grudnia 1940 do marca 1941 Próżna znajdowała się w obrębie Getta Warszawskiego. W marcu 1941 granica getta została przesunięta na Plac Grzybowski i Próżna znalazła się po aryjskiej stronie. W 1943 roku polski krawiec Rogoziński ukrywał w kamienicy numer 14 dwóch Żydów – Notkego i Mietka. Obaj pomagali Rogozińskiemu w jego pracy. W korytarzu budynku stróż Jabłoński z właścicielem domu i Żydami zbudował dla nich podwójną ścianę z tajnym wejściem na wypadek niebezpieczeństwa. Obaj przeżyli wojnę.

W 1944 podczas Powstania Warszawskiego pomiędzy budynkami numer 9 i 14 wybudowano barykadę. Próżna 14 stała się kwaterą 9. kompanii batalionu „Kiliński”. Kompania ta prowadziła główne natarcie na budynek PASTy (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna), która ze względu na korzystne położenie (najwyższy budynek ówczesnej Warszawy) stanowiła doskonały punkt strategiczny dla wojsk niemieckich. Żołnierze batalionu „Kiliński” po 20 dniach wygrali tę bitwę, co było ogromnym zwycięstwem powstańców. W tych walkach uczestniczył Zbigniew Grabowski, pseudonim „Chemik” – dziadek współzałożycielki Mi Polin, Heleny Czernek. W piwnicy kamienicy przy Próżnej 14 znajdował się szpital i kuchnia polowa, która zaopatrywała walczących powstańców. Z meldunku z dnia 5 września 1944: „Obiekt Próżna 14 płonie. Pożaru nie udało się zlokalizować. Ewakuowano oddział na Próżną 9”.

Po wojnie Próżna 14, jak większość kamienic, które ocalały została znacjonalizowana i przeszła na własność Skarbu Państwa. Nigdy nie została kompleksowo wyremontowana i stopniowo popadła w ruinę. W 1987 wraz z sąsiednimi kamienicami została wpisana do rejestru zabytków. Do niedawna budynek był zamieszkały. Mieszkania miały charakter socjalny. Obecnie obowiązuje zakaz wstępu ze względu na zły stan techniczny. W ostatnich latach kamienica została całkowicie splądrowana. Być może kamienica zostanie w najbliższym czasie odremontowana.

Próżna to jedyna ulica z terenu Warszawskiego Getta, która w całości przetrwała wojnę, zachowując swoją oryginalną zabudowę. Z tego powodu jest ważnym punktem turystycznym.

Próżna była wielokrotnie opisywana przez I. B. Singera w jego dziełach, np. w „Sztukmistrzu z Lublina”, „Rodzinie Muszkatów” czy „Namiętnościach”.

Tekst i fot: Mi Polin

Więcej informacji na stronie: www.mipolin.pl

 

Previous Article

"Królestwo Wszechwanny"

Next Article

Job Offer

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Społeczność

    Żydowskie Muzeum Galicja 2.0

    11 marca 2015
    By aktivo
  • SpołecznośćWydarzenia

    Zapalenie pierwszej świecy chanukowej 2 grudnia o godzinie 17:00 na placu Grzybowskim w Warszawie

    22 listopada 2018
    By Redakcja
  • OpinieSpołecznośćWiadomości

    Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie wyjaśnienia w związku z publikacjami prasowymi dotyczącymi niewpuszczenia do Synagogi w Lublinie grupy muzułmańskiej ...

    28 czerwca 2017
    By Redakcja
  • SpołecznośćWiadomościWydarzenia

    Lelów zakończenie jorcajt

    5 lutego 2017
    By Redakcja
  • Społeczność

    Nowe władze Gminy Żydowskiej w Warszawie

    13 czerwca 2018
    By Tomek Jedrczak
  • Społeczność

    Produkty na Pesach

    18 marca 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wydarzenia

    Dyskusyjny Klub Książki Żydowskiej

  • Opinie

    Do Auschwitz przyjeżdżam od lat

  • Kultura

    Festiwal Singera 2015

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.