JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Opinie
Home›Opinie›Wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego

Wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego

By aktivo
28 stycznia 2015
1891
0
Share:

Wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau:

Drodzy Państwo!

A szczególnie Ci, którzy przeżyliście gehennę Auschwitz!

Wszyscy Dostojni Goście!

Jesteśmy w miejscu, gdzie runęła nasza cywilizacja. W miejscu, gdzie systematycznie realizowano plan odebrania człowiekowi jego godności. Gdzie niemieccy naziści uruchomili prawdziwy „przemysł śmierci”, a istotę ludzką redukowano do wytatuowanego, obozowego numeru. Dziesięć lat temu ocalona z Zagłady Merka Szewach mówiła: „Tu więzili moją rodzinę i wszystkich spalili. Tu wzięli moje imię i dali mi numer. Nie byłam więcej Merką Szewach – byłam numerem”.

Stoimy w miejscu, gdzie w bestialski sposób wymordowano ponad milion ludzi – w przytłaczającej większości Żydów z nieomal całej Europy, jak również Polaków, Romów, jeńców sowieckich – i wielu, wielu innych… Stoimy w miejscu przypominającym o zbrodniczej nazistowskiej ideologii, która podważyła filary świata. Dokładnie o tej porze 70 lat temu obóz oswobodzili żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. Tego dnia, po południu 100. Lwowska Dywizja Piechoty wkroczyła do głównej części obozu. Z wdzięcznością i szacunkiem myślimy dzisiaj o tych żołnierzach.

Szanowni Państwo,

W Auschwitz-Birkenau dano wyraz okrutnej pogardzie dla człowieka, dla jego godności. Oprawcy chcieli również unicestwić pamięć. Jak powiedział Elie Wiesel, również więzień Auschwitz, zabić ponownie – przez zapomnienie.

Strażnikiem pamięci Auschwitz jest każdy z Państwa, Ocalonych z obozu, z piekła nienawiści i przemocy. Jesteście Państwo najważniejszymi uczestnikami dzisiejszej uroczystości.

Bycie strażnikiem pamięci o Auschwitz nie obejmuje tylko pamięci o samej zbrodni, ale i refleksję o jej źródłach tkwiących w ludziach, w narodach, w ideologiach i w polityce państw. To pamięć o totalitaryzmach, o ksenofobii, o antysemityzmie leżących u fundamentów dwudziestowiecznej katastrofy naszej cywilizacji.

Strażnikami tej tragicznej pamięci w szczególny sposób są Polacy. Bo to wobec okupowanej Polski dwa totalitaryzmy zaczęły realizować ludobójczy plan w tym samym czasie. Na początku 1940 roku niemieckie władze okupacyjne zdecydowały o akcji – tzw. Akcji AB – wyniszczenia polskiej inteligencji. W tym samym czasie władze sowieckie zdecydowały o zbrodni katyńskiej – masowym mordzie polskich oficerów jako przedstawicieli polskiej elity. Niemal równocześnie Niemcy utworzyli, głównie dla polskich więźniów, obóz koncentracyjny w Auschwitz. Rozbudowano go później na wielką skalę w obóz zagłady Birkenau. Niemiecki okupant uczynił właśnie mój kraj miejscem terroru o wyjątkowej sile i miejscem zagłady europejskich Żydów. Niemieccy naziści uczynili z Polski wieczny cmentarz Żydów, położyli kres wielowiekowej żydowskiej obecności na naszej ziemi. To właśnie dlatego Polsce przypadła rola szczególnego depozytariusza pamięci o Auschwitz i Zagładzie.

Czym jest dziś dla nas pamięć o Auschwitz?

To przede wszystkim pamięć o cierpieniu i Zagładzie. To wspomnienie wciąż otwartej i bolącej rany. To także pamięć o miejscu przeklętym. Miejscu, które odcisnęło swoje piętno na każdym, kto się do niego zbliżył.

Pamięć o Auschwitz to jednak także pamięć o tym, że nawet w obliczu największego upadku człowieczeństwa możliwe jest największe bohaterstwo, a nawet świętość. Na przykład świętość ojca Maksymiliana Kolbego, który oddał swoje życie za życie innego współwięźnia. Bo tu nie tylko niszczono świat, lecz także go ratowano. Przekonują o tym słowa utrwalone na medalu przyznawanym Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata: „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Szczególnie tutaj te słowa brzmią prawdziwe.

Szanowni Państwo,

Od ponad 70 lat staramy się przekazać światu prawdę o całym złu, wyrządzonym w tej i w innych niemieckich „fabrykach śmierci”. W imię prawdy chcemy przeciwdziałać próbom relatywizacji Zagłady w dzisiejszym świecie. Dziękuję więc tym, którzy szukają prawdy i opowiadają o ofiarach i sprawcach tej zbrodni. Czynią to w szczególny sposób Międzynarodowa Rada Oświęcimska i Muzeum Auschwitz-Birkenau. W ostatnich latach Fundacja Auschwitz-Birkenau, dzięki darczyńcom z całego świata, kontynuuje starania o zachowanie terenu obozu w autentycznym kształcie. Przyczyniacie się Państwo do ocalenia tego wymownego znaku pamięci i przestrogi, jakim dla całego świata jest i powinien być Auschwitz-Birkenau.

Bo pamiętać o Auschwitz to także pamiętać o konieczności obrony naszych wartości – wolności, sprawiedliwości, tolerancji oraz o respektowaniu praw człowieka i wolności obywatelskich. Przed laty Jan Paweł II mówił tu, że Auschwitz jest „rozrachunkiem z sumieniem ludzkości”. Przestrzegał: „nigdy jeden naród nie może rozwijać się kosztem drugiego, nie może rozwijać się za cenę drugiego, za cenę jego uzależnienia, podboju, zniewolenia, za cenę jego eksploatacji, za cenę jego śmierci”. Pamiętajmy więc, do czego prowadzi łamanie prawa narodów do samostanowienia, zasady nienaruszalności granic, pogarda dla życia ludzkiego, a także bierność wobec zła. Z tego miejsca potępiamy wszelkie przejawy nienawiści, antysemityzmu i ksenofobii.

Ocalały z Auschwitz, Primo Levi, stwierdził, że „wszyscy, którzy zapominają o swojej przeszłości, są skazani na jej ponowne przeżycie”. Naszą powinnością – całej Europy i całego świata – jest pamiętać ze względu na tych, którzy tu cierpieli, ze względu na Was, Szanowni Państwo, którzy przeżyliście obozową gehennę. Naszym obowiązkiem jest również pamiętać dla nas samych i dla naszej  przyszłości.

Previous Article

Wystąpienie dyrektora Muzeum Auschwitz

Next Article

"Ciemności skryją ziemię"

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Opinie

    Adam Puławski w kontekście ostatnich wydarzeń

    28 kwietnia 2015
    By aktivo
  • Opinie

    Paraszat Masej

    24 lipca 2015
    By aktivo
  • Opinie

    Paraszat Balak

    3 lipca 2015
    By aktivo
  • OpinieWiadomości

    List otwarty do obywateli Polski od prezesa WJC Ronalda S. Laudera

    28 lutego 2018
    By Tomek Jedrczak
  • Opinie

    Helena Datner about Museum of the History of Polish Jews

    5 lutego 2015
    By aktivo
  • Opinie

    Stolperstein dla Sprawiedliwych

    4 lutego 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Izrael i świat

    Aresztowano podpalaczy

  • Społeczność

    Nowe władze Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej

  • Wydarzenia

    Rocznica mordu w Kielcach

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.