W programie 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazły się 4 izraelskie filmy fabularne
Dziesięć dni, kilkadziesiąt filmów, w tym wiele polskich premier, spotkania z aktorami, reżyserami i twórcami filmów oraz imprezy i koncerty. 12 października rozpocznie się Warszawski Festiwal Filmowy.
W programie 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazły się 4 izraelskie filmy fabularne.
Tegoroczny 34. Warszawski Festiwal Filmowy otworzy pokaz filmu Amosa Gitai “Tramwaj w Jerozolimie“, którego akcja rozgrywa się w tramwaju, jeżdżącym po zachodniej – izraelskiej i wschodniej – palestyńskiej stronie miasta, zbliżając do siebie mieszkańców. “Tramwaj w Jerozolimie” to najnowszy film Amosa Gitaia, miał premierę na festiwalu w Wenecji.
W programie znalazły się ponad to:
- Kobieta pracująca, dramat w reżyserii Michal Aviad
Orna, młoda matka trójki dzieci, właśnie dostała pracę jako asystentka wpływowego agenta nieruchomości, Benny’ego. Mąż Orny ma problemy z utrzymaniem małej restauracji, którą prowadzi. Kobieta zostaje więc główną żywicielką rodziny. Idzie jej świetnie. Szef jest zachwycony. Nie tylko chwali ją jako pracownicę, ale także podoba mu się jako kobieta. Nie szanuje jednak jej granic i zaczyna ją nękać. Życie w pracy staje się trudne do zniesienia. Orna będzie musiała zmierzyć się z upokorzeniem, wstydem, poczuciem winy i lękiem przed bezrobociem. Zamierza walczyć na swój sposób o pracę i poczucie własnej wartości. - Na poboczu, dramat krótkometrażowy autorstwa Almy Hemmo
Wracające samochodem z plaży dwie przyjaciółki zostają zatrzymane przez policjanta do kontroli trzeźwości. - Zanurzenie, w reżyserii Yony Rozenkiera
Trzej bracia spotykają się w rodzinnym kibucu położonym na granicy z Libanem. Spotykają się rzadko, a powód jest poważny. Mają wspólnie pochować ojca. Wojna jest tu stale obecna i starsi bracia rozpoczynają rytualny trening, który zainicjował niegdyś ich ojciec. Ma to przygotować najmłodszego brata, który po raz pierwszy idzie na wojnę. Opuszczony kibuc i jego otoczenie stają się surrealistycznym polem brutalnej zabawy braci.
Film otrzymał nagrody na festiwalu w Jerozolimie (dla najlepszego filmu izraelskiego, aktorów i debiutu) oraz nagrody na festiwalu w Locarno.
Festiwal odbywa się ze wsparciem Ambasady Izraela.
|